I półrocze 2017/2018 - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

I półrocze 2017/2018

23 stycznia w szkole odbył się bal karnawałowy,
na którym licznie pojawili się fantastycznie przebrani uczniowie. Wesołym tańcom towarzyszyły ciekawe konkursy i zabawy, a także wybór króla i królowej balu.22 stycznia wychowanki V i VI grupy wychowawczej uczestniczyły w koncercie uczniów Szkoły Muzycznej w Bytowie, na który zostały zaproszone przez panią dyrektor Helenę Nawrocką. Koncert odbył się w sali portretowej bytowskiego zamku. Wychowanki wysłuchały muzyki klasycznej wykonanej na różnych instrumentach, m.in. na pianinie, klarnecie, akordeonie i gitarze. Najbardziej jednak zachwycone były koncertem chóru, który zaprezentował pieśni na dwa głosy.


10 stycznia wychowankowie grup wychowawczych wzięli udział we wspólnym śpiewaniu kolęd różnych narodowości, m.in. polskiej, kaszubskiej, ukraińskiej i łemkowskiej. Muzyczne spotkanie odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie.


8 stycznia przedszkolaki zwiedziły kościół św. Katarzyny w Bytowie. Dzieci wchodziły po schodach na wieżę kościoła, gdzie z bliska mogły przyjrzeć się dzwonom. Były także na chórze i oglądały organy, a na koniec zajrzały do zakrystii i podziwiały szopkę bożonarodzeniową. O godzinie 12.00 słuchały bicia dzwonów i hejnału.


Wczoraj przywitaliśmy Nowy Rok.
Życzymy Wam z tej okazji spełnienia wszystkich marzeń,
zdrowia i samych najlepszych ocen.22 grudnia w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie, prezentując przepiękne i wzruszające jasełka. Podczas uroczystości podsumowano także bożonarodzeniowy konkurs plastyczny oraz wręczono nagrody laureatom. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali od Mikołaja słodkie upominki wraz z życzeniami pięknych i rodzinnych Świąt.
Natomiast podczas Wigilii uroczyście pożegnaliśmy panią Krystynę Smantek, wicedyrektora ds. wychowawczych, która z końcem grudnia przechodzi na emeryturę. Pożegnaniu i podziękowaniom towarzyszyło wiele wzruszeń, ponieważ pani Krystyna była związana z naszą placówką przez 25 lat. Szanownej Emerytce życzymy samych pięknych chwil oraz realizowania pasji i nowych wyzwań.


W okresie od kwietnia do grudnia 2017 odbyło się kilka rajdów pieszych i trzy rowerowe zorganizowane przez Członków Koła Turystycznego. Ucznowie sami opracowywali zwiedzane trasy wykorzystując mapy Gminy i Miasta Bytów, Internet i Przewodniki Turystyczne. Na zajęciach oprócz opracowywania tras musieli przygotować sprzęt. Niezmiernie ważne jest bezpieczeństwo, dlatego dużą uwagę przywiązujemy do naprawy i konserwacji rowerów. W tym roku nasze wycieczki miały miejsca w Bytowie, Słupsku i Bydgoszczy.


Rajd został zorganizowany w ramach programu "Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach",
realizowanego przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskieg.


21 grudnia odbyła się Wigilia w przedszkolu. Przy pięknie zastawionym stole wszyscy składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Dzieci przygotowały niespodzianki dla rodziców: śpiewały kolędy i piosenki o choince, tańczyły oraz obdarowały rodziców upominkami. Nie mogąc doczekać się pierwszej gwiazdki na niebie, przedszkolaki zapaliły sztuczne ognie, które symbolizowały gwiazdki. Atrakcją był Mikołaj, który grał świąteczne melodie na saksofonie.


Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas radości i życzliwości. Przy tej okazji klasa II - IV B zespołu terapeutyczno - edukacyjnego spotkała się na uroczystej Wigilii. Gośćmi specjalnymi byli rodzice uczniów. Ten wyjątkowy czas kolędowania, składania życzeń oraz wspólnego posiłku umilił również Święty Mikołaj. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że Mikołaj znalazł dla nich czas i obdarował wszystkich prezentami.
Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędza się w gronie najbliższych. W miłej atmosferze uczniowie klasy III a Szkoły Przysposabiającej do Pracy spędzili przedpołudnie 21 grudnia, dzieląc się opłatkiem oraz składając życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Potem śpiewano kolędy i raczono się łakociami przygotowanymi przez uczniów podczas praktyk oraz rodziców.

W tym dniu uczniowie pożegnali się z wychowawczynią, panią Beatą Łopato, obdarowując ją własnoręcznie przygotowanym upominkiem, laurką i kwiatami.


20 grudnia członkinie grupy wokalnej odwiedziły bytowski Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z tradycyjnym już, corocznym koncertem kolęd. Po złożeniu życzeń oraz wręczeniu upominków pensjonariuszom, w efektownym stylu wykonały szereg kolęd i piosenek świątecznych, wprowadzając zgromadzonych widzów w cudowny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Ich występ najwyraźniej przypadł do gustu zarówno sympatycznym babciom i dziadkom, jak i pracownikom oddziału, ponieważ padło wiele próśb o "bisy". My zaś dziękujemy Wiolecie, Alicji, Klaudii, Sandrze oraz Alinie, że w tym wyjątkowym czasie dają przepiękny przykład bezinteresownej dobroci.


19 grudnia w grupach wychowawczych odbyła się uroczysta Wigilia dla wszystkich wychowanków i wychowawców. Podczas uroczystości wychowankowie pożegnali wicedyrektor ds. wychowawczych, panią Krystynę Smantek, która przechodzi na emeryturę. Było tradycyjne dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, a dziewczęta wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój śpiewając przepiękne kolędy i pastorałki. Nie zabrakło oczywiście prezentów od Mikołaja a na zakończenie wręczono nagrody laureatom konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową.


13 grudnia uczniowie szkoły podstawowej uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w kreatywnej lekcji w Muzeum Zachodniokaszubskim pt. „Idą święta, choinki czas...”.

Podczas spotkania pani Barbara Koszela ciekawie opowiadała historię choinki bożonarodzeniowej, przywołując bajki i legendy polskie oraz niemieckie, a także tradycję kaszubską. Uczniowie dowiedzieli się także, jaką magiczną moc przypisywano świątecznym ozdobom, a na koniec wykonali ptaszki, które w wierzeniach ludowych były zwiastunami dobrych wiadomości.W dniach 6 - 8 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce do Gdańska i Bydgoszczy. Wycieczka była przygotowywana przez dłuższy czas przez uczestników na zajęciach programu "Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach oraz "Z rękodziełem w tle". Wycieczkę zaplanowano na grudzień, dlatego pierwszy dzień rozpoczęto wizytą w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Tu uczestnicy mogli przybliżyć sobie historię jakże bolesną i niezbyt odległą dwóch polskich grudniów - Grudnia '70 oraz stanu wojennego. Oprócz tego zwiedzili wystawę stałą dedykowaną historii Solidarności i ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo - Wschodniej.
Ponadto zwiedzili ul. Długą i spacerowali nad Motławą, gdzie spotkali Św. Mikołaja. W tym dniu do Gdańska przyjechała ciężarówka Coca – Coli, dzięki czemu uczestnicy mogli zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem na tle legendarnej ciężarówki z reklamy tego napoju sprzed 30 lat. Natomiast w Bydgoszczy mieli możliwość spotkania z Mikołajem, podczas którego poznali tradycje i zwyczaje świąteczne. W Muzeum Narodowym wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Czas przemian. Malarstwo europejskie końca XIX i początku XX w". W trakcie zajęć mogli poznać wielkie dzieła i wybrane kierunki w malarstwie na przełomie wieków, dzięki czemu nauczyli się rozpoznawać takie nurty jak: impresjonizm, koloryzm, fowizm, futuryzm, kubizm, surrealizm, abstrakcja geometryczna, informel czy pop-art. Ponadto zapoznali się z utworami muzycznymi powstałymi w oparciu o obrazy znajdujące się w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Kolejną niesamowitą atrakcją był udział w zajęciach "W mieście nad Brdą. Dzieje Bydgoszczy". Podczas zajęć, w oparciu o wystawę „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, została przedstawiona historia Bydgoszczy od momentu nadania miastu praw lokacyjnych aż do wybuchu II wojny światowej. Ostatnią muzealną atrakcją była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, gdzie zostały zaprezentowane eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła. Podczas lekcji muzealnej uczestnicy poznali dzieje higieny osobistej na przełomie lat. Zobaczyli jak powstał prysznic oraz w jaki sposób prano ubrania. W muzeum obejrzeli m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy oraz form do ich produkcji. Na kończących wizytę warsztatach własnoręcznie wykonali mydło i czekoladę. Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że okazała się ona strzałem w dziesiątkę. Najfajniejszy był fakt, że sami zaplanowali kolejne atrakcje i konsekwentnie realizowali program. Na zakończenie intensywnego zwiedzania zrelaksowali się w Multikinie na filmie „Listy do M”.

Wycieczka realizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów

https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=9220161679627716 grudnia w naszym Ośrodku miało miejsce uroczyste otwarcie nowoutworzonej sali do terapii zaburzeń integracji sensorycznej, któremu towarzyszyło spotkanie dyrekcji placówki oraz jej pracowników z rodzicami dzieci uczęszczających na zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele organu prowadzącego szkołę: Starosta – pan Leszek Waszkiewicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – pan Dariusz Glazik. Spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń dotyczących pracy Powiatowego Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju oraz zaprezentowania zakresu, w jakim Ośrodek został doposażony w pomoce dydaktyczne i sprzęt specjalistyczny. Dla dzieci przybyłych na spotkanie z rodzicami przygotowano gry i zabawy animacyjne w towarzystwie sympatycznego Minionka, zaś dorośli spędzili czas przy kawie i herbacie oraz domowym cieście upieczonym przez naszych kucharzy. Powiatowy Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju rozpoczął pracę z początkiem września 2017 roku. Obecnie obejmuje wsparciem 41 dzieci z powiatu bytowskiego, każde z wymiarze dwóch godzin zajęć specjalistycznych w tygodniu.


6 grudnia do przedszkola zawitał św. Mikołaj razem ze swoim pomocnikiem Elfem. Dzieci z wielką radością powitały miłych gości i zaprosiły ich do wspólnej zabawy. Przedszkolaki otrzymały prezenty, z których bardzo się ucieszyły i zaprosiły Mikołaja do odwiedzin za rok.


W swojej wędrówce po szkole Mikołaj nie zapomniał też o dzieciach z drugiego oddziału przedszkolnego - zabawy i gry z miłym gościem dostarczyły maluchom wiele radości, podobnie jak i upominki, które od niego otrzymały.


Mikołajki w klasie II - IV B ZE-T przebiegły bardzo radośnie. Dzieci stroiły choinkę oraz spotkały się z Mikołajem, którego przywitały bardzo serdecznie. Mikołaj obdarował słodkim upominkiem wszystkie grzeczne dzieci.

6 grudnia nasze wychowanki w ramach zajęć umuzykalniajacych wzięły udział w wyciecze do Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku na koncert pt. „Sing, Vaiana i inne utwory ze znanych musicali i bajek dla dzieci".


6 grudnia tuż po pierwszym dzwonku w naszej szkole zagościł Mikołaj i z pomocą elfa Radka
wręczał słodkie upominki wszystkim grzecznym dzieciom.


W 2017 roku realizowano program „Sobą być”. Celem głównym programu było przeciwdziałanie przemocy i agresji w rodzinie oraz wśród rówieśników poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach z tego zakresu, a także z zakresu profilaktyki uzależnień. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursach „ABC dobrego wychowania” i „Żyj marzeniami, nie uzależnieniami” oraz w akcji „Hej chłopaki i dziewczyny, sport zamiast nikotyny”. Uczniowie w trakcie realizacji programu poznali metody, które pozwolą im samodzielnie zrozumieć zagrożenia, poradzić sobie w sytuacjach, kiedy są narażeni na czynniki ryzyka.

Program realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów

W okresie od marca do listopada 2017 r. nasi podopieczni brali udział w programie „Tańczące cukierki” – prowadzenie amatorskiego ruchu artystycznego realizowanego podczas warsztatów tańca kaszubskiego. W ramach projektu prowadzono spotkania warsztatowe, podczas których uczestnicy nabywali i doskonalili umiejętność tańca kaszubskiego, uczyli się kaszubskich piosenek oraz pogłębiali wiedzę o własnym regionie i kulturze kaszubskiej. Młodzi tancerze i piosenkarze mieli też możliwość zaprezentowania nabytych umiejętności przed szerszą publicznością, m.in. biorąc udział w VIII Pomorskich Spotkaniach Tanecznych w Gdyni, XXV Powiatowym Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w Bytowie, Dniu Kaszubskim w Tursku oraz podczas występów dla podopiecznych zaprzyjaźnionych placówek i instytucji, takich jak bytowskie przedszkola czy Dom Pomocy Społecznej w Parchowie.

Program realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego

Członkowie koła teatralnego brali w tym roku udział w programie „Scena i my” – prowadzenie edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem literackim sławnych pisarzy, poznania różnych form scenicznych takich jak: pantomima, stop-klatka, teatr żywego słowa, teatrzyk cieni, teatrzyk kukiełkowy, inscenizacja, ćwiczenia dramowe oraz inne formy aktywności ruchowej. Młodzi aktorzy mieli też możliwość zaprezentowania umiejętności na forum, przedstawiając swoją interpretację sztuki pt. „Królewna Śnieżna i siedmiu krasnoludków” podczas XXII Wojewódzkiego Konkursu Zbiorowych Form Teatralnych „Teatralia 2017” w Kościerzynie, Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy i „Dnia Integracji”, a także w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Bytowie z okazji Dnia Dziecka.

Warsztaty teatralne prowadzone były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę - w wierzeniach ludowych miały one magiczną moc.
29 listopada w szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, która była przeplatana wróżbami, tańcem i konkursami. Wróżby w tym dniu dotyczyły tego, co nas spotka w bliższej i dalszej przyszłości. Uczniowie świetnie się bawili, a wszystkie wróżby potraktowali jako żart i dobrą zabawę.28 listopada uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w składzie: Joanna Kleinszmdt, Patrycja Kostrub, Kacper Szymanek, Krystian Topka, Patryk Gawroński oraz Rysiu Jedrusiak wzięli udział w IV Wojewódzkim Konkursie pod hasłem „Znam Swój Kraj - Polska Moja Ojczyzna”. Kształtowanie wiedzy o Polsce, stwarzanie możliwości osiągnięcia sukcesu, integracja środowiska uczniowskiego to główne cele spotkania, zrealizowane z powagą i dumą, a jednocześnie z dużą dozą ciepłego humoru. Gościnność, wspólne rozmowy, integracja i wspólna zabawa - to wszystko podarowali naszym uczniom Gospodarze z Kościerzyny. Nasz zespół zajął II miejsce, ale najważniejsza była możliwość spotkania wspaniałych ludzi, otwartość i tolerancja, wzajemnie dbanie o siebie. Było pięknie Emotikon smile


28 listopada odbył się wieczór andrzejkowy dla wychowanków grup wychowawczych, podczas którego można było sobie tradycyjnie powróżyć oraz wziąć udział w konkursach i zabawach integracyjnych z nagrodami. Na zakończenie odbyła się dyskoteka, a wszyscy uczestnicy po raz kolejny pokazali, że potrafią się świetnie bawić.


27 listopada przedszkolaki zostały zaproszone do biblioteki dziecięcej w zamku na "ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA". Każde dziecko przyniosło ze sobą pluszowego misia, a następnie o nim opowiadało. Panie bibliotekarki przygotowały wiele niespodzianek dla dzieci: zabawy ruchowe i kołowe ze śpiewem, zagadki o misiach, rysowanie misiów na tablicy z zawiązanymi oczami, słuchanie i oglądanie bajek. Nasi podopieczni świetnie się bawili razem z maluchami z Przedszkola nr 2 w Bytowie.


27 listopada uczniowie uczestniczyli w akcji profilaktycznej
"Hej chłopaki i dziewczyny, sport zamiast nikotyny"
.


Podczas długiej przerwy każdy wybrał swoją ulubioną aktywność. Uczestnicy grali w tenisa stołowego, ćwiczyli fitness, grali w memory, bystre oczko i sokole oko, rozwijając swoją spostrzegawczość. Na zakończenie akcji każdy uczeń otrzymał słodki podarunek. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom: Klaudii i Wiolecie Laseckim, Agacie Dalleckiej, Angelice Leśnik, Patrycji Pek, Tomaszowi Rutkowskiemu oraz Wojciechowi Jaśniakowi za włączenie się w przeprowadzenie akcji.

25 listopada 2017 w przedszkolu bardzo miło i radośnie obchodzono Dzień Pluszowego Misia.


22 listopada w Tczewie odbył się Jubileuszowy X Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wybieram poezję…”. Wzięło w nim udział około 60 uczniów z 20 placówek z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego raz warmińsko-mazurskiego. Konkurs miał charakter indywidualnej prezentacji w sześciu kategoriach. Naszą placówkę reprezentowało troje uczniów. W kategorii gimnazjum Zuzanna Remidowicz recytowała wiersze Czesława Miłosza ze zbioru „Świat. Poema naiwne” – „Ojciec w bibliotece”, „ Zaklęcia ojca”, „ Z okna”. SSPdP prezentowała Joanna Kleinszmidt z utworem Leopolda Staffa „Ogród przedziwny”, a wśród uczniów ZSZ wystąpił Wojciech Jaśniak z montażem poetyckim Czesława Miłosza „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość” oraz „Słońce”. Prezentacja uczestników konkursu była na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Występy naszych uczniów również zakończyły się sukcesem, czego dowiodła ocena jury, które przyznało I miejsce Wojtkowi Jaśniakowi, a Zuzannie Remidowicz i Joannie Kleinszmidt wyróżnienia.


22 listopada odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu profilaktycznego pod hasłem "Żyj marzeniami, nie uzależnieniami”. Do udziału w konkursie zaproszono wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z terenu Powiatu Bytowskiego. W odpowiedzi na zaproszenie wpłynęło 160 prac w trzech kategoriach wiekowych z dziewiętnastu szkół. Komisja konkursowa nagrodziła 13 prac oraz wyróżniła 20. Podczas części oficjalnej uczennica gimnazjum Alina Adamczyk zaśpiewała piosenkę o dwóch braciach bliźniakach, którzy mieli piękne marzenia, ale niestety jeden z nich ich nie zrealizował, ponieważ nie mógł oprzeć się nałogom. Następnie Dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin wręczył nagrody laureatom, a na zakończenie wszyscy udali się na słodki poczęstunek.
Wystawa pokonkursowa trwać będzie do dnia 24 listopada. Konkurs realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.


Laureaci:
Szkoła podstawowa klasy I-III
I Paulina Myszka, kl.III SP Brzeźno Szlacheckie, op. Ż. Maliszewska
II Patrycja Pałasz, kl. II SP Gostkowo, op. J. Wrońska
III Wojciech Trawicki, kl. III SP nr 5 Bytów, op. N. Demkowycz
III Agata Włodarska, kl. IIIf SP nr 1 Miastko, op. L. Ciemińska
Wyróżnienia
Oliwia Trapp, Eliza Przystalska, SP Niezabyszewo, op. L. Jażdzewska
Aleksandra Zaborowska, SP nr 5 Bytów, op. D. Kucharczyk
Julia Depka Prądzinska , kl. I SP Brzeźno Szlacheckie, op. B. Tuszyńska
Jakub Sroka, kl. II SPBrzeźno Szlacheckie, op. B. Tuszyńska
Marta Tymosz, SP nr 2 Bytów, op. R. Tempska
Szkoła podstawowa klasy IV- VI
I Wiktoria Furman, kl. VI SP Borzytuchom, op. K. Wielgosz
II Marta Lemanczyk, kl. IV SP Brzeźno Szlacheckie
II Marta Klonczynska, kl. V SP Brzeźno Szlacheckie
III Kaja Richter, SP Borowy Młyn, op. B. Dominiak
Wyróżnienia
Klaudia Żynda, kl. IV Świetlica terapeutyczna w Niezabyszewie, op. L. Kulig
Fryderyk Klaman, kl. VI b SOSW, op. E. Puchała
Aleksandra Maliszewska, kl. VI SP Lipnica, op. K. Czarnecka
Mikołaj Wreza, Martyna Rodziewicz , kl. IV SP Kamnica Szlachecka, op. P. Jankowska, p. Pestka
Kl. IV-VI b SOSW Bytów, op. B. Kortas –Skórczewska
Hubert Harasiuk, kl. VI SP Dretyń, op. Ewa Kowalik
Klasa VII, II- III Gimnazjum
I Wiktoria Szczęśniak, kl. II a GIM. Kołczygłowy, op. E. Zaborowska
II Marta Myszka, kl. II GIM. Brzeźno Szlacheckie
II kl. II-III GIM. b SOSW, op. L. Kulig
III Izabela Wnuk Lipińska, kl. III GIM. Kołczygłowy, op. E. Zaborowska
III kl. III a Szkoła Przysposabiająca do Pracy, op. A. Zdanowicz
Wyróżnienia
Julia Krupka, kl. VII SP Kołczygłowy, op. E. Zaborowska
Alina Adamczyk, grupa V SOSW, op. K. Gajewska
Natalia Ostafij, kl. II GIM. a SOSW Bytów
Alicja Pytlak, kl. II a GIM. Starkowo, op. Izabela Łazuga
Michał Wielgosz, kl. VII SP Borzytuchom, op. K. Wielgosz
kl. III b Szkoła Przysposabiająca do Pracy, op. B. Panek

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.912787052219016/912771342220587/?type=3&theater
W dniach 13 -17 listopada w placówce odbył się po raz kolejny „Tydzień z Polską” - cykliczny konkurs realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego w ramach projektu „Nasz Patriotyzm”. W ciągu całego tygodnia uczniowie poznawali polskie tradycje i zwyczaje, uczyli się pieśni patriotycznych, brali udział w konkursie kulinarnym oraz stroili klasy w barwy narodowe. Dodatkowo poznawano przysłowia dotyczące ojczyzny oraz chleba, który był tematem przewodnim tegorocznej akcji. Ostatniego dnia przedstawiono prezentację dotyczącą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wręczono nagrody klasom, które uzyskały najwięcej punktów w ramach prowadzonych działań:

I miejsce - klasa III A szkoły przysposabiającej do pracy,

II miejsce - klasa III B gimnazjum

III miejsce - klasa II- III A gimnazjum
IV miejsce - klasa III A zasadniczej szkoły zawodowej.

Nasi podopieczni w okresie od marca do listopada brali udział w projekcie „Kaszubskie bajania” – kaszubska tradycja i kultura oczami młodych. W ramach tego działania przygotowali techniką animacji poklatkowej dwa filmiki na podstawie literatury kaszubskiej. Inspiracją dla uczniów były wiersze Stanisława Janke „Skòczk" oraz Tomasza Fopke „Witaminczi”. Uczestnicy w trakcie pracy wykazali się umiejętnościami wyszukiwania, selekcji, oceny i przetwarzania informacji, symbolicznego przedstawienia tematu, tworzenia uogólnień, kreatywnego tworzenia scenografii i  cierpliwości podczas fotografowania kilkuset ujęć i obróbki zdjęć, doboru ścieżki dźwiękowej i tworzenia filmu w programie komputerowym. Pracując nad powstaniem animacji, odszukiwali ciekawe aspekty kultury i tradycji kaszubskiej, łącząc je ze współczesnością i technologią.


Efekty ich pracy można zobaczyć pod poniższymi adresami:
https://www.youtube.com/watch?v=3V9OZeIt57k&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=5SVI7rKnbvQ&feature=youtu.be


Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.


Od kwietnia do listopada 2017 nasi podopieczni brali udział w programach „Na zdrowy start - program rehabilitacji psychoruchowej dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Bytów” oraz „EEG Biofeedback – program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”. W programie rehabilitacji psychoruchowej wzięło udział 20 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z terenu gminy Bytów. Zajęcia prowadzono metodami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogiki zabawy, muzykoterapii, metodą M. i Ch. Knill, a wzbogacone były elementami kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona. Zabawy ruchowe przeplatane były aktywnościami plastycznymi i muzycznymi. Dzięki prowadzonym zajęciom możliwe było stworzenie sytuacji, w których uczestnik może bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony. Pozwoliły one na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia jej z innymi ludźmi, a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Natomiast w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze. Każde dziecko wzięło udział w dwudziestu sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi.


Programy realizowane były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Już trzeci rok w naszej placówce działa przedszkole dla dzieci z autyzmem. Grupa liczy 3 chłopców i objęta jest specjalistyczną opieką pedagogiczno- psychologiczną. Dzieci realizują program wychowania przedszkolnego i jednocześnie objęte są różnymi formami terapii:
-Terapia behawioralna polega na kształtowaniu u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną jego niezależność i umożliwią mu efektywne funkcjonowanie w środowisku.
-Metoda Paula Dennisona ukierunkowana na ćwiczenie obu półkul mózgowych, oparta przede wszystkim na ruchach naprzemiennych.
-Programy aktywności Marianny i Christopera Knillów, dzięki którym rozwija się kontakt społeczny, ruch i zabawa.
-Metoda Weroniki Sherborne oparta na kontakcie z drugim człowiekiem i otoczeniem. Pozwala na wyczucie przestrzeni, ciężaru i ciała. Rozwija sprawność fizyczną.
- Metoda A. Tomatisa – podstawowym celem jest wspomaganie funkcji słuchowej przez co następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się, wspomaganie zdolności językowych, komunikacyjnych, zwiększenie kreatywności oraz poprawa jakości zachowań społecznych.
-
Metoda aktywnego słuchania muzyki, w tym przede wszystkim klasycznej, według Batii Strauss. Metoda czyni dziecko prawdziwym odbiorcą muzyki, rozwija jego wrażliwość, wyobraźnię, pomysłowość. Doskonali koordynację słuchowo- wzrokowo- ruchową.
-
Metoda pedagogiki zabawy według Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA- oparta na wielokierunkowej aktywności dziecięcej, łączy w sobie ruch, muzykę taniec, działania plastyczne, działania poznawcze.
-
Metoda gimnastyki twórczej według C. Orffa i R. Labana. Metoda pozwala na wykorzystanie ekspresji dziecka i jego twórczej inwencji. Umożliwia podejmowanie decyzji. Łączy w sobie dwa światy: muzyki i ruchu.
-Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz - system ćwiczeń oddziałujących przede wszystkim na procesy instrumentalne: percepcyjne i motoryczne. Celem metody jest jednoczesne usprawnienie czynności analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno-ruchowego, kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.
-Program stymulacji: wzrokowej, słuchowej i całego ciała.
Dzieci uczęszczają również na logopedię, biofeedback, dogoterapię i gimnastykę korekcyjną.

XVIII Wojewódzkie Targi Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir” już za nami.


W tegorocznej imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z 26 placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa pomorskiego. Podczas Targów młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych, wystawiając wykonane przez siebie różnorodne prace: ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, stroiki, bombki, świeczki, kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również pracę przestrzenną „Chatka z piernika” na konkurs i wystawę.
Podczas imprezy działały kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania kolorowych węży z krawatów, tancerek z bibuły i krepy oraz zdobienia butelek różnymi technikami. Miłym zakończeniem imprezy był spektakl pt. „Tygrys Pietrek”, który na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum zaprezentował Teatr „Vaška” z Torunia. Przygody radosnego tygryska i jego przyjaciół bardzo podobały się dzieciom (oraz ich opiekunom), a dodatkową atrakcja była możliwość wejścia na scenę i bliższego poznania bajkowych postaci
.


Targi zostały zorganizowane przy wsparciu
finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zachęcamy do obejrzenia filmów i fotorelacji:
https://www.facebook.com/starosta.bytowski/videos/1768991813112331/
http://www.kurierbytowski.com.pl/kurier/imprezy/pomyslowe-dekoracje/

https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=9130675321909689 listopada drużyna Ośrodka wzięła udział w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego w Halowej Piłce Nożnej w Słupsku. W kategorii Chłopców Starszych zagrała drużyna w składzie: Berlinski Krystian, Cyra Daniel, Nowicki Daniel, Cybula Paweł, Wensierski Krystain, Cysewski Radek, Gawronski Patryk. W Słupsku zagrały drużyny Czerska, Chojnic, Turska, Gdańska, Słupska i Bytowa. Drużyna Bytowa w Grupie A zagrała z: Czerskiem wygrywając 3-0, Gdańskiem wygrywając 8-0 oraz Wejherowem przegrywając 0-4. W półfinale nasi Chłopcy zagrali z Turskiem wygrywając 6-0. W Finale ponownie zagrali z Wejherowem remisując 2-2. O wygarnej decydowały rzuty karne, które wygarł Ośrodek z Wejherowa 3-1. Nasza Ekipa została drugą drużyną Województwa Pomorskiego. Gratulujemy!!!Uczniowie klasy III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy są już niemal gotowi do Targów "Pomysłowy Dobromir".

Pozostało już tylko estetycznie wykończyć prace i mieć nadzieję,że własnoręcznie wykonane upominki spodobają się naszym gościom.31 października w oddziale dla dzieci z autyzmem obchodzono Halloween,
poznając w wesoły sposób tradycje i zwyczaje związane z tym świętem.27 października w bibliotece szkolnej podsumowano akcję pod hasłem „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych”.

W ramach akcji w bibliotece przez cały miesiąc odbywały się spotkania i konkursy, m.in. „Czytanie w bibliotece”, „Słodkie wypożyczenia”, „Czytelnik Miesiąca”, "Książkowa lista przebojów", konkurs plastyczny „Świat w polskiej legendzie zaklęty" oraz podsumowanie konkursu czytelniczo - plastycznego "Z książką na wakacje".
Wystawę prac konkursowych można oglądać w bibliotece.


Laureaci konkursów:

„Czytelnik Miesiąca” – Zuzanna Remidowicz

Konkurs plastyczny „Świat w polskiej legendzie zaklęty"
- kategoria szkoła podstawowa:
1. klasa II - IV B
2. klasa IV - VI B
3. Grzegorz Buszman
Wyróżnienie: Wiktoria Lichota
- kategoria gimnazjum:
1. Adam Mielewczyk
1. Paweł Nirych
2. Patryk Stapel
2. Krystian Stoltman
3. Aleksander Schlutt
Wyróżnienie: Tadeusz Skiba
- kategoria szkoła przysposabiająca do pracy:
1. klasa III A
2. Kamil Kreft
3. Paulina Woźniak
Wyróżnienia: Jan Zmuda Trzebiatowski, klasa III B

Laureaci konkursu „Z książką na wakacje”:

  • Alina Adamczyk

  • Zuzanna Remidowicz

  • Natalia Ostafij

  • Karolina Kernke

  • Aleksander Schlutt

  • Adam Mielewczyk26 października uczniowie biorący udział w zajęciach rozwijania kompetencji społecznych rozmawiali na temat sukcesów i porażek.

Uczyli się, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych oraz jak doceniać nawet najmniejsze sukcesy, które odnoszą w szkole, domu czy w najbliższym otoczeniu. Zdecydowana przewaga sukcesów nad porażkami sprawiła, że mimo deszczu za oknem w sali zaświeciły radosne słonka.25 października uczniowie kolejny raz wzięli udział w zajęciach sportowych w Parku Trampolin. Pod okiem instruktora zdobywali nowe umiejętności oraz uczyli się, jak właściwie i bezpiecznie korzystać z trampolin domowych. Zajęcia sprawiły uczniom wiele przyjemności, co widać po ich radosnych uśmiechach.

19 października Zespół Tańca Kaszubskiego „Bómki” został zaproszony do Przedszkola nr 2 na uroczystość pasowania przedszkolaków oraz do Przedszkola „Słoneczne Stacyjkowo” na Dzień Kaszubski. Tancerze zaprezentowali układ tańców kaszubskich, który bardzo podobał się maluszkom. Nasi uczniowie zostali też zaproszeni do wspólnej zabawy z przedszkolakami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.


Uczniowie kl. III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy w czasie praktyk zawodowych nabywają nowe umiejętności pod czujnym okiem instruktora zawodu. Składanie mebli według instrukcji na pewno przyda się nie tylko w życiu codziennym, ale być może i zawodowym. W ramach praktyk zawodowych przygotowują także prace na Targi Prac Dziecięcych "Pomysłowy Dobromir". Praca dosłownie aż "pali im się w rękach", choć z ogniem trzeba uważać, tym bardziej, że prace wykonują w drewnie. Na dobry początek szlifują figurki aniołków.


13 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Dyrektor Ośrodka, Kazimierz Kerlin, złożył z tej okazji życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, a uczniowie przygotowali wspaniałą, humorystyczną część artystyczną. Wyjątkowym i niezwykle wzruszającym momentem było pożegnanie pań: Elżbiety Puchały – wicedyrektora ds. dydaktycznych, Alicji Marmołowskiej – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, Krystyny Poręby – pracownika administracji oraz Janiny Delke – pielęgniarki szkolnej. Podziękowania od uczniów, współpracowników i rodziców, wyrazy wdzięczności i życzliwości były najlepszym świadectwem tego, jak wyjątkowa łączyła nas wszystkich współpraca. Życzymy Paniom samych pogodnych dni i codziennych radości w nowej roli emerytek.


Galeria zdjęć z uroczystości:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.893712874126434/893707780793610/?type=3&theater

6 października w grupie przedszkolnej maluchy rozmawiały o warzywach i robiły z nich kukiełki.
Zabawa była wspaniała, a na koniec dzieci chrupały marchewki.


4 października w szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Już od samego rana, podczas przerw śródlekcyjnych, uczniowie wspierali swoimi głosami koleżanki i kolegów wytypowanych do startu w wyborach. Tego dnia w świetlicy szkolnej można było poczuć ducha starożytnej demokracji, albowiem swój uczniowski obowiązek wypełniło aż 55,5% uprawnionych do głosowania uczniów.


Obradująca nazajutrz Komisja Wyborcza ustaliła, że w skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018 weszli:

1. Zuzanna Remidowicz (kl. III gimnazjum) – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
2. Wojciech Jaśniak (kl. III zawodowa)
3. Wioleta Lasecka (kl. I branżowa)
4. Krystian Berliński (kl. II zawodowa)
5. Paweł Stoltman (kl. II zawodowa)
6. Gracjana Rankau (kl. II zawodowa)

Zwycięzcom wyborów serdecznie gratulujemy5 października, w ramach zajęć rozwijania kompetencji społecznych, uczniowie zajmowali się zagadnieniem namawiania.

Podczas pracy metodą burzy mózgów próbowali znaleźć jak najwięcej sposobów odmawiania w trudnych sytuacjach, a później stworzyli wesołe „parasole ochronne”, na których wypisali swoje propozycje odmowy. Na zakończenie zajęć, odgrywając scenki rodzajowe, próbowali wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce.
Nadeszła pora prac jesiennych w ogrodzie.

Planując piękny ogród wiosną, musimy pomyśleć o nim już jesienią. Jesień to okres zbiorów plonów, a także czas przygotowania gleby na zimę, tak aby wydała obfite plony w nadchodzącym sezonie.

Uczniowie zespołów edukacyjno - terapeutycznych wykonywali prace pielęgnacyjne w ogrodzie szkolnym. Po zebraniu plonów porządkowali rabaty z roślinami jednorocznymi oraz przekopali grządki. Pogoda i dobry humor dopisywały, a jesienne rabaty nabrały nowej formy.W naszj szkole obchodziliśmy
VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. W tym roku w akcji uczestniczyło prawie 4 tysiące szkół z całego świata.

Przygotowując się do tego dnia młodzież przez cały tydzień powtarzała tabliczkę mnożenia w szkole, w domu, na podwórku i przy każdej nadarzającej się okazji. W dniu ŚDTM uczniowie mogli powtórzyć tabliczkę mnożenia biorąc udział w zabawach, grach i kolorowankach matematycznych.

O godz. 9.40 ruszyły na korytarze uczniowskie patrole egzaminacyjne. Podczas przerw ze znajomości tabliczki zostali przepytani wszyscy chętni, tj. uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Patrole odwiedziły także pobliskie sklepy i komendę policji, przepytywały napotkane osoby.

Każdy, kto zdał egzamin, otrzymał certyfikat "Eksperta tabliczki mnożenia" i drobny upominek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia i dziękujemy za dobrą zabawę.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.889512397879815/889510951213293/?type=3&theater

Zapraszamy uczniów do udziału w całorocznym konkursie pod hasłem „Kto Ty jesteś?”

Regulamin konkursu:
1. Konkurs będzie realizowany od października 2017 r. do maja 2018 r.
2. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne.
3. Uczniowie, którzy są zainteresowani tematyką konkursu, zgłaszają swój udział i otrzymują kartę dydaktyczną z zadaniami konkursowymi.
4. Karta konkursowa jest traktowana jako karta zgłoszenia uczestnika, zawiera nazwę konkursu, imię i nazwisko ucznia, klasę oraz zadania konkursowe.
5. Ze względu na wiek uczestników, tempo pracy i możliwości intelektualne przewidziane są dwa rodzaje kart konkursowych.
6. Konkurs składa się z ośmiu etapów (jeden etap w miesiącu).
7. Przedmiotem konkursu jest pisemne lub rysunkowe wykonanie zadań.
8. Kartę konkursową pobieramy w każdy drugi czwartek miesiąca podczas przerw w klasie 201 (u pani Beaty Łopato), a oddajemy z rozwiązanymi zadaniami do trzeciego czwartku każdego miesiąca. Karty dla uczniów może pobierać i oddawać wychowawca klasy.
9. W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe dla uczniów, którzy wezmą udział w całym konkursie.
10. Informacje o datach pobierania oraz oddawania kart będą umieszczane na tablicy „Samorządu uczniowskiego” - II kondygnacja.
Nadrzędnym celem konkursu „Kto Ty jesteś?” jest rozwijanie u uczniów postaw patriotycznych, wzmacnianie więzi z narodem oraz z jego historią.
Konkurs składa się z zagadnień spójnie łączących się ze sobą, a zawarte treści wpływają na stopniowe poznawanie i utrwalanie wiedzy na temat historii kraju, regionu, ważnych postaci.Tematyka konkursu obejmować będzie zagadnienia:
• legendy polskie,
• ważne daty w historii kraju,
• miejsca bliskie sercom Polaków,
• folklor,
• panteon sław narodowych,
• polskie tradycje i zwyczaje.

29 września w przedszkolu obchodzono

Dzień Chłopaka

- nasi wspaniali chłopcy otrzymali dyplomy i ordery. Później dzieci zjadły ze smakiem sałatkę owocową, którą wcześniej wspólnie przygotowały.

27 września uczniowie klasy III a szkoły przysposabiającej do pracy rozpoczęli praktyki zawodowe.

Odbywają się one w gospodarstwie ogrodniczym pani Barbary Kozłowskiej. W pierwszym dniu pracy wykopano buraczki oraz marchewki, które następnie oczyszczono z łęt. Wszystkie warzywa posegregowano w skrzyneczkach, a następnie uporządkowano grządki. Pani Basia przygotowała dla uczniów herbatkę oraz ciasteczka. Wszyscy uczniowie odczuwali satysfakcję z dobrze wykonanej pracy i już nie mogą doczekać się następnego dnia praktyki.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.886968764800845/886968421467546/?type=3&theater


W dniach 29-30 września w całym kraju odbyła się zbiórka żywności. Również nasza placówka włączyła się aktywnie w tę akcję, prowadząc zbiórkę w sklepie KAUFLAND w Bytowie. Zebrana żywność zostanie przekazana podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomóż mi", działającego przy naszej szkole. http://podzielsiedobrymposilkiem.pl/


Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych również zwiedzili wystawę "Grzyby jadalne, trujące i chronione”.


Aby przybliżyć naturalną atmosferę lasu, na wystawie zaprezentowano świeże grzyby i inne składniki runa leśnego oraz wzbogacono ją planszami edukacyjnymi ilustrującymi różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów.

Organizacja takich wystaw ma na celu poszerzenie wiedzy z zakresu zapobiegania zatruciom grzybami, a przy okazji uczy dzieci poszanowania otaczającej nas przyrody. Nasi uczniowie zapamiętali, które grzyby są jadalne, a także by żadnych grzybów nie niszczyć, bo stanowią część ekosystemu i są pożywieniem dla ludzi i zwierząt.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.886526861511702/886526514845070/?type=3&theater

26 września przedszkolaki wybrały się do bytowskiego sanepidu, gdzie obejrzały wystawę "Grzyby jadalne i trujące".

Dzieci z zaciekawieniem oglądały leśne grzyby i słuchały pani, która ciekawie opowiadała o tym, które można jeść, a których nie wolno. Dowiedziały się również, jak należy ubrać się na wyprawę do lasu po grzyby, a na koniec otrzymały maskotki i książki.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.886043994893322/886041351560253/?type=3&theater

25 września, na zaproszenie pana Jerzego Saldata z UKS 2 Bytów, uczniowie klasy V i VI mieli możliwość obejrzenia Powiatowego Turnieju Szkół Podstawowych w Badmintonie, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Bytowie. Po turnieju nasi uczniowie mogli spróbować swych sił, grając z najlepszymi zawodnikami, m.in. z Weroniką Niklas - medalistką Mistrzostw Polski.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.885747981589590/885747181589670/?type=3&theater


Co roku, kiedy nadchodzi trzeci weekend września, miliony młodych ludzi na całym świecie biorą udział w zorganizowanych akcjach porządkowania najbliższego otoczenia swoich szkół i domów - akcji "Sprzątania Świata".
22 września także uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tej wspólnej lekcji poszanowania środowiska. Pomimo niesprzyjającej pogody, przez ponad godzinę przemierzali tereny okalające szkołę, przywracając im należytą czystość, pamiętając jednocześnie, że każdy z nas jest odpowiedzialny za cząstkę Ziemi, po której stąpa.

Sprzątanie Świata - razem możemy więcej!


22 września odbyło się w przedszkolu spotkanie z policjantem. Pan policjant zapoznał dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach, a następnie pokazał sprzęt policjanta: pałkę, kajdanki, kamizelkę kuloodporną, gaz, krótkofalówkę, lizak, legitymację i odznakę. Dzieci miały okazję przymierzyć policyjną czapkę i kurtkę, a nasz przedszkolak, który chętnie bawi się w policjanta, pochwalił się swoim mundurem i sprzętem. Na koniec przedszkolaki otrzymały kamizelki i elementy odblaskowe, a w podziękowaniu powiedziały panu policjantowi wiersz pt. "Policjant to przyjaciel nasz bliski".


21 września podczas zajęć świetlicowych dzieci z zespołów edukacyjno- terapeutycznych wykonywały prace na powitanie jesieni. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże, a radość z efektów jeszcze większa, gdy powstałe dzieła znalazły miejsce na gazetce w świetlicy.20 września studentki
Uniwersytetu Gdańskiego
przeprowadziły zajęcia
w zespołach edukacyjno – terapeutycznych.


Aby nauka była skuteczna, rozpoczęto od zajęć relaksacyjnych, a zajęcia właściwe oparte zostały na motywacji zewnętrznej w formie atrakcyjnej nagrody. Lekcja zakończyła się wspólnym tańcem przy tematycznej muzyce, a uczniowie zdobyli kolejne punkty na tablicy wzmocnień. Dziękujemy za przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości.19 września uczniowie dwóch klas szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w ognisku integracyjnym.

Budowanie koleżeńskich relacji i adaptacja nowych uczniów przebiegała w miłej atmosferze, przy soczyście pysznej kiełbasce Emotikon wink;) W integracji pomagał nam szpic miniaturowy - uczniowie chętnie poddawali szczeniaka socjalizacji, przy pełnym poszanowaniu jego dobrostanu.
Właśnie podczas takich spotkań najmilej buduje się nowe i utrwala istniejące więzi, dzięki którym praca w szkole staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.


14 września przedszkolaki zwiedziły wystawę "Kultura materialna Kaszubów Bytowskich", a także ekspozycję myśliwską, archeologiczną i dotyczącą rzemiosła oraz część historyczną. Dzieciom bardzo podobały się wystawy, chętnie chodziły też tajemniczymi przejściami po całym zamku.Jak ułożyć kwiaty w wazonie albo przygotować ikebanę?

Taką wiedzę i umiejętności zdobyli uczniowie klasy III a szkoły przysposabiającej do pracy w trakcie zajęć praktycznych prowadzonych przez florystykę, panią Wiesławę Kurlej.
Pani Wiesława gościła w szkole 13 września, przynosząc naręcze pięknych kwiatów, które uczniowie pod jej okiem układali w artystyczne bukiety.

Wykonane przez uczniów wiązanki trafiły do gabinetu Pani Dyrektor, pokoju nauczycielskiego, świetlic oraz dyżurki pracowników obsługi.


4 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniów, rodziców, opiekunów oraz pracowników szkoły powitał Dyrektor Kazimierz Kerlin, zapoznając wszystkich z najważniejszymi zmianami wprowadzonymi w placówce w związku z reformą systemu edukacji. Następnie głos zabrała pani Jolanta Bogusławska – Sekretarz Powiatu – życząc całej społeczności szkolnej udanego roku i wielu sukcesów. Po części oficjalnej uczniowie i rodzice udali się na spotkania z wychowawcami klas.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego