Oferta edukacyjno - terapeutyczna > Oferta edukacyjna

W oddziale przedszkolnym wspomagamy rozwój dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Wychowankami oddziału są dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Dzieci znajdują u nas bezpieczeństwo, opiekę i edukację w grupie liczącej od  4 do 8 osób. Wprowadzamy dzieci w otaczający, różnorodny świat czyniąc ich uczestnikami życia społecznego na miarę ich możliwości. Naszym głównym celem jest dbałość o rozwój emocjonalny poprzez zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka: bezpieczeństwa, kontaktu z ludźmi i zabawy. Prowadzimy wszechstronną pracę rewalidacyjną i korekcyjną, wspierając indywidualny rozwój dziecka.

Terapią indywidualną i grupową objęte są dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju:

• upośledzeniem umysłowym,

• niepełnosprawnością sprzężoną (z uszkodzonym narządem słuchu, wzroku, dziecięcym porażeniem mózgowym).

Aby w pełni oddziaływać na dzieci i zapewnić im maksymalną możliwość rozwoju, korzystamy z elementów różnych metod pracy z dziećmi:

• Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

• Programy Aktywności i Komunikacji Knillów,

• Metoda Snoezelen - Sala Doświadczania Świata,

• ćwiczenia relaksacyjne i energetyzujące wg metody Dennisonów,

• Metoda Domana,

• Metoda Dobrego Startu,

• pedagogika zabawy,

• zabawy paluszkowe,

• muzykoterapia,

• dogoterapia.

Wychowankowie korzystają również z terapii prowadzonej przez pracujących w naszym Ośrodku specjalistów: psychologa i logopedę.

Integracja ze środowiskiem

Przedszkolaki  bawiły się w zabawy ruchowe z uczniami klasy Ic ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytowie.

Dzieci  brały też udział w  spotkaniu z Mikołajem w Miejskiej Bibliotece  Dziecięcej oraz uczestniczyły w  swobodnych zabawach z dziećmi z Przedszkola nr 3 w Bytowie.