Tomatis

Oferta edukacyjno - terapeutyczna > Oferta terapeutyczna

Prowadzimy terapię metodą Tomatisa, polegającą na stymulacji audio - psycholingwistycznej.

Jej twórca, francuski otolaryngolog Alfred Tomatis, który zawodowo zajmował się zagadnieniem zawodowych uszkodzeń słuchu u śpiewaków i pracowników fabryk, na podstawie swych obserwacji wysnuł wnioski, które stanowią podstawę terapii. Według badacza głos zawiera tylko te częstotliwości, które słyszy ucho. Modyfikacja procesu słyszenia prowadzi do zmian w głosie, a zastosowanie treningu słuchowego, pozwalającego słyszeć brakujące częstotliwości, prowadzi do trwałej modyfikacji głosu.Metodę stosujemy u dzieci z zaburzeniami mowy  i głosu oraz wychowanków, u których stwierdzono dysleksję, ADHD oraz autyzm.

Metoda polega na indywidualnym treningu słuchowym przeprowadzanym za pomocą urządzenia elektronicznego ucha. Składa się z sesji słuchania materiału dźwiękowego  oraz konsultacji dodatkowych wraz z oceną audio - psycholingwistyczną. Treningi słuchania trwają 10 dni po 90 minut codziennie, po tym czasie następuje mięsieczna przerwa. Następnie wykonuje się badanie lateralizacji słuchowej, testy uwagi i pomocnicze w celu ustalenia kolejnego treningu dostosowanego do wyniku badań.