strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 
 
 

Wiodącym tematem tegorocznego karnawału w naszej szkole był "Bal piżamowca", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło jednak tradycyjnych strojów karnawałowych: księżniczek, policjantów, wróżek i Indian. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych konkursów, a także wybrano króla i królową balu. Jak przystało na "Bal piżamowca", królem i królową zostały dzieci przebrane w piżamki. Julce i Rafałowi gratulujemy wygranej, a rodzicom dużej inwencji twórczej.


25 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel, w czasie którego uczniowie zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego. Przedstawiono także filmy o powstaniu języka polskiego oraz o polszczyźnie jako języku słowiańskim. Po prezentacji uczniowie w wesołej atmosferze rozwiązywali zagadki językowe, a zwycięzcy otrzymali słodki upominek. To była świetna zabawa! Klasy otrzymały także zadanie, aby do końca dnia napisać wesoły wierszyk o naszej szkole. Wszystkich uczestników nagrodzono. Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.25 lutego w grupach wychowawczych został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Utrzymanie czystości daje wiele radości”. I miejsce zajął Grzegorz Buszman, II – Alina Adamczyk, a III – Mirosław Stoltman. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy wyróżnienia i upominki. Gratulujemy!7 lutego klasa IB i IC odwiedziła interaktywną wystawę plenerową, eksponowaną na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bytowie. Wystawa ta to jeden z elementów „Kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza“, realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Ekspozycja składa się z trzech dużych brył, na których zamontowane zostały interaktywne gry i zabawy. Wszystko po to, aby edukować w sposób ciekawy i niebanalny. Wystawa w prosty sposób tłumaczy trudne zjawiska przyrodnicze, mając na celu podniesienie świadomości ekologicznej i ukazanie, jak rozsądnie korzystać z kurczących się na świecie zasobów wody i energii, jak dbać o jakość powietrza oraz jak postępować z odpadami, aby odzyskać część surowców.

Przewodnikiem po ekspozycji jest sympatyczna rodzina Pomorskich.

"Bezpieczna zima – bezpieczne ferie" – tak brzmiał temat zajęć w grupach wychowawczych, które odbyły się 7 lutego. Wychowankowie dowiedzieli się, że zima jest wspaniałą porą roku, podczas której można bawić się i uprawiać sporty zimowe, ale również tego, że zimowe zabawy i sporty mogą być niebezpieczne. Głównym przesłaniem zajęć było hasło „Ten się zimą wesoło bawi, kto bawi się bezpiecznie”. Wychowankowie aktywnie sprawdzili swoją wiedzę, uczestnicząc w quizie oraz rozwiązując krzyżówkę, której hasło dla wychowanków było informacją że „Już ferie zimowe”. Wspólnie opracowano kodeks postępowania w czasie zimy.

Kodeks postępowania w czasie zimy:
1. Zjeżdżaj na sankach w miejscach położonych daleko od jezdni.
2. Baw się wesoło pod opieką osoby dorosłej.
3. Ślizgaj się na specjalnie przygotowanych ślizgawkach.
4. Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.
5. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami.
6. Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomymi.
7. Ubieraj się ciepło - chroń głowę i ręce.
8. Bądź widoczny na drodze - noś opaski odblaskowe lub kamizelki.
Na zakończenie zajęć Czarodziej Krystian sporządził „Czarodziejski napój”, który wypili wszyscy uczestnicy zajęć. A oto przepis na ten napój:
Wrzuć do garnka rozsądku troszeczkę
I już nie wejdziesz na zamarzniętą rzeczkę.
Gdy wyobraźni trzy łyżki odliczysz
Ominiesz górki w pobliżu ulicy.
Dodając kubek rozwagi i miodu,
Nie przypniesz sanek do samochodu.
Wszystko przyprawisz szczyptą uwagi,
A nie rzucisz śnieżką w twarz kolegi.
Wypij napoju dwie filiżanki,
Resztą poczęstuj wszystkie koleżanki.
Przepis wspaniały, działa błyskawicznie,
Bawiąc się świetnie, zachowasz ZDROWIE I ŻYCIE.5 lutego wychowanki i wychowankowie grup wychowawczych II i III uczestniczyli po raz kolejny w koncercie z cyklu "Muzyka na zamku'' w sali portretowej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Tym razem studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku zabrali nas w świat musicali. Przy akompaniamencie fortepianu pana Andrzeja Sienkiewicza, panie: Ewelina Machlewska i Agata Walczak oraz pan Wojciech Dolatowski zaprezentowali popularne utwory z różnych musicali, między innymi "Pięknej i Bestii". Przepiękny śpiew oraz doskonały akompaniament artystów dostarczył nam wiele radości. Dziękujemy za miłe doznania i piękne przeżycia.


5 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w tym roku realizowane były pod hasłem „Działajmy razem”. Nasza placówka włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchody DBI były realizowane w szkole oraz w grupach wychowawczych poprzez wykonanie różnorodnych zadań dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Przygotowana została tematyczna gazetka, na której zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Uczniowie zostali zaproszeni na okolicznościowy apel, w trakcie którego, podczas prezentacji „Ambasador bezpiecznego Internetu”, dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy kierować się podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie oraz poznali reguły stosowania netykiety. W kreatywny i aktywny sposób określali korzyści i niebezpieczeństwa płynące z sieci. Dowiedzieli się, co to są dane osobowe i w jaki sposób należy je chronić. Szczególną uwagę zwrócono na problemy związane z cyberprzemocą i hejtem, a także ukazano sposoby radzenia sobie z nimi. Podczas zajęć i prezentacji uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. Po spotkaniu każdy, kto chciał zostać ambasadorem bezpiecznego Internetu, otrzymał plakietkę: „Dzień Bezpiecznego Internetu. Biorę udział”. Działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu będą kontynuowane podczas zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, a także poprzez pogadanki i burze mózgów dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy.


31 stycznia uczniowie klasy I i II szkoły branżowej spotkali się z adwokatem, panem Pawłem Szmurło. Prawnik udzielał odpowiedzi na wcześniej zadane pytania, które nurtują naszych uczniów. W trakcie spotkania okazało się jednak, że tych trudnych pytań jest znacznie więcej. Na wszystkie pan Paweł udzielił uczniom wyczerpujących odpowiedzi. Dziękujemy


30 stycznia w grupach wychowawczych odbył się bal karnawałowy. Organizatorzy zadbali o świetną muzykę, konkursy z nagrodami, a przede wszystkim - o rewelacyjną atmosferę. Wychowawcy zaś pomogli wychowankom w przebraniu się za ulubione postacie. Wychowankowie bawili się wyśmienicie i już zapowiedzieli, że czekają na kolejne zabawy. Przed sekcją kulturalno- rozrywkową więc sporo wyzwań, aby sprostać ich oczekiwaniom.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego