Aktualności - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 
 

2 października odbyła się wycieczka wychowanków grup wychowawczych do Gdańska. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Westerplatte, upamiętnienie jednego z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców. Na półwysep dotarliśmy statkiem "Czarna Perła". Podczas rejsu mogliśmy usłyszeć krótką historię dawnego i współczesnego Gdańska oraz kilka pięknych marynarskich szant.
Po złożeniu wieńca pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oddaliśmy też hołd poległym żołnierzom i ich dowódcy - majorowi Henrykowi Sucharskiemu. Następnie udaliśmy się na starówkę w Gdańsku, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Dwór Artusa, fontannę z Neptunem, piękne stare kamienice, zabytkowe bramy oraz gdański Żuraw. Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tak wspaniałą i pełną wrażeń wycieczkę w ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.2 października uczniowie zespołu rewalidacyjnego oraz klasy III c gimnazjum dla dzieci z autyzmem odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani bibliotekarka przypomniała uczniom zasady wyszukiwania i wypożyczania książek. Po wybraniu interesującej lektury dzieci usiadły w czytelni i wysłuchały fragmentu opowiadania Grzegorza Kasdepke "Niesforny alfabet" - tym samym kontynuując akcję 10 minut codziennego, głośnego czytania.


1 października uczniowie klasy l b i l c zwiedzili wystawę sakralną w muzeum w Bytowie.
Dzieci obejrzały rzeźby świętych, fotografie kościołów z powiatu bytowskiego oraz szaty liturgiczne, a także krótki film o historii kościołów w naszym regionie.

Do przedszkola zawitała radosna i kolorowa Pani Jesień.


27 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.


Tego dnia rozpoczęliśmy również całoroczną akcję "5 minut głośnego czytania", wspólnie czytając zabawny wiersz Marka Tudorowskiego o prostokącie, który chciał być kwadratem. Podczas apelu Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia otworzył pan dyrektor Kazimierz Kerlin słowami: "Dzień Tabliczki Mnożenia uważam za otwarty". O godz. 9.40 ruszyły na korytarze uczniowskie patrole egzaminacyjne. Podczas przerw ze znajomości tabliczki zostali przepytani wszyscy chętni, tj. uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów i 32 osoby dorosłe. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zdobyło 43 uczniów. Poprzez wspólną zabawę łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia i dziękujemy za dobrą zabawę.25 września uczniowie dwóch oddziałów wzięli udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Wesołe zabawy, konkursy i smakołyki sprawiły, że dzień minął w radosnej atmosferze, której nie zakłóciły nawet nieco zbyt przypieczone w ognisku ziemniaczki.20 września w Grupach Wychowawczych odbył się apel z okazji powitania nowych wychowanków i wychowawców. Wszystkich uroczyście przywitała wicedyrektor ds. wychowawczych p. Beata Łopato. Wychowankowie przygotowali drobne upominki dla wychowawczyni Weroniki Lenc oraz wychowanka Krystiana Brzozowskiego.Wraz z nadejściem jesieni nastał czas porządków. Dlatego też uczniowie zespołów edukacyjno - terapeutycznych
z ogromnym zapałem zabrali się do prac porządkowych w szkolnym ogródku.Wraz z początkiem września, pełni nowych celów i pomysłów, rozpoczęliśmy drugi rok pracy Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.


Tylko w zeszłym roku objęliśmy wielospecjalistycznym wsparciem aż 53 maluchy z powiatu bytowskiego. Korzystały one z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedii, integracji sensorycznej, fizjoterapii, dogoterapii, arteterapii, terapii EEG Biofeedback, zajęć z komunikacji, zajęć psychoruchowych czy zajęć z psychologiem. Ponadto większość maluchów i ich rodziców skorzystała z dodatkowych form pomocy w ramach projektu "Za życiem", w którym oprócz wspomnianych powyżej terapii dużą popularnością cieszyły się diagnoza wczesnych zaburzeń w rozwoju komunikacji, diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu ADOS-2 czy hipoterapia realizowana w zaprzyjaźnionej stadninie "Stajnia Dzieci Wiatru" w Pomysku Wielkim. Rok ciężkiej pracy dzieci, rodziców i terapeutów pozwolił dziesiątce naszych małych przyjaciół rozpocząć naukę w szkołach podstawowych. Nam, nauczycielom i terapeutom, pozostaje wspominać z uśmiechem wspólnie spędzone chwile i ponownie podjąć wyzwanie niezwykłej pracy w Zespole Wczesnego Wspomagania - tym razem już z 58 maluchami.


21 września, w blasku ostatnich promieni letniego słońca, uczniowie wraz z nauczycielami po raz kolejny wzięli udział w jubileuszowej - dwudziestej piątej - edycji akcji Sprzątanie Świata.

W tym roku wydarzeniu przyświecało hasło "Akcja - segregacja!". Jego celem niezmiennie jest budowanie świadomości ekologicznej poprzez promocję nieśmiecenia oraz segregację i ponowne wykorzystanie odpadów. Dzięki zaangażowaniu i pracowitości naszych uczniów udało się uporządkować teren szkoły i jej sąsiedztwa.
Uczniowie klasy III-V B, V-VII B, II A SPdP i oddziału rewalidacyjno - wychowawczego wzięli udział w ognisku integracyjnym. Dzieci wspólnie piekły kiełbaski, uczestniczyły w konkursach i zabawach tanecznych zorganizowanych przy pomocy wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 i naszej szkoły. Dużą atrakcją dla wychowanków była możliwość zabawy z psem. Organizatorzy serdecznie dziękują Pani Justynie Głód za pyszną watę cukrową oraz wypożyczenie stroju Myszki Miki.


15 września uczniowie klasy I B i I C zwiedzili wystawę w Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Bytowie pt. "Poznaj grzyby unikniesz zatrucia". Uczniowie poznali gatunki grzybów jadalnych, niejadalnych oraz trujących. Pracownik sanepidu omówił prawidłowy strój grzybiarza oraz zasady zbierania grzybów. Na koniec spotkania dzieci otrzymały jabłuszka oraz książki przedstawiające grzyby.


11 września odbyło się spotkanie z policjantem w klasie I C.
Pan policjant opowiedział uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze i przypomniał o zakładaniu odblasków, żeby być lepiej widocznym. Pokazał im akcesoria policyjne, a Dominik pochwalił się swoimi. Uczniowie otrzymali upominki, a w podziękowaniu wyrecytowali wierszyk "Policjant to nasz przyjaciel".

3 września uroczyście przywitaliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Wszystkim uczniom życzymy wiele radości i pasji w osiąganiu sukcesów edukacyjnych, artystycznych i sportowych, a rodzicom - satysfakcji z rozwoju ich pociech.Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego