strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 

10 maja tancerze zespołu kaszubskiego "Bómki" i uczniowie szkoły branżowej wybrali się do Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, gdzie zwiedzili wystawę pokonkursową Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży. Podziwiając wykonane przeróżnymi technikami prace małych i starszych artystów, uczniowie mogli się przekonać, jak ogromne jest bogactwo kultury i tradycji kaszubskiej.


8 maja nasza uczennica Basia Berżał uroczyście obchodziła swoje osiemnaste urodziny. Był tort z fajerwerkiem, wspaniałe życzenia od kolegów i koleżanek, drobne upominki i wspólna zabawa. Życzymy Basi wielu radosnych chwil w jej - już dorosłym - życiu.


8 maja odbyło się podsumowanie konkursu geograficznego pt. ,,Najpiękniejsze miasta świata''. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły branżowej przez osiem tygodni odpowiadali na pytania, korzystając z różnych źródeł informacji. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów, ale tylko 4 dotrwało do końca. Wszyscy uczniowie zdobyli wymaganą liczbę punktów i zgodnie z regulaminem otrzymali ocenę celującą z geografii, pochwałę z zachowania, dyplom i nagrodę.


Oto wyniki konkursu:
I miejsce -Iwona Skowronek
I miejsce- Dominik Weiner
II miejsce- Fryderyk Klaman
III miejsce -Anna Szczegielniak

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!


XIX integracyjny konkurs edukacyjny „Wielkanocne palmy i pisanki”. 15 kwietnia w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych odbyło się podsumowanie 19. edycji konkursu „Wielkanocne palmy i pisanki”. Jak co roku, o tytuł najpiękniejszych walczyło kilkaset oryginalnych prac wykonanych indywidualnie i grupowo różnorodnymi technikami przez dzieci ze szkół powiatu bytowskiego. Coroczny konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Dzieci Europy w Bytowie, jest najlepszą sposobnością, aby wykonywać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielkim Tygodniu wychowankowie Ośrodka przekazują wszystkie ozdoby pensjonariuszom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bytowie, którzy nie mają możliwości spędzania Świąt Wielkiej Nocy w rodzinnych domach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomysłowości i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwoju talentu plastycznego.


14 kwietnia nasza placówka wzięła udział w XVII Wiosennych Targach Prac Osób Niepełnosprawnych "Wielkanocny Zając".


W dniach od 1 do 5 kwietnia 2019 roku w placówce odbyła się trzecia edycja tygodnia ekologicznego pod nazwą "Moja Ekolandia – w trosce o naszą Ziemię”. Każdego dnia miało miejsce inne działanie proekologiczne. Pierwszego dnia odbył się apel informacyjny połączony z głośnym czytaniem wiersza pt. ,,Apel do ludzi” oraz prezentacją filmu ,,Pan Sprzątalski w Porządkowie”. Dzień drugi był dniem ilustrowania haseł ekologicznych. Tego dnia uczniowie wykonywali plakaty o tematyce ekologicznej, a następnie eksponowali je na drzwiach wejściowych do sal lekcyjnych. Plakaty te zdobiły szkołę przez cały tydzień ekologiczny. Dzień trzeci przeznaczony był na wykonanie banerów i haseł ekologicznych oraz rekwizytów, które wykorzystane zostały w czasie happeningu ekologicznego. Kolejny dzień stał pod znakiem happeningu ekologicznego. O godzinie 10.00 wyruszyliśmy sprzed szkoły, aby przemaszerować ulicą 1 Maja, Kościuszki, Styp-Rekowskiego i powrócić do szkoły, gdzie na uczestników czekał pyszny poczęstunek. Było nas widać i słychać, bo byliśmy dużą, kolorową i głośną grupą, która domagała się czystego powietrza, ochrony zwierząt, poszanowania środowiska i dbałości o naszą Ziemię. W ostatnim dniu dokonano podsumowania całotygodniowych działań. Tego dnia uczniowie obejrzeli prezentację w formie fotomigawki i otrzymali ekologiczne upominki. Uczniowie, przy okazji świetnej zabawy, chętnie brali udział we wszystkich działaniach. Wykazali się dużym zaangażowaniem i inicjatywą w ciągu trwania całego tygodnia. Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

Wraz z nastaniem wiosny ruszyły prace w naszym szkolnym ogródku. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali podłoże oraz wyznaczyli grządki. Teraz czekamy na pierwszych małych ogrodników, by obsiali wyznaczone dla nich zagonki.


Jak zachować się w sytuacji spotkania z osobą obcą – tego dowiedzieli się wychowankowie grup wychowawczych podczas zajęć, które odbyły się 4 kwietnia. Wstępem do zajęć był film z kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie”. Akcja ma zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na to, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz ich własne. Podczas pracy w grupach wychowankowie odpowiadali na pytania: kto to jest osoba obca, komu można udostępniać dane osobowe oraz komu można otwierać drzwi w sytuacji, gdy nie ma nikogo w domu. Wspólnie opracowano zasady, o których należy pamiętać.


A oto one:

  • NIE ROZMAWIAMY Z NIEZNAJOMYMI,

  • NIE PRZYJMUJEMY PREZENTÓW I SŁODYCZY OD NIEZNAJOMYCH,

  • NIE ODDALAMY SIĘ OD RODZICÓW,

  • NIE OTWIERAMY DRZWI OBCYM,

  • NIGDZIE NIE CHODZIMY SAMI Z NIEZNAJOMYMI,

  • MÓWIMY O ZDARZENIU RODZICOM I OPIEKUNOM,

  • UNIKAMY ODLUDNYCH MIEJSC,

  • NIE WSIADAMY DO OBCEGO SAMOCHODU,

  • JEŚLI TRZEBA – WZYWAMY GŁOŚNO POMOCY!


Podsumowując zajęcia, obejrzano bajkę „O wilku i siedmiu koźlątkach”, a na zakończenie, z okazji Dnia Marchewki, wszyscy uczestnicy otrzymali marchewki do schrupania.2 kwietnia w wielu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Również nasza placówka aktywnie włączyła się w tę akcję - przedszkolaczki poprzez integracyjne zabawy, a dzieci z klas młodszych szkoły podstawowej biorąc udział w przemarszu na bytowski rynek z niebieskimi balonikami.


2 kwietnia wychowankowie II grupy wychowawczej relaksowali się w kompleksie basenowym "Nimfa". Chłopcy aktywnie spędzali czas w wodzie, pływając i grając w piłkę wodną. Ponadto korzystali ze zjeżdżalni wodnych i odpoczywali pod "palmami".Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla podopiecznych Azylu w Przyborzycach. Akcja pod nazwą "Pełna miska dla schroniska” pokazała, że naszym uczniom nie jest obojętny los bezdomnych, skrzywdzonych zwierząt i są gotowi nieść im pomoc. 28 marca odwiedziliśmy Azyl i przekazaliśmy nie tylko karmę, ale też koce i akcesoria dla psów i kotów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca. Może ktoś z Was zdecyduje się na adopcję? W schronisku na miłość i własny dom czeka wiele skrzywdzonych, samotnych psiaków.
Akcja zakończona! Dziękujemy!!!
30 marca nasza placówka, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”, już po raz czwarty aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Uroczyste otwarcie obchodów tradycyjnie odbyło się poprzez wypuszczenie do nieba niebieskich baloników na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony symbolizują to, że są wśród nas osoby, którym niekiedy trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie. Nasi tegoroczni prelegenci to doświadczeni specjaliści: Małgorzata Orkisz – optometrysta, która poprowadziła wykład i warsztaty dotyczące problemów wzrokowych u dzieci ze spektrum autyzmu, a także Sonia Knozowska – surdologopeda, neurologopeda, która przybliżyła zagadnienia związane z wczesną diagnozą i terapią zaburzeń autystycznych.
Wyjątkowym gościem był Maciej Pawlus - student fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ze zdiagnozowanym ASD oraz jego rodzice, którzy, w oparciu o własne doświadczenia, przybliżyli tematykę tożsamości osoby z autyzmem oraz strategie uczenia umiejętności społecznych osób z ASD - od dziecka do dorosłości.Uczestnicy mieli możliwość uzyskania specjalistycznych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty EEG Biofeedback. Wylosowano również bezpłatne diagnozy ADOS-2, które zostaną przeprowadzone w ustalonym, dogodnym dla zainteresowanych terminie.
Podczas wydarzenia goście mogli zakupić literaturę specjalistyczną z Grupy Wydawniczej "Harmonia". Bogaty księgozbiór w tym zakresie posiada również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Bytowie, która serdecznie zaprasza rodziców i nauczycieli do swojej nowej siedziby przy ul. Wąskiej 12.W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przyłączyliśmy się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu” – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem budynek szkoły został podświetlony na niebiesko.
Serdecznie dziękujemy za ogromne wsparcie i pomoc Firmie Eko-Color Sp. z o.o. z Bytowa oraz Panu Zygmuntowi Dyksowi, a także wolontariuszom z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie za włączenie się w organizację zajęć dla dzieci.


IV Dzień Świadomości Autyzmu zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Zapraszamy do przeglądania fotorelacji:
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1238643672966684

W grupach wychowawczych odbył się kolejny Turniej Tenisa Stołowego. Rozegrano 32 zacięte mecze, w których wyłoniono najlepszą trójkę. Mistrzowie otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy - słodkie upominki.


Najlepsza trójka to:

1. Patryk Gawroński
2. Radosław Cysewski
3. Mateusz Kowalczuk


W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadzili: ksiądz Marek, ksiądz Robert oraz ksiądz Adam z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bytowie. Składamy serdeczne podziękowania za prowadzenie nas na drodze do przeżywania wielkiej Tajemnicy Zmartwychwstania, a także za podarunek od księdza Roberta – przemiłą Pandę, która przypomina nam o mocy modlitwy, a jednocześnie stała się już najmilszą i najchętniej przytulaną szkolną maskotką.
28 marca zespół tańca kaszubskiego ,,Bómki" wziął udział w X Pomorskich Spotkaniach Tanecznych, które odbyły się w Teatrze "Grom" w Gdyni. Podczas przeglądu swoje umiejętności zaprezentowało 12 zespołów z całego województwa pomorskiego. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i statuetki, a uroczystym podsumowaniem spotkania był jubileuszowy tort i poczęstunek.

22 marca uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych klasy III-V B i klasy V-VII B uczestniczyli w zajęciach warsztatowych o tematyce wielkanocnej w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie. Wszyscy samodzielnie wykonali palmy wielkanocne z różnych gałązek i bukszpanu, przyozdobione kwiatkami z kolorowej krepy. Dużą frajdę sprawiło dzieciom malowanie jajek ugotowanych w łuskach cebuli.


Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bytowie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”, już po raz czwarty zapraszają na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które odbędą się 30 marca 2019 (sobota) w budynku SOSW w Bytowie przy ul. Styp-Rekowskiego 2a. W tym dniu od godziny 9:00 zaplanowaliśmy spotkania informacyjne i wykłady dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i terapeutów, a także atrakcje dla dzieci pod okiem specjalistów. Do współpracy zaprosiliśmy terapeutów z wieloletnim stażem i doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi z autyzmem. Osoby zainteresowane będą też miały możliwość uzyskania bezpłatnych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. Wstęp na wszystkie wykłady i warsztaty jest bezpłatny, nie jest wymagana rejestracja. Zapewniamy profesjonalną opiekę i zabawę dla dzieci pod okiem specjalistów. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 598222589.


Podczas obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu będzie możliwość zakupu książek z Grupy Wydawniczej „Harmonia”.

Wykłady poprowadzą:

1. „Problemy wzrokowe u dzieci ze spektrum autyzmu.”
Mgr Małgorzata Orkisz - optometrysta
Prelegentka ukończyła kierunek Optometria na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 2011 roku. Stale poszerza wiedzę i pogłębia doświadczenie, żeby jak najlepiej pomagać pacjentom mającym problemy ze wzrokiem. Uczestniczy w wielu konferencjach optometrycznych i szkoleniach z zakresu terapii wzrokowej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Zajmuje się badaniem oraz ćwiczeniem wzroku, a także wieloma problemami wzrokowymi takimi jak niedowidzenie, zez czy podwójne widzenie. Diagnozuje funkcje wzrokowe i określa:


• czy praca wzroku nadmiernie obciąża koncentrację?
• czy można poprawić funkcjonowanie wzroku?
• jak problemy wzrokowe utrudniają naukę oraz pracę?
• co można zrobić, aby usprawnić wzrok i zmniejszyć dyskomfort?


2. „Ja, czyli kto? Tożsamość osoby z autyzmem.”
Maciej Pawlus z Rodziną
Prelegentami będą Maciej Pawlus - student fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ze zdiagnozowanym ASD oraz jego Rodzina. Wystąpienie dotyczyć będzie najlepszych strategii uczenia umiejętności społecznych osób z ASD - od dziecka do dorosłości.


3. „Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych” - wykład z elementami warsztatowymi
Mgr Sonia Knozowska – surdologopeda, neurologopeda
Prelegentka jest absolwentką filologii Uniwersytetu Śląskiego, logopedą, surdologopedą, neurologopedą. Ukończyła kurs szkoleniowy Metody Tomatisa, kurs I stopnia Integracji Sensorycznej, warsztaty logorytmiczne; uczestniczy w szkoleniach dotyczących pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi. Od 2011 roku pracuje Metodą Krakowską.


Impreza organizowana jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


21 marca przywitaliśmy radośnie WIOSNĘ!!!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1232278303603221

oraz filmu, który powstał z okazji I Dnia Wiosny:
https://www.youtube.com/watch?v=9ae41JtViN8&fbclid=IwAR2FHuUF3ULaExUAExrr9hbk7pymLvTEviMrILhJMsoTwmCe-5lrfG2Mf5I


___________________________________

12 marca uczniowie klasy Ib i lc zwiedzili dwie wystawy: "Wołodia Drozd i jego malarstwo sakralne" oraz "W Bytowie się zaczęło" autorstwa Krzysztofa Kloskowskiego. Dzieci z zainteresowaniem oglądały zbiory prezentowane w gościnnych murach Muzeum Zachodniokaszubskiego.


Nasze przedszkolaczki wybrały się z wizytą do swoich rówieśników z Przedszkola nr 1


Dziewczęta z III grupy wychowawczej w tym roku Dzień Kobiet świętowały w nieco późniejszym terminie -11 marca. Jak przystało na ten dzień, musiało być słodko, smacznie i wesoło. Tak też było. Dziewczęta miło spędziły czas, tradycyjnie już w kawiarni, przy pysznych lodach, innych deserach i słodkich napojach. Dziękujemy kawiarni PAUZA i serdecznie pozdrawiamy.
11 marca obchodziliśmy w kl. lc dziesiąte urodziny Dominika. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście z życzeniami i prezentami. Wszyscy śpiewali "Sto lat", gdy Dominik zdmuchnął świeczki. Następnie dzieci bawiły się z postaciami z bajek.
Uczniowie klasy VI C i oddziału rewalidacyjno - wychowawczego wspólnie świętowali Dzień Kobiet.

Wiodącym tematem tegorocznego karnawału w naszej szkole był "Bal piżamowca", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło jednak tradycyjnych strojów karnawałowych: księżniczek, policjantów, wróżek i Indian. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych konkursów, a także wybrano króla i królową balu. Jak przystało na "Bal piżamowca", królem i królową zostały dzieci przebrane w piżamki. Julce i Rafałowi gratulujemy wygranej, a rodzicom dużej inwencji twórczej.


25 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel, w czasie którego uczniowie zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego. Przedstawiono także filmy o powstaniu języka polskiego oraz o polszczyźnie jako języku słowiańskim. Po prezentacji uczniowie w wesołej atmosferze rozwiązywali zagadki językowe, a zwycięzcy otrzymali słodki upominek. To była świetna zabawa! Klasy otrzymały także zadanie, aby do końca dnia napisać wesoły wierszyk o naszej szkole. Wszystkich uczestników nagrodzono. Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.25 lutego w grupach wychowawczych został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Utrzymanie czystości daje wiele radości”. I miejsce zajął Grzegorz Buszman, II – Alina Adamczyk, a III – Mirosław Stoltman. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy wyróżnienia i upominki. Gratulujemy!7 lutego klasa IB i IC odwiedziła interaktywną wystawę plenerową, eksponowaną na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bytowie. Wystawa ta to jeden z elementów „Kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza“, realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Ekspozycja składa się z trzech dużych brył, na których zamontowane zostały interaktywne gry i zabawy. Wszystko po to, aby edukować w sposób ciekawy i niebanalny. Wystawa w prosty sposób tłumaczy trudne zjawiska przyrodnicze, mając na celu podniesienie świadomości ekologicznej i ukazanie, jak rozsądnie korzystać z kurczących się na świecie zasobów wody i energii, jak dbać o jakość powietrza oraz jak postępować z odpadami, aby odzyskać część surowców.

Przewodnikiem po ekspozycji jest sympatyczna rodzina Pomorskich.

"Bezpieczna zima – bezpieczne ferie" – tak brzmiał temat zajęć w grupach wychowawczych, które odbyły się 7 lutego. Wychowankowie dowiedzieli się, że zima jest wspaniałą porą roku, podczas której można bawić się i uprawiać sporty zimowe, ale również tego, że zimowe zabawy i sporty mogą być niebezpieczne. Głównym przesłaniem zajęć było hasło „Ten się zimą wesoło bawi, kto bawi się bezpiecznie”. Wychowankowie aktywnie sprawdzili swoją wiedzę, uczestnicząc w quizie oraz rozwiązując krzyżówkę, której hasło dla wychowanków było informacją że „Już ferie zimowe”. Wspólnie opracowano kodeks postępowania w czasie zimy.

Kodeks postępowania w czasie zimy:
1. Zjeżdżaj na sankach w miejscach położonych daleko od jezdni.
2. Baw się wesoło pod opieką osoby dorosłej.
3. Ślizgaj się na specjalnie przygotowanych ślizgawkach.
4. Nie wrzucaj kolegom śniegu za kołnierz.
5. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami.
6. Nie wsiadaj do samochodu z nieznajomymi.
7. Ubieraj się ciepło - chroń głowę i ręce.
8. Bądź widoczny na drodze - noś opaski odblaskowe lub kamizelki.
Na zakończenie zajęć Czarodziej Krystian sporządził „Czarodziejski napój”, który wypili wszyscy uczestnicy zajęć. A oto przepis na ten napój:
Wrzuć do garnka rozsądku troszeczkę
I już nie wejdziesz na zamarzniętą rzeczkę.
Gdy wyobraźni trzy łyżki odliczysz
Ominiesz górki w pobliżu ulicy.
Dodając kubek rozwagi i miodu,
Nie przypniesz sanek do samochodu.
Wszystko przyprawisz szczyptą uwagi,
A nie rzucisz śnieżką w twarz kolegi.
Wypij napoju dwie filiżanki,
Resztą poczęstuj wszystkie koleżanki.
Przepis wspaniały, działa błyskawicznie,
Bawiąc się świetnie, zachowasz ZDROWIE I ŻYCIE.5 lutego wychowanki i wychowankowie grup wychowawczych II i III uczestniczyli po raz kolejny w koncercie z cyklu "Muzyka na zamku'' w sali portretowej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Tym razem studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku zabrali nas w świat musicali. Przy akompaniamencie fortepianu pana Andrzeja Sienkiewicza, panie: Ewelina Machlewska i Agata Walczak oraz pan Wojciech Dolatowski zaprezentowali popularne utwory z różnych musicali, między innymi "Pięknej i Bestii". Przepiękny śpiew oraz doskonały akompaniament artystów dostarczył nam wiele radości. Dziękujemy za miłe doznania i piękne przeżycia.


5 lutego w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Działania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w tym roku realizowane były pod hasłem „Działajmy razem”. Nasza placówka włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchody DBI były realizowane w szkole oraz w grupach wychowawczych poprzez wykonanie różnorodnych zadań dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Przygotowana została tematyczna gazetka, na której zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Uczniowie zostali zaproszeni na okolicznościowy apel, w trakcie którego, podczas prezentacji „Ambasador bezpiecznego Internetu”, dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy kierować się podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie oraz poznali reguły stosowania netykiety. W kreatywny i aktywny sposób określali korzyści i niebezpieczeństwa płynące z sieci. Dowiedzieli się, co to są dane osobowe i w jaki sposób należy je chronić. Szczególną uwagę zwrócono na problemy związane z cyberprzemocą i hejtem, a także ukazano sposoby radzenia sobie z nimi. Podczas zajęć i prezentacji uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. Po spotkaniu każdy, kto chciał zostać ambasadorem bezpiecznego Internetu, otrzymał plakietkę: „Dzień Bezpiecznego Internetu. Biorę udział”. Działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu będą kontynuowane podczas zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, a także poprzez pogadanki i burze mózgów dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy.


31 stycznia uczniowie klasy I i II szkoły branżowej spotkali się z adwokatem, panem Pawłem Szmurło. Prawnik udzielał odpowiedzi na wcześniej zadane pytania, które nurtują naszych uczniów. W trakcie spotkania okazało się jednak, że tych trudnych pytań jest znacznie więcej. Na wszystkie pan Paweł udzielił uczniom wyczerpujących odpowiedzi. Dziękujemy


30 stycznia w grupach wychowawczych odbył się bal karnawałowy. Organizatorzy zadbali o świetną muzykę, konkursy z nagrodami, a przede wszystkim - o rewelacyjną atmosferę. Wychowawcy zaś pomogli wychowankom w przebraniu się za ulubione postacie. Wychowankowie bawili się wyśmienicie i już zapowiedzieli, że czekają na kolejne zabawy. Przed sekcją kulturalno- rozrywkową więc sporo wyzwań, aby sprostać ich oczekiwaniom.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego