Aktualności - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 
 

24 kwietnia odwiedziły nas urocze Smerfy z Przedszkola nr 2.
Zaprezentowały naszym przedszkolakom i młodszym uczniom piękny program artystyczny z nawiązaniami do zbliżających się świąt majowych. Spotkanie zakończyło się wspólną radosną zabawą wszystkich dzieci.


W dniach od 16 do 20 kwietnia w placówce odbyła się druga edycja tygodnia ekologicznego pod nazwą ,,Moja Ekolandia – w trosce o naszą Ziemię”. Każdego dnia miało miejsce inne działanie proekologiczne. Pierwszego dnia odbył się apel informacyjny połączony z głośnym czytaniem wiersza o tematyce ekologicznej oraz prezentacją multimedialną przygotowaną i przedstawioną przez uczniów klasy II i III gimnazjum.
Dzień drugi był dniem haseł ekologicznych. Tego dnia uczniowie wymyślali lub wyszukiwali hasła ekologiczne i je ilustrowali. Dzień trzeci przeznaczony był na wykonanie pojemników do segregacji odpadów. Tego dnia uczniowie otrzymali materiały papiernicze, z których wykonali estetyczne pojemniki służące do sortowania odpadów w klasach. Po wykonaniu tego zadania wszyscy posilili się pyszną drożdżówką.
Kolejny dzień stał pod znakiem mody i to nie byle jakiej mody, bo mody ekologicznej. Uczniowie wcielili się w role modelek i modeli. Na wybiegu zaprezentowali stroje dzienne, wieczorowe, freestylowe wykonane z folii, gazet, bibuły, a nawet plastikowych butelek. W ostatnim dniu Tygodnia Ekologicznego uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. ,,Zielony Kapturek” . W role krasnali i Zielonego Kapturka wcielili się uczniowie starszych klas. Tego dnia zostały też wręczone upominki oraz ulotki o tematyce ekologicznej, a na podsumowanie całego tygodnia włączyliśmy się do akcji zbierania śmieci.
Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich działaniach, wykazali się dużym zaangażowaniem i inicjatywą w ciągu trwania całego tygodnia.

Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.992707544226966/992706184227102/?type=3&theater

W trakcie wycieczki do Ostrzyc chłopcy z grupy II również zadbali o naszą Planetę,
sprzątając teren Ośrodka Wypoczynkowego "U Stolema".


22 kwietnia przedszkolaki z okazji Dnia Ziemi sprzątały tereny, które znajdują się w pobliżu Ośrodka.


19 kwietnia w grupach wychowawczych odbyło się spotkanie z panią dietetyk. W obu grupach wiekowych specjalistka omówiła istotne sprawy dotyczące zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia. Wykład był bardzo interesujący i serdecznie dziękujemy pani Sylwii Kowalskiej (Milf Health Fit), właścicielce sklepu Sport i Zdrowie za poświęcony czas, zaangażowanie i niesamowite podejście do wszystkich wychowanków.


19 kwietnia przedszkolaki zwiedziły wystawę pn. "XXVI Przegląd Kaszubskiej Twórczości Dzieci i Młodzieży" w muzeum. Obejrzały malowidła na szkle, tradycyjne zabawki stworzone z naturalnych materiałów, płaskorzeźby wykonane w drewnie, instrumenty muzyczne i wiele innych prac związanych z kulturą i tradycją kaszubską, takich jak konstrukcje bytowskiego zamku krzyżackiego, fartuchy i serwetki z haftem kaszubskim, wózki i kołyski dla dzieci, gliniane garnuszki i diabelskie skrzypce.18 kwietnia uczniowie klas: II-IVB, IV-VIB, VIC, I-IIIA i IIPP wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Szkoły Polskiej i Zagrody Rodziny Styp-Rekowskich w Płotowie. Uczniowie zwiedzili muzeum w starej szkole, wysłuchali przepięknej opowieści emerytowanej nauczycielki szkoły w Płotowie, pani Brygidy Pakulnickiej, na temat szkolnictwa na naszych ziemiach przed II wojną i tuż po wojnie. Była to dla uczniów niepowtarzalna lekcja historii. Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przeprowadzone w Zagrodzie Styp-Rekowskich przez panią Barbarę Borzyszkowską. Na zakończenie wycieczki odbyła się przepyszna część kulinarna - pieczenie kiełbasek na ognisku.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.991215861042801/991214624376258/?type=3&theater


18 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom konkursu pn. "Czysto wszędzie, miło będzie" w grupach wychowawczych. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i niezwykle trudno było wyłonić najlepszych, dlatego pomimo bardzo trudnego ustalenia czterech pierwszych miejsc, wszyscy biorący udział zostali nagrodzeni.12 kwietnia zespół kaszubski „Bómki” został zaproszony do Przedszkola nr 2 w Bytowie na uroczystość z okazji „DNIA SMERFA”. Tancerze zaprezentowali wiązankę tańców kaszubskich, obejrzeli przepiękne występy przedszkolnych Smerfów, a później wszystkie dzieci wspólnie się bawiły, rozwiązywały zagadki i raczyły niebieskimi słodkościami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.


11 kwietnia uczniowie klasy I - III A wraz z wychowawcą gościli w świetlicy szkolnej na zajęciach kulinarnych. Podczas wspólnej pracy dzieci ochoczo uczyły się wypieku kruchych ciasteczek. Każde z nich uczestniczyło w próbach odmierzania składników, zagniatania i wałkowania ciasta, wykrawania i pieczenia ciasteczek, co znalazło finał we wspólnym poczęstunku. Zaangażowanie z jakim dzieci uczestniczyły w zajęciach pokazało, że samodzielności warto uczyć od najmłodszych lat!7 kwietnia nasza placówka, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Pomóż mi”, już po raz trzeci aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizacja wydarzenia miała na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród społeczności lokalnej, sprowokowanie do rozmów i przełamywania barier, a także do pokonywania stereotypów. Obchody rozpoczęły się od wypuszczenia do nieba niebieskich baloników na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony symbolizowały to, że są wśród nas osoby, którym niekiedy trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie.
Pierwsze wykłady poprowadziła pani mgr Aneta Wasilewska – dietetyk, specjalista ds. żywienia dzieci. Tematem wykładu były „Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego u dzieci z autyzmem – rodzaje zaburzeń, częstość ich występowania, obserwacja, diagnostyka i dobór diety”. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach „Tadek Niejadek i jego obiadek”, podczas których omówiono, a także zaprezentowano w sposób praktyczny, między innymi:

wybiórczość żywieniową i preferencje smakowe u dzieci,
• przyczyny wybiórczości,
• jak rozpoznać, czy dziecko jest niejadkiem?
• metody pracy nad poszerzaniem menu.


Troje rodziców skorzystało również z indywidualnych, bezpłatnych konsultacji dietetycznych udzielonych przez Prowadzącą. Kolejne warsztaty pt. „Terapia dzieci z autyzmem – warsztaty praktyczne” poprowadziła mgr Katarzyna Krempla Patron - neurologopeda, właścicielka Centrum Terapii Neurologopedycznej - CTN w Gdańsku. Uczestnicy mieli również możliwość uzyskania specjalistycznych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. Wylosowano również trzy bezpłatne diagnozy ADOS-2, które zostaną przeprowadzone w ustalonym, dogodnym dla zainteresowanych terminie. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zakupienia literatury specjalistycznej z Grupy Wydawniczej "Harmonia".


W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, SOSW wraz ze stowarzyszeniem „Pomóż mi” przyłączyły się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu” – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem budynek szkoły został podświetlony na niebiesko.


Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

Poniżej można zobaczyć filmik z tego wydarzenia:
https://www.facebook.com/starosta.bytowski/videos/1935334229811421/UzpfSTY5Njk5OTE4Mzc5NzgwNTo5ODU4NDAxNzgyNDcwMzY/
oraz zdjęcia:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.985150971649290/985149038316150/?type=3&theater
28 marca do oddziału przedszkolnego zawitał uroczy wielkanocny Zajączek, który radośnie bawił się z dziećmi i obdarował je upominkami.26 marca w gościnnych murach Biblioteki Miejskiej w Bytowie podsumowano osiemnastą edycję konkursu "Wielkanocne palmy i pisanki".Konkurs organizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego oraz Gminy Bytów.


W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
Zajęcia będą realizowane w kasach i w grupach wychowawczych. Koordynatorami akcji są pedagog i wicedyrektor do spraw wychowawczych.

W tej edycji kampanii zapraszamy uczniów do uczestnictwa w kilku konkursach.
1. Konkurs indywidualny dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem „Autoportret”.
Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem uczniów będzie narysowanie swojego autoportretu lub opisanie swojej osoby. Premiować będziemy nieszablonowe podejście do tematu, nagrodzimy pomysłowość i kreatywność w interpretacji tematu.
technika wykonania pracy: dowolna
format pracy:
- praca plastyczna , format max A0,
- praca literacka – max 5400 znaków (3 strony)
2. Konkurs literacki "NAPISZ DO NAS LIST!" jest przeznaczony dla uczniów klas VII szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z klas II i III. Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy literackiej w formie listu motywacyjnego opisującego swoją osobę (dotychczasowe osiągnięcia, plany na przyszłość). Liczymy na nieszablonowe podejście do tematu. Nagrodzimy pomysłowość i kreatywność w podejściu do tematu.
Technika wykonania pracy: praca literacka w formie listu motywacyjnego.
Format pracy: maksymalnie 3600 znaków (2 strony).
3. Konkurs dla klas i grup świetlicowych. Zadaniem uczestników będzie zrobienie zdjęcia pod hasłem „My”. Jak pokazać na zdjęciu grupę ludzi w ciekawy, nowatorski sposób? Jak zrobić zdjęcie klasy, by w niczym nie przypominało tych oficjalnych? Przed takim wyzwaniem staną chętni, którzy zechcą wziąć udział w tej rywalizacji.
technika: zdjęcie

Pracę dokładnie podpisz:
1) podaj swoje imię i nazwisko oraz wiek,
2) nazwę gminy, w której znajduje się Twoja szkoła,
3) nazwę i adres szkoły oraz klasę, do której uczęszczasz,
4)) imię i nazwisko prowadzącego.
Prace na konkurs nr 1 i 2 należy oddać do koordynatorów do dnia 15 czerwca 2018 r.
Prace na konkurs nr 3 należy wysłać na adres kontakt@ trzezwyumysl.pl do 30 listopada 2018 r.

26 marca przedszkolaki zwiedziły wystawę "Świąteczna Pasja" Józefa Semmerlinga - rzeźbiarza z Krokowskiej Ziemi. Artysta tworzy rzeźby takie jak: ptaszki, różne postaci ludzkie, zwierzęta, pejzaże kaszubskie i związane z pracą na roli, dzieła religijne i fantastyczne, kapliczki, szopki, rzeźby bogów słowiańskich i kaszubskich diabłów, a także rzeźby w kamieniu. Dzieci oglądały też dzieła innych artystów zgromadzone w Muzeum.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.978246885673032/978246362339751/?type=3&theater22 marca odbył się kolejny turniej tenisa stołowego Grup Wychowawczych, w którym udział wzięło 8 uczestników w różnym wieku. Po wielu zaciętych meczach wyłoniono najlepszą trójkę, która otrzymała pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe, a najmłodsi uczestnicy otrzymali słodkie upominki.


Najlepsza trójka to:
1. Mateusz Kowalczuk
2. Radosław Cysewski
3. Patryk Gawroński

22 marca odbyły się IX POMORSKIE SPOTKANIA TANECZNE W GDYNI. W teatrze Grom w Gdyni zaprezentowało się 10 zespołów tanecznych z terenu województwa pomorskiego. Nasz zespół „BÓMKI” zaprezentował wiązankę tańców kaszubskich i wytańczył I miejsce.


Organizatorem imprezy jest Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Gdyni, a cele imprezy to:
-rozwijanie zainteresowań i uzdolnień tanecznych,
-integracja dzieci i młodzieży,
-popularyzacja tańca jako sposobu na zdrowy styl życia,
-wymiana pomysłów oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnej twórczości.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.976096289221425/976095309221523/?type=3&theater22 marca do naszej szkoły zawitała Pani Wiosna – przywitaliśmy ją niezwykle kolorowo, radośnie i ze śpiewem na ustach.


Więcej zdjęć na naszej stronie na Facebook-u

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.976031182561269/976029769228077/?type=3&theater


20 i 21 marca gościli w naszej placówce pracownicy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tczewie, którzy przybiegli w biegu charytatywnym na rzecz swoich podopiecznych. Celem biegu „Wybiegamy zieloną strefę relaksu” będzie zebranie pieniędzy na stworzenie dzieciom z Ośrodka w Tczewie miejsca do odpoczynku i relaksu. Bieg będzie trwał 5 dni drogami Kociewia i Kaszub, a cała trasa do pokonania to ponad 452 kilometry. Na biegnących gości na obrzeżach Bytowa czekali biegacze z naszego Ośrodka, nauczycielki oraz uczniowie Przemek Stoltman i Adam Mielewczyk. Obie grupy przybiegły razem na rynek miasta, gdzie powitali ich dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin, wiceburmistrz Jacek Czapiewski oraz wychowankowie grup wychowawczych. Tam nastąpiło oficjalne przekazanie kasetki z pieniędzmi, które udało się zebrać w ciągu całego dnia. Po uroczystym powitaniu biegacze udali się do grup wychowawczych, gdzie spędzili noc, a 21 marca wczesnym rankiem wybiegli w kierunku Lęborka.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.975508705946850/975507312613656/?type=3&theater
na naszej stronie można obejrzeć filmik z biegu wspólnego https://www.facebook.com/667686006688429/videos/735668666556829/UzpfSTY5Njk5OTE4Mzc5NzgwNTo5NzU5OTg3MjU4OTc4NDg/


16 marca w Kartuzach odbył się XXX Jubileuszowy Wojewódzki Konkurs Żywego Słowa. Tym razem przebiegał on pod hasłem "Żywe słowo uczy, bawi, wychowuje…". Jak co roku i tym razem brali w nim udział nasi uczniowie. Przystępując do konkursu, wraz z recytacją wierszy należało przygotować pracę plastyczną Kartkę z Pamiętnika pt. „Tutaj byliśmy i …”, którą wyeksponowano jako ważny element tejże uroczystości. Z dumą możemy pochwalić się uczestnictwem naszych podopiecznych, ponieważ prezentując się na scenie wykazali wysoki poziom recytacji, a tym samym zdobyli wielkie uznanie Jury. Wystąpili w czterech kategoriach, zdobywając nagrody: Szkoła Podstawowa – Przemysław Stoltman – wyróżnienie, Szkoła Przysposabiająca do Pracy - Joanna Kleinszmidt – wyróżnienie, Gimnazjum – Zuzanna Remidowicz - I miejsce, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – Wojciech Jaśniak - I miejsce.


W dniach 12-14 marca w naszej szkole gościł ksiądz Adam Ryński z parafii Parafia św. Katarzyny w Bytowie , który poprowadził dla całej naszej społeczności wielkopostne "Rekolekcje z Maryją". Serdecznie dziękujemy Księdzu Adamowi za piękne i mądre przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy podczas radosnych spotkań, nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz uroczystej mszy świętej.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.972311619599892/972311366266584/?type=3&theaterZ ogromną radością informujemy, że Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe - Mikołaje na Motocyklach po raz kolejny wsparło naszych podopiecznych, dofinansowując im obiady.

Serdecznie dziękujemy i życzymy szerokiej drogi wszystkim Motocyklowym Mikołajom.
9 marca obchodziliśmy w przedszkolu 9. urodziny Dominika. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście, którzy złożyli mu życzenia i obdarowali prezentami. Później przybyły kolorowe postacie z bajek, które sprawiły dzieciom wielką radość, wspólnie z nimi bawiąc się i tańcząc. Wszyscy zaśpiewali Dominikowi „100 lat”, a po zdmuchnięciu świeczek przez Jubilata częstowali się słodkościami.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.968806979950356/968804309950623/?type=3&theater


Dzień Kobiet trzeba uczcić - koniecznie w kawiarni, najlepiej dużą porcją lodów z bitą śmietaną.
Dziewczęta z grup wychowawczych dziękują kawiarni Kawiarnia PAUZA za pyszne desery.
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.968731126624608/968731029957951/?type=3&theater


7 marca uczniowie klas II-IV B i VII B zespołów edukacyjno - terapeutycznych w ramach zajęć edukacyjnych odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie.

Celem wycieczki było przybliżenie specyfiki zawodu strażaka. Dzięki życzliwości panów strażaków uczniowie zapoznali się ze sprzętem, jakiego używa się podczas akcji pożarniczych i ratowniczych. Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia stroju strażaka oraz wejście do wozu strażackiego. Uczniowie wzięli również udział w prelekcji na temat postępowania w obliczu niebezpieczeństwa oraz przyczyn powstawania pożaru. Dziękujemy strażakom za bardzo miłe i życzliwe przyjęcie.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.968793799951674/968792863285101/?type=3&theaterSerdecznie zachęcamy do udziału w akcji "Pomóż Marysi i innym", organizowanej na terenie Powiatu Bytowskiego przez Fundację DKMS. Dzięki rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych możemy uratować komuś życie. Szczegóły akcji znajdują się w załączonych materiałach informacyjnych.14 lutego przedszkolaki z grupy B i C wspólnie obchodziły walentynkowe święto. Z tej okazji dzieci wręczyły sobie nawzajem czerwone serduszka i słodkie upominki, a później wesoło się bawiły.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego