strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 
 
 

https://kurierbytowski.com.pl/artykul/kolednicy-ze-specjalnego/1262711



Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie 11.01. wesołym korowodem przeszli do Urzędu Miejskiego w Bytowie, aby tam razem z urzędnikami pośpiewać radosne kolędy i pastorałki. Uczestnicy w wieku od 10 do 18 lat razem z nauczycielami przebrani byli m.in. za aniołki, króli, pasterzy i zwierzęta. Złożyli urzędnikom życzenia i wciągnęli ich do wspólnego śpiewania i zabawy.





5 stycznia 2022 roku uczniowie klasy ll-lll C, lV-Vlll D oraz I C SPdP zwiedzili w Muzeum Zachodniokaszubskim wystawę pt. ,,Bytowiacy na starej fotografii". Uczniowie z zaciekawieniem oglądali zdjęcia, a największe zainteresowanie wzbudziły fotografie dzieci.


Najpiękniejsza wieczerza w roku to Wigilia Bożego Narodzenia. Blask choinki, stół nakryty białym obrusem i opłatek tworzą niezwykłą, świąteczną atmosferę. W wyjątkowym i uroczystym nastroju w grupach wychowawczych 21 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne. Tradycyjna wigilijna kolacja, nawiązująca do tych przeżywanych w rodzinnych domach pośród najbliższych, składanie życzeń dostarczyło naszym wychowankom wiele wzruszeń, a kolędy, przygotowane przez zespół wokalny i rozbrzmiewające w wieczornej ciszy dawały wiarę i nadzieję na lepsze jutro. W tym dniu odwiedził wychowanków Mikołaj, który przybył wraz ze swoimi Elfami i rozdał wychowankom prezenty. W podziękowaniu za odwiedziny każda grupa zaprezentowała Mikołajowi piosenkę lub wierszyk. Tego wieczoru podsumowano również konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową, który wygrał Przemysław Stoltman. Paniom kucharkom dziękujemy za pyszną wieczerzę. Szczególnie gorące podziękowania, za wspaniałe prezenty, składamy Mikołajowi z firmy "Drutex".

Przy tej okazji z całego serca pragniemy życzyć Wam zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt.

16 grudnia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu bożonarodzeniowego w naszej placówce. Poziom był na prawdę wysoki, a za przepiękne prace wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone nagrody. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.











6 grudnia wpisał się już w kalendarz naszej Biblioteki – od tego dnia, przez cały okres świąteczny, trwają „Mikołajkowe Wypożyczenia”. Czytelnicy mogą przyjść i wypożyczyć książki, poczytać w czytelni, posłuchać ciekawostek o tradycji i obchodach Świąt Bożego Narodzenia oraz otrzymać słodki mikołajkowy upominek.








W naszej placówce kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo w niej panujące, dbamy o przyjazną atmosferę. Wszyscy jesteśmy przeciwni przejawom agresji i przemocy w każdym wydaniu, i tej słownej, i tej siłowej. Aby przypomnieć i utrwalić wśród wychowanków grup wychowawczych właściwe zasady współżycia w grupie, w klasie i w domu, 2 grudnia odbyły się zajęcia „Razem przeciw przemocy” w ramach programu „Chcę być szczęśliwy”. Wychowankowie dowiedzieli się, jakie są formy przemocy i jak na nie reagować. Utrwalili hasła: „Zastanów się, jak traktujesz innych”, „Razem możemy powstrzymać przemoc” czy „Nie bądź obojętny, mów, co się dzieje”. Jednak wychowankom najbardziej podobało się hasło: „Bądź kumplem, nie dokuczaj".

Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


 

Swoje święto obchodzi również MIŚ, a my razem z nim - Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, w rocznicę powstania tej uroczej maskotki.  Z tej okazji każdy przyniósł swojego ukochanego pluszaka i wspólnie wykonaliśmy rodzinkę papierowych Misiaków. Zabawiliśmy się w "Stary niedźwiedź mocno śpi" oraz wykonaliśmy misiową fotobudkę, w której pozowaliśmy do zdjęć.


25 listopada członkowie zespołu „Bómki” oraz uczniowie klasy I C zwiedzili wystawę czasową „Od obrzędu do estrady – diabelskie skrzypce w przestrzeni kulturowej Polski”, prezentowaną w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali eksponaty pochodzące z wielu zbiorów państwowych i prywatnych z terenu całego kraju, a także poznali historię i budowę tego wyjątkowego instrumentu.


20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dlatego też w naszej szkole włączyliśmy się w obchody tej rocznicy, realizując od 15 do 19 listopada program „O prawach dziecka w szkole i nie tylko”. Dzieci i młodzież wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, plastycznych i ruchowych, zwiększających świadomość posiadanych praw oraz poczucia własnego bezpieczeństwa w świecie stworzonym i organizowanym przez dorosłych. Podsumowaniem pracowitego tygodnia były piękne, konkursowe plakaty, które ozdobiły korytarz szkolny, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.


Program realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów


14 września to wielkie święto naszych nauczycieli, opiekunów i wychowawców.
Bardzo dziękujęmy Wam za każdy dzień, każdy uśmiech, dobre słowo i trud jaki wkładacie w nasze wychowanie i naszą edukację.
Wszystkim pracownikom Ośrodka składamy serdeczne podziękowania i życzenia wszystkiego co najlepsze.
Dziękujemy - Wasi Uczniowie


10 października w naszej świetlicy świętowaliśmy Dzień Drzewa. Dzieci wykazały się wiedzą na temat różnych rodzajów drzew, rozpoznawały je po liściach oraz owocach. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, dlaczego obchodzimy to święto i co nam dają drzewa. O tym, jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen i dostarczają cennego surowca. Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną, której bohaterem było oczywiście drzewo. Popatrzcie, jakie powstawało.






Na zajęciach indywidualnych i u Filipa zagościła jesień.







6 października wychowankowie grupy I uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Była to doskonała okazja do współpracy i integracji, a przede wszystkim do nabywania nowych umiejętności oraz  wiedzy w zakresie związków przyczynowo - skutkowych. Nie bez znaczenia była również świetna zabawa.



Grupa wychowawcza dziewcząt rozpoczęła realizację hasła roku ,,Krajobrazy Polski'' od Małej Ojczyzny, czyli Bytowa.






05 października uczniowie klasy IV-VIII D i I C SPdP wzięli udział w jesiennych warsztatach  przygotowanych przez Muzeum Zachodniokaszubskie pt. "Od owieczki do wełniaczka" w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie. Na  warsztatach uczniowie poznali historię hodowli owiec na Kaszubach i własnoręcznie wykonali wełniane laleczki. Warsztaty bardzo podobały się uczniom - w towarzystwie wełniaczków  zadowoleni wrócili do szkoły.













4 października swoje święto obchodzą zwierzęta. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt dzieci w świetlicy przypomniały sobie o tym, jak ważne są one dla ludzi. Powinniśmy wszyscy pamiętać nie tylko o naszych domowych pupilach, ale też i o zwierzętach, które potrzebują naszej pomocy. Uczniowie wykonali z rolek po papierze toaletowym leśne milusińskie liski, powstały też dwa lwy z liści, a nawet kotki. Wszystkim czworonogom życzymy wspaniałej opieki ludzkich przyjaciół!






1 października nasza szkoła przystąpiła do obchodów ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA. Już od kilku lat uczestniczymy w tej akcji, która ma  na celu przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Na pierwszych dwóch lekcjach każdy mógł przyjść do gabinetu matematycznego i  przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw. Po drugiej lekcji i na kolejnych przerwach po szkole chodziły Patrole Egzaminacyjne zaopatrzone  w losy,  przepytując starszych kolegów oraz dorosłych. Osoba, która zdała egzamin, otrzymywała naklejkę EXPERTA oraz słodką nagrodę. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły u uczniów wiele pozytywnych emocji, a wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tego wydarzenia.






Uczniowie klasy I C SPdP wybrali się na wycieczkę do RODOS, aby sprawdzić, jakie zmiany jesienne zachodzą w ogródkach działkowych. Postanowili nie wracać z pustymi rękami i uzbierali kosz jabłek, które zostaną wykorzystane na zajęciach kulinarnych do przygotowania kompotu, szarlotki oraz dżemu jabłkowego. Uczniowie zauważyli również, że na działce urosły piękne dynie, kabaczki, rabarbar a nawet papryczki chilli. Tych ostatnich chcieli nawet spróbować, ale ostatecznie zadowolili się borówkami i poziomkami prosto z krzaczka. Powiedzieli, że chętnie powrócą tutaj wiosną i zobaczą, co się zmieniło. Koszyk z jabłkami okazał się dosyć ciężki, więc skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej i pod samą szkołę wróciliśmy już Byciobusem. Pogoda w końcu dopisała i nastroje podczas wyprawy były bardzo pozytywne.




30 września br. uczniowie kl. II-III C i IV-VIII D zwiedzili wystawę Marii Majkowskiej pt. ,,Moja malarska stegna", prezentowaną w Bibliotece  Pedagogicznej w Bytowie. Obrazy, przedstawiające piękno otaczającej nas przyrody, wzbudziły duże zainteresowanie naszych dzieci.






28 września br. tematem w świetlicy szkolnej było jabłko Z okazji tego święta, czyli Dnia Jabłka, dzieci wykonały pracę plastyczną - jabłkową fotobudkę, poznały cenne zalety tego pysznego owocu - pozytywny wpływ na odporność, regenerację organizmu, trawienie, zęby oraz zawartość mnóstwa witamin. Po skończonej pracy nadszedł czas uczty witaminowej pod postacią deseru owocowego, który dzieci same skomponowały oraz jabłkowa sesja zdjęciowa. Było pysznie i zdrowo!




28 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok 2021/2022. Przewodniczącą Samorządu została Zuzanna Remidowicz, a jego członkami Franciszek Klejna oraz Maciej Pobłocki. Gratulujemy!








28 września uczniowie klasy I C Szkoły Przysposabiającej do Pracy wybrali się na spacer do parku i pobliskich terenów zielonych w poszukiwaniu "skarbów jesieni". Uczniowie wyposażeni w odpowiednio oznaczone pojemniki szybko zapełniali kolejne puste miejsca znalezionymi skarbami, takimi jak: kasztany, żołędzie, liście dębu oraz klonu, jarzębina, igliwie sosny, kora drzewa czy mech leśny. Wszystkie skarby zostały zabrane przez chłopców do klasy, gdzie będą stanowiły prawdziwie jesienny wystrój wśród regałów i stolików szkolnych. Do prawdziwego szczęścia zabrakło nam tylko słońca, ale mamy nadzieję, że kolejnym razem będziemy już spacerować w bardziej słonecznej aurze.










Odwiedziny w dobrej restauracji mogą czasami być źródłem niepokoju. Dlatego, aby pozbyć się obaw, 28 września uczniowie klasy IV - VII B ZET odwiedzili restaurację i w praktyce uczyli się, jak stosownie się tam zachowywać i przestrzegać zasad savoir-vivre’u.












28 września 2021 uczniowie kl. II-lll C, II-IV B i IV-VIII zwiedzili wystawę grzybów w bytowskim sanepidzie. Uczniowie poznali grzyby jadalne i trujące. Wysłuchali prelekcji na temat tego, jak zachować się w lesie, które grzyby można zbierać, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących, od którego roku życia można jeść grzyby oraz co zrobić, gdy zatrujemy się grzybami. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wystawę, a na koniec otrzymali upominki - naklejki z grzybkami.






24 września w świetlicy szkolnej wielkie grzybobranie z okazji Dnia Grzyba. Największą uwagę zwrócilismy na grzyby trujące -  wszak to one są bardzo ważne dla środowiska. Poznaliśmy również różne odmiany grzybów jadalnych. Naszym faworytem artystycznym został król "trujaków", czyli muchomor. Znalazł się też jeden jadalny piękny grzybek - prawdziwek. Grzybobranie uznajemy za udane! Zobaczcie sami.





22 września  2021 r. uczniowie klasy  II-IV B, VI-VIII A, V-VIII C, III A Branżowej Szkoły I stopnia oraz I-III B SPdP udali się na wycieczkę na Farmę Strusi Afrykańskich w Garczynie. Farma ta powstała w 1993 roku  jako pierwsza w Polsce. Podczas wizyty w Garczynie uczestnicy wycieczki skorzystali  z opieki przewodnika, dzięki czemu nie tylko oglądali ptaki, ale również dowiedzieli się wielu ciekawostek na ich temat. Mogli podziwiać młode pisklęta i dorosłe strusie w różnym wieku - wszak strusie żyją nawet 60 lat! Z ciekawostek, które usłyszeli, to na przykład to, że jedno strusie jajo waży około 2 kg i jest to równowartość 25 jajek kurzych, a do przygotowania jajecznicy trzeba  użyć  wiertarki. Po zwiedzaniu uczniowie udali się na ognisko, gdzie posilili się pysznymi kiełbaskami,  a następnie pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do Bytowa.

Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Pomóż mi” w Bytowie,  
w  ramach projektu ,,Na kaszubskiej farmie afrykańskich strusi”  i dofinansowany  przez Gminę Bytów.



22 września witaliśmy w świetlicy pierwszy dzień jesieni.  Dzieci wykonały piękny kolorowy jesienny plakat i przyozdobiły go listkami. Koniec pracy zwieńczyliśmy słodką niespodzianką.



Uczniowie klas IV-VIII b, IV-VII b i I-III a SPdP 21.09.2021 r. wybrali się do Multikina w Słupsku, gdzie obejrzeli film pt. "Lassie, wróć", opowiadający historię o najwierniejszym psie świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i najlepszego przyjaciela. Perypetie głównych bohaterów - dwunastolatka Flo i suczki Lassie - dostarczyły wszystkim wielu wzruszeń.



W  dniach od 13 do 17  września 2021 roku  w    Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Bytowie   odbyła się czwarta  edycja tygodnia  ekologicznego  pod nazwą ,,Moja Ekolandia – w trosce o naszą Ziemię”. Każdego dnia  miało miejsce inne działanie proekologiczne.  Pierwszego dnia uczniowie otrzymali list, w którym zawarty był harmonogram  tygodnia ekologicznego. Zadaniem uczniów było zaplanowanie działań na cały tydzień. We wtorek został rozstrzygnięty konkurs na zbiórkę makulatury, w którym I miejsce zdobyła klasa IV-VII B, II -  klasa III A Branżowej Szkoły  I stopnia, a miejsce III przypadło klasie I-III B SPDP.  Tego dnia uczniowie udzielili  też wywiadu o ekologii. Dzień trzeci przeznaczony był na wykonanie pracy przestrzennej z odpadów. Pomysłowość i kreatywność naszych uczniów okazała się nieograniczona. Dzięki temu powstały zwierzęta, ludziki, pociąg, a nawet ekologiczny tablet. I to wszystko z niepotrzebnych, zużytych materiałów. W czwartek przyłączyliśmy się do  ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Każda klasa sprzątała  wyznaczony teren. W ostatnim dniu  został opracowany Szkolny Kodeks Ekologiczny, którego autorami byli oczywiście sami uczniowie. Tego dnia podsumowano całotygodniowe działania oraz nagrodzono uczniów dyplomami i upominkami.Uczniowie, przy okazji  świetnej zabawy, chętnie wykonywali wszystkie zadania.  Wykazali  się dużym zaangażowaniem i inicjatywą w ciągu trwania całego tygodnia. Mamy nadzieję, że teraz dadzą  dobry przykład w mądrych i prostych działaniach ekologicznych.  


Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów


W grupach wychowawczych 16 września uroczyście powitano nowych wychowanków. Spotkanie przebiegło w atmosferze radości i dobrej zabawy, nie zabrakło też słodkich pyszności. Serdecznie witamy Was w naszym gronie i życzymy samych miłych chwil!


Środa - 15 września br. w świetlicy upłynęła pod znakiem "kropki". "Międzynarodowy Dzień Kropki" to święto kreatywności, odwagi, zabawy i odkrywania talentów.  Dzieci wykonały przepiękne prace na temat jesiennych drzew, których motywem przewodnim była kropka. Po skończonej pracy wszyscy otrzymali dyplomy i słodką drażetkową niespodziankę - "kropkę". Gratulujemy uczniom kreatywności i dziękujemy za wspólną zabawę.





15 września
2021 roku uczniowie klasy II-lll C i IV- VIII D zwiedzili wystawę pt. ,,Ludowa wycinanka Ziemi Rawskiej". Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wycinanki, a najbardziej zachwycali się tymi, na których były ptaszki i kogutki.

14 września 2021 roku uczniowie klasy IV-VII B, IV-VIII B  oraz I-III A SPdP wybrali się na ognisko integracyjne. Było karaoke, pieczone kiełbaski i wspólne zabawy. Dopisała pogoda i dobre humory.


Rozmów o bezpieczeństwie i przypominania ważnych zasad nigdy zbyt wiele,  dlatego również do świetlicy zaproszono funkcjonariusza Policji, który przypomniał uczniom zasady  bezpiecznego zachowania się  na drodze oraz sytuacje, w których należy poprosić o pomoc.




13 września do klasy IV-VII B przybył policjant z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu profilaktyki i bezpieczeństwa. W rozmowie z dziećmi funkcjonariusz poruszył następujące zagadnienia: bezpieczeństwo na drodze, bezpieczeństwo zabaw na powietrzu, ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, dziecko samo w domu, informowanie dorosłych opiekunów o sytuacjach niepokojących dziecko i sytuacjach zagrożenia, wzywanie pomocy, numery alarmowe. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziło umundurowanie i wyposażenie, w szczególności czapka, policyjny lizak oraz mało znane uczniom kajdanki. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczących ruchu drogowego oraz bezpiecznej zabawy, nasi podopieczni zaśpiewali piosenki: "Dziś idę walczyć Mamo" oraz "Żółta żaba żarła żur".




13 września
2021 roku odbyło się spotkanie z policjantem w kl. ll-lll c i IV-VIII D. Tematem spotkania była ,,Bezpieczna droga do szkoły". Pan policjant przedstawił zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Pokazał też policyjne akcesoria, takie jak czapka, pałka, kajdanki i lizak. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji, a największe  zaciekawienie wzbudziły policyjne czapki i kajdanki.


Nowy rok szkolny dzieci w świetlicy zaczęły pięknymi marzeniami - 8 września świętowaliśmy "Dzień Marzyciela".
Każdy z nas podzielił się swoim najskrytszym marzeniem i narysował je w chmurce. Od teraz czekamy już tylko na ich spełnienie.



08 września 2021 roku uczniowie klasy II-III C i IV-VIII D zwiedzili wystawę malarstwa Beaty Ewy Białeckiej pt. ,,Znakomita Kobiecość". Malarstwo Beaty Białeckiej to wielowarstwowy traktat o kobiecie i jej kondycji we współczesnej rzeczywistości. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali obrazy, a nawet próbowali odtworzyć niektóre przedstawione na nich pozy.

       



Niezmiernie
miło będzie
Was
znowu zobaczyć w SZKOLE!!!

Zapraszamy
1 września 2021
na Uroczyste Rozpoczęcie
ROKU
SZKOLNEGO 2021/2022
o godzinie 9.00

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego