Wydarzenia 2014/2015 - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia 2014/2015


Wyjazd na wakacje to ekscytujące, radosne wydarzenie. Już za chwilę będzie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Aby jednak podróż była bezpieczna powinieneś przestrzegać kilku zasad, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych przygód.
W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi:112 - centrum powiadamiania ratunkowego, 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkoweoraz kontaktem ICE w książce adresowej. Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.
Podróżując środkami komunikacji publicznej bądź czujny, zwłaszcza gdy panuje tłok - łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych. Dlatego  nigdy nie noś pieniędzy w jednym miejscu  portfelu, czy kieszeni. Podziel gotówkę na kilka części i schowaj w kilku kieszeniach. Nawet jeśli zostaniesz okradziony, stracisz tylko część sumy.  

Tak mawiają najstarsi górale -z górami śpasów ni ma górami żartów nie ma).  Dlatego wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu .

Odpoczynek nad morzem to wspaniała rzecz. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Dlatego nad morzem szczególne zadanie czeka opiekunów - nawet na chwilę nie wolno spuścić dzieci z oka.
Jadąc nad morze warto zapamiętać - ąpać się, pływać i rozrabiać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych . Najlepiej pod okiem ratownika. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani. Ważne jest to, iż bez względu na umiejętności pływackie nie należy oddalać się od wyznaczonego przez boje pola kąpieliska.

Alkohol i papierosy nie są dla młodzieży - dorośli znów prawią kazania, prawda? Uwierz - używki naprawdę nie są dla ciebie, no chyba, że chcesz się zatruć. Nawet dorośli powinni ich unikać. Gdy ktoś cię częstuje, zawsze możesz powiedzieć "nie".W odmowie nie ma niczego wstydliwego - w ten sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo.Słowa "nie, dziękuję" przydadzą ci się również, gdy ktoś nieznajomy oferuje słodycze lub zaprasza w nieznane miejsca.Skoro kogoś nie znasz, nie możesz mu przecież zaufać skąd wiesz, że słodycze to nie narkotyki, albo nowo poznana osoba nie chce zrobić ci krzywdy?


Już 1 czerwca 2015 rozpoczął się konkurs
Moje Bezpieczne Wakacje 2015 - (Nie)znane atrakcje mojego regionu.

Po szczegółowe zasady zapraszamy na  stronę internetową www.bezpiecznewakacje.pl
Termin nadsyłania prac do 15 września 2015r. do koordynatora akcji pedagog Beaty Łopato.

18 czerwca po raz kolejny odbył się w naszej placówce "Dzień Integracji". Hasło tegorocznej imprezy brzmiało "Trzymaj formę" i dlatego budynek szkolny zmienił się w wielki plac zabaw, a na każdym piętrze można było znaleźć dla siebie jakieś atrakcje sportowe, plastyczne czy zręcznościowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz pierwszej pomocy, który na fantomach przeprowadził policjant, pan Wojciech Błaszkowski, a także dmuchane zamki, na których dzieci mogły się bawić do woli. Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia spektaklu pt. "Królowa Śniegu", przygotowanego przez teatrzyk "Raz, dwa, trzy", a w kawiarence czekał na nich zdrowy poczęstunek w postaci kolorowych kanapek. "Dzień Integracji" cieszy się dużym zainteresowaniem wśród bytowskich szkół i przedszkoli i dlatego w tym roku gościliśmy ponad 300 osób.

 
 

17 czerwca 2015 odbyło się podsumowanie konkursu "Klasa z pasją".
Konkurs trwał od października do 15 czerwca  br. Głównymi celami konkursu było:

  • kształtowanie zdrowej rywalizacji,

  • praca nad poprawą frekwencji,

  • dbałość o mienie Ośrodka,

  • promowanie kultury osobistej uczniów,

  • rozwijanie uzdolnień uczniów,

  • rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,

  • przeciwdziałanie uzależnieniom i nałogom.


Tytuł "Klasy z pasją" w poszczególnch kategoriach otrzymały:
- klasa I - III zespoły edukacyjno - terapeutyczne (wych. Bogumiła Kortas - Skórczewska)
- klasa V - VI Szkoły Podstawowej (wych. Małgorzata Czapiewska),
- klasa IIIb Szkoły Przysposabiającej do Pracy (wych. Beata Panek).


Serdecznie gratulujemy uczniom odniesionych sukcesów:)

Koniec roku szkolnego i piękna pogoda sprzyjają poznawaniu świata, w związku z czym 17 czerwca uczniowie kilku klas wybrali się na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów w  Stryszej Budzie. Wspaniała pani przewodnik oprowadziła dzieci i młodzież po Parku, opowiadając historię zminiaturyzowanych zabytków architektury nie tylko Kaszub i Polski, ale także światowego dziedzictwa kulturowego. Uczniowie mogli też szczegółowo obejrzeć owady w rozmiarach gigantycznych, usiąść za sterami samolotu, poczuć się jak  bohaterowie bajek. Zwiedzili również Mini ZOO, "najedli się strachu" w zamku strachu, a w krainie krzywych zwierciadeł mieli mnóstwo radości z oglądania swoich zabawnych podobizn. W drodze powrotnej odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie oraz obejrzeli Ołtarz Papieski w Sierakowicach. Smakowitym dopełnieniem wycieczki były pyszne lody. Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

Realizacja wycieczki odbyła się w ramach programu „To je małé, to je wiôldżé - wizyta w Kaszubskim Parku Miniatur i Gigantów, dofinansowanego przez Gminę Bytów.

10 czerwca uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, członkowie zespołu tanecznego „Bómki” oraz koła wędkarskiego wzięli udział w wycieczce do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania przy figurze "Świętowida Kaszuba", ącego religijność, pracowitość, upór i patriotyzmKaszubów. Następnie obejrzeliśmy najdłuższą deskę świata, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa i żartobliwie nazywana jest dziewiątym skarbem Kaszub.  Deska liczy 36 m i 83 cm, ma 6-7 cm grubości, a jej waga przekracza 1.100 kg. Kontynuacją rekordowego dzieła wiszącego na ścianie jest długi stół, nazywany Stołem Noblisty
na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Stół Noblisty ma 35 m długości, waży około 6 ton, a zasiada przy nim jednorazowo  230 osób . Siedząc przy stole, wspólnie z naszym przewodnikiem zaśpiewaliśmy „Kaszubskie nutki” i wysłuchaliśmy opowieści o skarbach naszego regionu.
Później przeszliśmy do Domu Sybiraka - drewnianego domu przywiezionego spod Irkucka i na nowo złożonego w Szymbarku. Dom ten został wybudowany przez  zesłańców syberyjskich, a został rozebrany w taki sposób, by nie uszkodzić i nie zgubić najmniejszych nawet detali podczas transportu. Obok domu rozciąga się między brzozami model sowieckiego łagru, zbudowany według schematu narysowanego przez grupę Borowiczan
powojennych zesłańców AK. W obiekcie mieściły się 144 osoby, od słupa do słupa spano dziesiątkami w tzw. „szychtach” - na jedną osobę przypadało półtora deski. Jeśli ktoś nie wytrzymywał tych warunków, na jego miejsce pojawiał się ktoś inny.  Nieopodal stoją lokomotywa i wagony, które stały się symbolem wojennych losów Polaków zarówno żołnierzy jak i osób cywilnych.
etapem wycieczki było zwiedzanie rekonstrukcji bunkra, należącego w czasie okupacji do „Gryfa Pomorskiego”. Do pomieszczeń przeszliśmy  podziemnym, niskim tunelem, a w środku mogliśmy się poczuć jak w czasie nalotu, dzięki specjalnym efektom akustycznym.
Z bunkra przeszliśmy do domku „do góry nogami”, który jest symbolem współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie, a następnie do kościółka pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego, który został konsekrowany  17 września 2004 r., podczas Światowego Zjazdu Sybiraków. W kościółku znajduje się wiele cennych pamiątek i relikwii, m.in.  belka z ogrodzenia sowieckiego łagru, oryginalne elementy bunkra „Gryfa Pomorskiego”, 180-letnie ławki z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa, belki z Jasnej Góry oraz symboliczne kamienie.
Na koniec zobaczyliśmy największy koncertujący fortepian świata -
Stolëmòwi Klawér”, który również zgłoszony jest do Księgi Rekordów Guinnessa - instrument ma 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 mści i waży 1,8 tony.
Z naszym przewodnikiem pożegnaliśmy się koło Domu Harcerza, gdzie zakupiliśmy pamiątki, które będą nam przypominały wizytę w tym wyjątkowym centrum kaszubskiej kultury.


W roku 2015 uczniowie klasy I-III w Bytowie realizowali Program Profilaktyczny „Cukierki". Założeniem programu było uprzedzanie zagrożeń, na jakie mogą być narażone dzieci. Uświadomienie im  jak niebezpieczne może sięganie przez nie po jakikolwiek środek zmieniający świadomość.  Na zajęciach dzieci zapoznały się z podstawowymi informacjami wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z związanych. Program prowadziła pedagog Beata Łopato.


28 maja br. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w uroczystościach z okazji obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bytowie tegoroczne obchody powiązane były z hasłem "Subkultury na warsztatach ". Z tej okazji uczniowie przygotowali prace plastyczne o tematyce " Dzieci kwiaty ". W trakcie uroczystości można było przygotować sobie kolorowe wianki oraz wystąpić w sesji fotograficznej w wybranym stroju.

W dniach 21 25 maja grupa młodzieży z naszego Ośrodka wraz z opiekunami wzięła udział w programie wymiany młodzieży w Hagen. Na lotnisku w Dortmundzie uczestnicy zostali przywitani 21 kwietnia rano, a stamtąd pojechali do Hagen. Po zakwaterowaniu w schronisku udali się wraz z nauczycielami oraz uczniami zaprzyjaźnionej szkoły do parku linowego. Uczniowie obu szkół mieli okazję lepiej się poznać podczas wspólnego pokonywania trudności na ścieżkach wspinaczkowych. Wieczorem, podczas kolacji, zostali jeszcze raz powitani przez kadrę szkoły, a uczniowie otrzymali drobne upominki.
W środę rano uczniowie udali się do szkoły, gdzie przywitano ich grą na bębnach. Młodzież z obu szkół wzięła udział w zajęciach sportowych, a dla nauczycieli była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń. Po południu uczestnicy pływali statkiem po jeziorze Herdecke, a potem wspólnie grali w minigolfa.
W czwartek młodzież pojechała do Dortmundu, gdzie miała okazję zwiedzić stadion BVB Borussi Dortmund, poznać jego historię oraz zasiąść na trybunach dla VIP-ów. Następnie uczniowie udali się do Parku Westfalskiego, gdzie mogli skorzystać z różnych atrakcji, m.in. placu zabaw i urządzeń sportowych. Zabawa w parku zakończyła się piknikiem, a później wszyscy wjechali na wieżę widokowa liczącą 260 m n.p.m., skąd można było podziwiać piękno Dortmundu.
Piątkowe przedpołudnie uczniowie spędzili w szkole na zajęciach integracyjnych. Zostali podzieleni na 3 grupy: jedna z nich przygotowywała posiłek, a pozostałe dwie uczestniczyły w warsztatach artystycznych. Po południu udano się do zamku Hohenlimburg, wybudowanego w 1240 r. W zamku znajduje się m.in. muzeum, w którym można poznać historię Zagłębia Ruhry oraz największego zakładu produkującego stal giętą, dzięki któremu Hohenlimburg był najbogatszą miejscowością w Niemczech.
Ostatni dzień uczniowie spędzili w szkole, zapoznając się z projektami, które niemieccy partnerzy przygotowywali przez cały tydzień
zaprezentowano m.in.  występ teatrzyku i cyrku, a także pokaz akrobatyczny oraz jazdę na deskorolkach. Wieczorem, podczas wspólnego grilla, nadszedł czas podziękowań i pożegnań. Młodzież z obu szkół w trakcie wizyty bardzo się polubiła i czas wyjazdu powitała z żalem. Opiekunom również trudno było się rozstać, ale za rok na pewno odbędzie się kolejne spotkanie - tym razem w Bytowie.


Program wymiany został zrealizowany
przy finansowym i merytorycznym wsparciu Polsko  –  Niemieckiej Współpracy Młodzieży

oraz

Starostwa Powiatowego w Bytowie.


13 maja odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy pod hasłem „Trzymaj formę!”. Jest to wydarzenie cykliczne, które odbyło się w murach naszej szkoły już po raz czternasty. Jego celem było poszerzanie wiedzy na temat roli żywienia, aktywności fizycznej i profilaktyki lekarskiej w życiu każdego człowieka. Do zmagań w tegorocznej edycji przystąpiło pięć drużyn złożonych z uczniów klas gimnazjalnych z województwa pomorskiego. Rywalizowały one w ośmiu konkurencjach. O ile udzielanie odpowiedzi na pytania zamknięte, rozwiązywanie zagadek, składanie rozsypanek literowych, przygotowanie prac plastycznych czy poznawanie ukrytych przedmiotów higieny osobistej wyłącznie za pomocą dotyku nie sprawiły uczestnikom większej trudności, to konkurencje sprawnościowe pozwoliły już na wyłonienie zwycięzcy. W efekcie zmagań I miejsce zajęła drużyna z Kościerzyny, II - ekipa z Turska, zaś III - reprezentacja Kartuz. Pozostałe lokaty przypadły równie walecznym zespołom z Bytowa i Słupska. Dla rozładowania konkursowego stresu pani Melania Dobosz przeprowadziła krótką zabawę w rytmie zumby, zaś pani Ilona Kopp-Ostrowska wraz ze swoimi uczniami przygotowała wyśmienity poczęstunek.
Konkurs zorganizowano przy współpracy nauczycieli: Doroty Łozy, Ewy Kaszkowiak, Anny Zdanowicz i Bogdana Hnatiuka.



15 maja zespół kaszubski "Bomki" wziął udział w XXIII Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży, który odbył się w Bytowskim Centrum Kultury.

Cele przeglądu:

  • popularyzacja kultury i tradycji naszego regionu-kaszubskich pieśni i tańca, które "zakorzeniają" dzieci i młodzież w "małej Ojczyźnie",

  • wyszukiwanie talentów artystycznych wśród dzieci i młodzieży z naszego regionu,

  • pobudzanie młodych twórców do doskonalenia swojego warsztatu,

  • stymulowanie rozwoju dziecięcych i młodzieżowych zespołów kaszubskich.

Nasz zespół wystąpił z wiązanką tańców kaszubskich w kategorii: zespoły wokalno - taneczne, gimnazja i "wytańczył"  II miejsce. Uczestnicy otrzymali piękne nagrody oraz zaproszenie do udziału w "Kaszubskiej Sobocie". Tancerze zostali również zaproszeni na poczęstunek, w czasie którego nawiązywali znajomości z tancerzami z innych zespołów.

6 maja 2015 roku w bibliotece szkolnej odbył się VI Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Trzymaj formę”. Uczestnicy konkursu zaprezentowali utwory, których motywem przewodnim był sport, aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie, a także przedstawili sylwetki wielu sławnych sportowców.

Konkurs przebiegał w pięciu kategoriach:
- klasy I – III szkoły podstawowej,
- klasy IV – VI szkoły podstawowej,
- klasy I – III gimnazjum,
- klasy I – III szkoły przysposabiającej do pracy,
- klasy I – II zasadniczej szkoły zawodowej.
Jury – panie: Elżbieta Małecka – Peplińska, Karolina Lońska – Maszluch i Melania Dobosz - miało ogromny kłopot z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali się do udziału w konkursie i pięknie przedstawiali swoje utwory.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Szkoła podstawowa, kl. I – III:
I miejsce – Klaudia Bukowska
II miejsce – Adrian Kulaszewicz
III miejsce – Fryderyk Klaman
Wyróżnienie – Dominik Weiner

Szkoła podstawowa, kl. IV – VI:
I miejsce – Zuzia Remidowicz
II miejsce – Tomek Gliwa
III miejsce – Paweł Jasiński
Wyróżnienie –  Radek Szczegielniak

Gimnazjum:
I miejsce – Agnieszka Krefta
II miejsce – Wojtek Jaśniak
III miejsce – Alina Kreft

Szkoła przysposabiająca do pracy:
I miejsce – Asia Kleinszmidt
II miejsce – Janek Zmuda - Trzebiatowski
III miejsce –  Justyna Główczewska

Zasadnicza szkoła zawodowa:
I miejsce – Wojtek Kołsut
II miejsce – Basia Gliszczyńska
III miejsce – Magda Kowalewska

Podczas konkursu wręczono również nagrody uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym związanym z hasłem roku, a ich prace można było obejrzeć na wystawie w bibliotece.


Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów!


30 kwietnia br. odbyło się podsumowanie konkursu "Europa - cudne miejsca". W konkursie uczestniczyli uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej. Do udziału zgłosiło się 12 osób, ale tylko 5 uczniów wytrwało do końca rywalizacji. Uczestnicy odpowiadali na pytania przez 8 tygodni. Co tydzień musieli udzielić odpowiedzi na 3 pytania, korzystając z różnych źródeł informacji. Uczniowie, którzy uzyskali od 42 do 48 punktów otrzymali nagrody i dyplomy oraz ocenę celującą z geografii.

Wyniki konkursu:
I miejsce
- Magdalena Kowalewska
               Teresa Lass
               Wioleta Lasecka

II miejsce
- Patrycja Olszewska
III miejsce
- Wojciech Jaśniak                             

 
 

__________________________

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I gimnazjum dla dzieci z autyzmem co piątek biorą udział w zajęciach kulinarnych prowadzonych przez nauczycielkę Lidię Pietrulewicz. Uczniowie bardzo chętnie uczą się piec i gotować różnorodne potrawy i desery, np.: zupę z soczewicy, zupę z kaszą jaglaną, placki z jabłkami, koktajl truskawkowy, gofry, frytki, piernik, placki ziemniaczane, makaron z sosem pomidorowym, budyń czy kisiel. Uczniowie z przyjemnością biorą udział w tych zajęciach i sami wybierają przepisy i receptury, według których ściśle pracują, a później wspólnie spożywają przygotowane smakołyki.


________________________________

 
 

Po raz kolejny przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł! Koordynatorem kampanii w naszej szkole jest Pedagog Beata Łopato.

Zapraszamy uczniów o udziałów w konkursach, czeka na was wiele ciekawych nagród
.

Konkursy dla SP


„Zdrowe zagranie” – do przeprowadzenia konkursu służy ulotka nr 1. Na ulotce znajduje się 5 pytań dotyczących siatkówki i dostosowanych do wieku uczestników konkursu. Ulotki należy przekazać do Pedagog Beaty Łopato do dnia 15 czerwca, a do biura kampanii odesłać do 30 czerwca 2015 r.


„Warto pomagać” – konkurs plastyczno-literacki, którego zasady znajdują się na ulotce nr 3. Zadaniem uczniów jest narysowanie lub opisanie sytuacji ilustrującej hasło tytułowe konkursu. Chcemy zobaczyć dlaczego warto pomagać lub jak można to robić. Pracę należy przekazać do Pedagog Beaty Łopato do dnia 15 czerwca, a do biura kampanii odesłać do 30 czerwca 2015r.


„Nawzajem” – konkurs zespołowy (dla klas i grup świetlicowych) polegający na poznaniu sposobu działania lokalnej organizacji pozarządowej i zaprezentowaniu go na fotografiach (maksymalnie pięciu). Do przeprowadzenia konkursu służy ulotka nr 8, na której musi znaleźć się pieczątka organizacji, której działanie dzieci będą ilustrować fotografiami. Zdjęcia i ulotkę należy przekazać do Pedagog Beaty Łopato do dnia 15 listopada, a do biura kampanii odesłać przesłać pocztą do 30 listopada 2015.


„Tekturowy ludzik” – kreatywny konkurs fotograficzny. Zadaniem dzieci będzie sklejenie tekturowego ludzika i sfotografowanie go w niecodziennym otoczeniu. „Tymek Tekturka” jest elementem pakietu (numer 8), można go też pobrać ze strony ww.TrzezwyUmysl.pl i samemu wydrukować. Zdjęcia należy przesyłać w wersji elektronicznej na adres foto@trzezwyumysl.pl lub na www.facebook.pl/tekturki do 30.VI 2015 r.


Konkursy dla GIM


„Zagrywka w punkt” – konkurs internetowy, o którym informuje ulotka nr 4. Zadaniem uczniów będzie odpowiedź na pięć podchwytliwych pytań dotyczących siatkówki. Pytania znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.trzezwyumysl.pl/zagrywka. Na pytania można odpowiadać do 30 czerwca 2015 r.


„Razem lepiej” – konkurs plastyczno-literacki w którym zadaniem uczniów jest zaprezentować dlaczego w niektórych sytuacjach praca zespołowa przynosi lepsze efekty. Do pomocy w przeprowadzeniu konkursu przygotowaliśmy ulotkę na 6. Pracę należy przekazać do Pedagog Beaty Łopato do dnia 15 czerwca, a do biura kampanii odesłać do 30 czerwca 2015r.

„Szukamy Młodych Mistrzów” – konkurs dla wyjątkowych gimnazjalistów, którzy mają czym się pochwalić – szukamy młodych wzorów do naśladowania. Najlepszych uczniów, modelarzy, tancerzy – po prostu osób, które realizują swoje pasje. Konkurs polega na wypełnieniu internetowej aplikacji, którą można wypełnić do 30 czerwca 2015 r.

„Nawzajem” – konkurs zespołowy (dla klas i grup świetlicowych) polegający na poznaniu sposobu działania lokalnej organizacji pozarządowej i zaprezentowaniu go na fotografiach (maksymalnie pięciu). Do przeprowadzenia konkursu służy ulotka nr 8, na której musi znaleźć się pieczątka organizacji, której działanie młodzież będzie ilustrować fotografiami. Zdjęcia i ulotkę należy przesłać pocztą do biura kampanii do 30 listopada 2015.

„Tekturowy ludzik” – kreatywny konkurs fotograficzny. Zadaniem uczniów będzie sklejenie tekturowego ludzika i sfotografowanie go w niecodziennym otoczeniu. „Tymek Tekturka” jest elementem pakietu (numer 8), można go też pobrać ze strony ww.TrzezwyUmysl.pl i samemu wydrukować. Zdjęcia należy przesyłać w wersji elektronicznej na adres foto@trzezwyumysl.pl lub na www.facebook.pl/tekturki do 30.VI 2015 r.
                                                  


Wiôlgônoc – niepòjãti czas

Lëdzczé serca

i dësze jak nowé.

Niech zgòda sparłãczi nas,

Niech nie òpuscy szczescé,

Niech służi wszëtczim zdrowie.


Życzymy wszystkim naszym gościom pięknych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy oraz optymizmu i wiosennej radości w sercach.

27 marca 2015 roku w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyło się podsumowanie 15. edycji konkursu integracyjnego  „Wielkanocne palmy i pisanki”. Do  konkursu zgłoszono ponad 415 prac w czterech kategoriach: pisanka, ozdoba, palma, kartka świąteczna. W czytelni biblioteki przez tydzień trwała wystawa pokonkursowa. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace przekazano do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bytowie. Organizatorkami konkursu były Beata Łopato i Anna Styp-Rekowska. Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków Gminy Bytów.

26 marca dwóch uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2,  Darek Witt i Radek Kreft, pod kierunkiem Ilony Kopp-Ostrowskiej, wzięło udział w XV Wojewódzkim Turnieju „Najsprawniejszy w zawodzie kucharz” w Wejherowie. Zadaniem uczniów było  rozwiązanie testu sprawdzającego wiadomości z przedmiotów zawodowych oraz przygotowanie potrawy z wykorzystaniem mięsa mielonego. Dużą wiedzą i umiejętnościami kulinarnymi wykazał się Darek Witt, który zajął I miejsce w konkursie, bardzo dobrze rozwiązując test i przygotowując pyszną zupę porowo – pieczarkową.

       
         
W marcu odbył się coroczny Turniej Tenisa Stołowego dla naszych podopiecznych. Jest to impreza realizowana w ramach zadania „Bawimy się i rozwijamy”, dofinansowanego ze środków Gminy Bytów. W turnieju wzięło udział kilkunastu wychowanków. Pierwsze miejsce zajęła Renata Krefta, która w zeszłym roku na Międzynarodowych Zawodach w Węgrzech zajęła trzecie miejsce, dzięki czemu jest dziś   reprezentantką Polskiej Kadry w 11 klasie Sprawni Razem.  Drugie miejsce zajął Adrian Nirych, a trzecie  - Patryk Gawroński. Nagrody w formie pucharów i upominków zostały wręczone podczas uroczystego apelu 25 marca 2015r.



24 marca pięcioro wychowanków wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Żywego Słowa w Kartuzach. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Rodzinka.pl”, a uczestnicy występowali w pięciu kategoriach wiekowych. Najmłodszy uczestnik, Przemek Stoltman, zaprezentował montaż  wierszy Danuty Gellnerowej i Zygmunta Kubiaka, zajmując pierwsze miejsce w kategorii klas I III. Zuzia Remidowicz za recytację wiersza pt. „U babci jest słodko” zdobyła II miejsce w kategorii klas IV VI, a Wojtek Jaśniak oczarował jury montażem poetyckim ze zbioru Czesława Miłosza „Świat. Poema naiwne” i zajął I miejsce w najliczniejszej kategorii uczniów klas gimnazjalnych. Również reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali się świetnie Asia Kleinszmidt otrzymała wyróżnienie za prezentację „Wiersza dla mamy i taty”, a Wojtek Kołsut podbił serca jury wzruszającą interpretacją „Spotkania z matką” K. I. Gałczyńskiego.


17 marca 2015 roku Zespół Tańca Kaszubskiego "Bomki"  wystąpił w teatrze "Grom" w Gdyni na VI POMORSKICH SPOTKANIACH TANECZNYCH. Impreza została zorganizowana przez SOSW w Gdyni w celu rozwijania zainteresowań i uzdolnień tanecznych, integracji dzieci i młodzieży, popularyzacji tańca jako sposobu na zdrowy styl życia, wymiana pomysłów oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnej twórczości.Swoje umiejętności zaprezentowało 8 zespołów tanecznych. Wszystkie zajęły I miejsce  i otrzymały nagrody. Podsumowaniem imprezy był uroczysty obiad, podczas którego uczestnicy mogli lepiej się poznać, a opiekunowie wymienić doświadczenia i pomysły. Młodzież wróciła do Bytowa pełna wrażeń i już planuje wyjazd za rok.

6 marca 2015 roku Zespół Tańca Kaszubskiego "Bomki" wystąpił w Przedszkolu nr 3 w Bytowie. Zespół został zaproszony, jak co roku, z okazji Dnia Kobiet. Tancerze zostali bardzo mile przyjęci przez przedszkolaków i ich opiekunów.Dzieci z przyjemnością obejrzały występy taneczne, a później pozowały do wspólnej fotografii z tancerzami. Członkowie zespołu otrzymali słodki poczęstunek i już teraz zostali zaproszeni do występów za rok.


W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!
Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.
Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo kto jest kim...
W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.

                     
 Zbigniew Dmitroca

Tak jak w wierszu, 28 stycznia 2015 roku był  dniem niezwykłym, wyczekiwanym od wielu tygodni przez naszych uczniów. Sale balowe, którymi stały się sala gimnastyczna oraz hol, pełne różnobarwnych świateł zapraszały do wspólnej zabawy. Kolorowe stroje, maski oraz taneczna muzyka tworzyły radosną atmosferę. Rodzicom i dzieciom nie zabrakło fantazji w przygotowaniu fantastycznych przebrań. Jak co roku wybrano króla i królową balu. Królem i królową balu klas młodszych zostali: Arek Wrona oraz Barbara Berżał, a klas starszych Ryszard Jędrusiak i Wioletta Lasecka. Wszyscy bawili się wesoło, panował radosny nastrój, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma - dla każdego był słodki upominek, a dla zwycięzców i wyróżnionych – nagrody rzeczowe. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił uczniom i nauczycielom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Bal przygotowali nauczyciele: Beata Kutełło, Beata Łopato, Bogdan Hnatiuk oraz nauczyciele i wychowawcy.


W imieniu Dyrekcji, nauczycieli i pracowników Ośrodka pragniemy
Życzymy Wam zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka
towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze
Bożonarodzeniowe życzenia
spełniają się w każdym momencie.


 

16 grudnia 2014 roku odbyło się  przedświąteczne  spotkanie Zespołu Kaszubskiego „Bomki”.  Członkowie zespołu składali sobie życzenia świąteczno-noworoczne w trakcie dzielenia się opłatkiem. Opiekunka Zespołu Pani Lidia Pietrulewicz obdarowała swoich tancerzy świątecznymi prezentami. Spotkanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze.


W dniach 9 – 13 grudnia br. członkowie koła turystycznego uczestniczyli w wycieczce do Krakowa pn. "Bliskie spotkania z Wawelskim Smokiem". Swoją podróż rozpoczęli we wtorek wieczorem autobusem komunikacji publicznej – relacji Ustka – Zakopane. Rano po zakwaterowaniu w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowiew wyruszyli zwiedzać atrakcje Starego Miasta. Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi ...
Na mapie zwiedzania pierwszym punktem zatem było zwiedzenie niedawno powstałego Muzeum – Podziemia Rynku.

Po południu uczniowie odpoczywali po męczącej podróży, a wieczorem uczestniczyli w zajęciach integracyjnych. Wspólnie z wychowankami Internatu w Krakowie gościli Św. Mikołaja. Udało im sie również zwiedzić Szkołę oraz Warsztaty Szkolne, w której ta młodzież się uczy i odbywa praktyki.

Następnego dnia już od godz. 10.00 młodzież zwiedzała kolejne atrakcje Krakowa. Dzięki wspaniałemu Panu Sławkowi, przewodnikowi, uczniowie poznali historię Polski, która działa się na Wawelu. Obejrzeli najatrakcyjniejszą Szopkę Bożonarodzeniową, która zwyciężyła w organizowanym każdego roku konkursie. Zwiedzili Muzeum na Wawelu, gdzie szczególnie podobała im się sala poświęcona Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Kolejnym atrakcyjnym miejscem był Kościół Mariacki, gdzie niesamowite wrażenie zrobił na uczniach Ołtarz Wita Stwosza. Pan Sławek opowiedział im wiele anegdot i legend, m.in. historię żółtej ciżemki. Autorowi tekstu spodobała się historia pewnego lekarza, który wybrał sobie temat pracy doktorskiej: „Na co chorowały postacie z Ołtarza Wita Stwosza”. Czy to prawda - nie wiemy. Pewne jest, że Ołtarz to wiarygodne źródło informacji o średniowieczu. Figury na nim zostały wykonane niezwykle precyzyjnie, a za wzór służyli ówcześni mieszkańcy Krakowa. Spacerując wśród stoisk Kiermaszu Bożonarodzeniowego uczniowie mogli posmakować krakowskich przysmaków i podziwiać ozdoby choinkowe, jakie wykonuje się w Małopolsce.

Kolejną ciekawostką dla młodzieży była wizyta w ponadpięćdziesięcioletnim Kinie "Kijów" na filmie pt. „Uwolnić Mikołaja”. Kino to jest miejscem, w którym odbywa się Krakowski Festiwal Filmowy.

W ostatnim dniu zwiedzania uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach w Muzeum Inżynierii Miejskiej: "Rodzina maszyn prostych" oraz "Budujemy poduszkowiec".  W trakcie lekcji uczestnicy zapoznali się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, bezwładność. Uczniowie zbudowali dwa poduszkowce, które uniosły po jednej osobie. Zajęcia bardzo spodobały się młodzieży i postanowili poduszkowiec zbudować w naszej szkole. Podczas wizyty w Muzeum uczniowie zwiedzili wystawy: „Z dziejów Polskiej motoryzacji”, „Wokół koła” oraz „Więcej światła”.
Muzeum Inżynierii mieści się w Krakowskiej Dzielnicy Kazimierz. Tu zwiedziliśmy Kościół Bożego Ciała oraz dwie Synagogi – Tempel, która jest jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu. Bardzo piękna bryła bożnicy jest ozdobiona licznymi stiukami i orientalnymi elementami dekoracyjnymi. We wschodniej części synagogi można podziwiać szafę ołtarzową z białego marmuru. W okna wstawione są 43 kolorowe witraże. Druga to Synagoga Izaaka. Murowany budynek bożnicy został wzniesiony w stylu wczesnobarokowym (posiadającym również cechy manieryczne), na planie prostokąta.
Na koniec wycieczki udało się jeszcze zobaczyć zamknięcie Ołtarza Wita Stwosza. Niesamowite wrażenie robi fakt, iż dokonuje tego drobna zakonnica. Ołtarz bowiem ma wymiary 11 × 13 m; wysokość największych figur wynosi ok. 2,7 m.
Uczniom bardzo podobał się Kraków. Żałowali, ze muszą wracać do Bytowa.


Wycieczka odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Gminy Bytów   
w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”

5 grudnia w oddziale dla dzieci z autyzmem pojawili się mili goście - dzieci z Przedszkola nr 3 w Bytowie. Wszystkie dzieci wspólnie się bawiły i uczestniczyły w konkursach, które przygotował dla nich Mikołaj. Później Mikołaj zabrał maluchy do sali doświadczania świata, gdzie mogły podziwiać podwodny świat i nurkować w basenie z piłeczkami. Na koniec wesołego spotkania wszystkie dzieci otrzymały słodycze.


4 grudnia 2014 roku Zespół Kaszubski „Bomki” wystąpił gościnnie w Gimnazjum nr 1 w Bytowie na Powiatowym Konkursie Recytatorskim „ KASZUBSKI ŚWIAT W LEGENDZIE ZAKLĘTY”. Zespól otrzymał w podziękowaniu dyplom i słodki upominek. Tancerze oglądali występy innych artystów oraz podziwiali osoby recytujące  wiersze w Języku Kaszubskim. Zespół został bardzo mile przyjęty i uczestniczył we wspólnym biesiadowaniu przy suto zastawionym stole.


3 grudnia br. w Szkole Podstawowej Nr 5 w Bytowie odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Legendy o powstaniu Polski". W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych z Gminy Bytów, w tym również uczniowie naszej szkoły. Pracę zbiorową  do "Legendy o Piaście" przygotowała klasa III pod kierunkiem p. A. Marmołowskiej, natomiast uczennica kl. IV Anna Szczegielniak zilustrowała legendę "O Popielu, którego myszy zjadły" pod opieką p. K. Hnatiuk. Obie prace otrzymały wyróżnienia.


Tematyki AIDS i HIV nie można pominąć milczeniem. Wiemy, że epidemia zakażeń HIV narasta.Tak więc problem istnieje - a my musimy się z nim zmierzyć. Jak żyć bez ryzyka AIDS i HIV
na takie pytanie odpowiedź uzyskali uczniowie klasy I,II,III ZSZ w spotkaniach prowadzonych przez pedagoga Beatę Łopato.


Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że liczba zarażonych wirusem HIV sięgnęła 40 mln. W roku 1999 wirusem HIV, odpowiedzialnym za naruszenie systemu odpornościowego człowieka, zarażało się 640 osób na godzinę. Wirus HIV atakuje bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy wyznanie. Ludzie zarażają się głównie dlatego, że zachowują się w ryzykowny sposób. W Polsce każdego dnia wirusem zarażają się dwie osoby.


            TELEFONY ZAUFANIA HIV/AIDS
              22 692 82 26                                           801 888 448


29 listopada br. uczniowie Ośrodka obejrzeli spektakl profilaktyczny teatru Kurtyna pt: „Zaczarowany bagaż”. W trakcie spektaklu uczniowie poznali historię chłopca, który miał na imię Adaś. Adaś to niesforny i krnąbrny chłopiec, wypełniający każdy dzień swojego młodego życia niegrzecznymi wybrykami i brakiem poszanowania dla rad swoich opiekunów. Nie znosi zdrowego jedzenia, sprzątania po sobie, mycia zębów i bardzo denerwuje go  to, że starsi ludzie nie potrafią tak szybko biegać jak on, i że trzeba ich słuchać, pomagać im i być grzecznym. Ale najbardziej złoszczą Adasia ludzie, którzy nie zwracają na niego uwagi i mają odwagę nie podziwiać jego zdolności do złego zachowywania się. Dlatego Adaś ma coraz mniej kolegów i koleżanek, coraz więcej złych postępków na sumieniu, i coraz częściej czuje się samotny. To wszystko zmienia się, gdy odwiedzają  go kolejno tajemniczy goście, Czarna i Biała Królowa. Od pierwszej otrzymuje niebezpieczne zadanie do wykonania i kłopotliwy, zaklęty Bagaż, druga pomaga mu wypełnić trudną dla niegrzecznego i samolubnego chłopca misję. Adaś musi zrobić wszystko, by wypełniony jego własnymi złymi postępkami Bagaż nie przepełnił się po brzegi i nie wybuchł złością i strapieniem, pozostawiając chłopca samotnym i zrozpaczonym. Zmagając się ze swoimi słabościami i odzyskując wiarę w potęgę dobra i siłę mądrości Adaś zwycięsko wychodzi z tej trudnej próby.  

26 listopada 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Jana Pawła II w Tczewie odbył się VII Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Nic bardziej cennego niż przyjaźń i miłość”. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach, a udział w konkursie wzięli młodzi artyści z 18 placówek kształcenia specjalnego z terenu trzech województw, w tym pięcioro przedstawicieli naszego Ośrodka. W kategorii szkół podstawowych Przemek Stoltman zaprezentował wiersz Elizy Rozdoby pt. „Zostań moim przyjacielem” a Mirek Stoltman utwór „Najlepiej razem” Wandy Chotomskiej.  Gimnazjum reprezentował Wojtek Jaśniak z montażem poetyckim wierszy: „Na dzień dobry”, „Miłość jak słońce” oraz „Wiersz o miłości”, a szkoły ponadgimnazjalne Joanna Kleinszmidt z „Pytaniem do przyjaźni” oraz Wojtek Kołsut z montażem poetyckim: „Nie stoi u drzwi”, „Miłość” i „Przyjaźń to sztuka”. Wszyscy wykonawcy pięknie i z artystycznym wyczuciem przedstawili swoje utwory, co doceniła publiczność i komisja konkursowa. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Mirek Stoltman, który zajął pierwsze miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych oraz Wojtek Kołsut, zdobywca drugiego miejsca pośród uczniów szkół zawodowych. Asia, Przemek i Wojtek Jaśniak otrzymali za swoją recytację wyróżnienia.


Młodym Artystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów


19 listopada sześcioro uczniów naszego Ośrodka wzięło wraz z opiekunami udział w XIV Regionalnych Integracyjnych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży „REGIONALIA 2014” w Wejherowie.
Celem tej imprezy jest rozbudzanie zainteresowań uczniów niepełnosprawnych kulturą Kaszub, integracja uczniów z różnych środowisk, wyzwalanie ich aktywności poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez twórców kaszubskich i instruktorów, prezentacja pomysłów działań w zakresie twórczości regionalnej na różnych zajęciach oraz wymiana doświadczeń między opiekunami. Podczas uroczystego otwarcia obejrzeliśmy występy uczniów z zespołów „Perełki”,  „Dżibasy” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Luzińskie dzwoneczki”.Natomiast w części warsztatowej Zuzia Remidowicz, Agnieszka Krefta i Wioletta Lasecka wzięły udział w zajęciach muzycznych, prowadzonych m.in. metodą Carla Orffa, Magda Kowalewska piekła jabłecznik w kaszubskiej kuchni, Iza Gończ uczyła się wyszywania elementów kaszubskiego haftu, a Zdzisiu Caban rzeźbił postać aniołka w mydle. Wszystkie warsztaty dały uczestnikom wiele radości, satysfakcji i dobrej zabawy, a na koniec uczniowie zaprezentowali swoje nowe umiejętności oraz otrzymali upominki z „kaszubską nutką”.


Zapraszamy do obejrzenia relacji Telewizji TTM:
http://www.telewizjattm.pl/dzien/2014-11-23/31603-regionalia-2014.html?play=on

__________________________________________

Dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu województwa pomorskiego wzięły udział w XV Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”, które odbyły się dnia 13 listopada 2014 roku. W imprezie wzięło udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z 25 placówek (w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie jako współorganizatora imprezy) z terenu województwa pomorskiego. Podczas imprezy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Targi były doskonałą okazją do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku, a także wzmacniania ich własnego poczucia wartości. „Pomysłowy Dobromir” zdążył wpisać się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bytowa i z roku na rok przyciąga coraz więcej gości – zarówno przedszkolaków, uczniów, jak i osób dorosłych. Osoby niepełnosprawne, biorące udział w tej integracyjnej imprezie, czują się docenione i dowartościowane, ponieważ spotykają się z ogromną życzliwością i wieloma pochwałami ze strony gości. Działa to na nie bardzo motywująco i zachęca do dalszej pracy, do rozwijania umiejętności i talentów, do jeszcze większej kreatywności. Osiągnięcie sukcesu dla każdego człowieka jest ważne, a dla tych osób jest szczególnie istotne, ponieważ często muszą włożyć nieporównywalnie więcej pracy, by jakieś zadanie zrealizować do końca. Dlatego też, obserwując ogromną radość i satysfakcję naszych podopiecznych, upewniamy się w przekonaniu o celowości organizowania takich właśnie imprez, które rzeczywiście integrują i stwarzają możliwość osiągnięcia osobistego sukcesu.Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko zgodnie ze złożonym wcześniej zapotrzebowaniem, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, łańcuchy, stroiki, bombki, świeczki,  kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również świąteczną ozdobę przestrzenną „Wianek adwentowy” na konkurs i wystawę. Podczas imprezy działały dwie kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków, ciasteczek, rogalików i gofrów przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania prac przestrzennych z papieru oraz metalowych formatek jesiennych liści, a także zabawek z surowców wtórnych.  Atrakcją imprezy było przedstawienie teatralne pt. „Dzikie łabędzie”, przygotowane przez uczniów Ośrodka - członków Teatrzyku „Raz – dwa - trzy” oraz spektakl „Magiczny Świat Baniek”, które zostały zaprezentowane na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury. Na spektakl zaprosiliśmy członków ekip, wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.


Realizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


W dniu 30 października br. odbyło się podsumowanie profilaktycznego konkursu profilaktycznego  "Bądź sobą, nie daj się nałogom". Do konkursu zgłoszono około 300 prac z 22 szkół. Konkurs o tematyce zdrowotnej i profilaktycznej zorganizowano w Ośrodku po raz dziesiąty. Nagrody dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Bytowie oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Pomóż mi".

W dniach 29 września 15 października uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej brali udział w Kursie Carvingu, prowadzonym przez panią Zofię Durawę. Uczniowie, kształcący się w zawodzie kucharz, mieli świetną okazję do poznania technik rzeźbienia  warzyw i owoców oraz zastosowania pozyskanej wiedzy w praktyce poprzez samodzielne wykonanie pięknych prac. Kurs został zrealizowany w ramach projektu pn. „Pomorskie dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest realizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego.  


Jerzy Ficowski „Kwiaty dla nauczycieli”

Tyle jest zagadek na szerokiej ziemi,
że ciągle pytamy: „dlaczego” i „po co?”,
lecz jeżeli czegoś dowiedzieć się chcemy,
nauczyciel zawsze służy nam pomocą.

Nauczyciel umie na zwyczajnej mapie,
co jest niby obraz tęczą malowany,
pokazać nie tylko kolorowy papier,
ale ląd prawdziwy, szumne oceany...

Co się w świecie działo kiedyś przed wiekami,
jakie były ludy i jacy królowie,
wiemy o tym sporo, bo nam nasza pani
już opowiadała i jeszcze opowie.

A nauka bywa ciekawsza od bajek,
trzeba tylko słuchać i uważnie patrzeć.
Gdy wiedzy przybywa, to życie się staje
o ileż piękniejsze, ciekawsze, bogatsze.

Więc po latach, kiedy będziemy dorośli,
i skończywszy szkołę – pójdziemy przez życie,
w naszych myślach i sercach pełnych wdzięczności
zostanie na zawsze nasz pan nauczyciel.


14 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pan Dyrektor Kazimierz Kerlin złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz podziękował za codzienny trud wkładany w wychowanie i kształcenie naszych podopiecznych. Natomiast wychowankowie zaprezentowali część artystyczną, w czasie której zgromadzeni dowiedzieli się m.in. jak przebiega proces formowania ucznia czy też jaki powinien być idealny nauczyciel i uczeń oraz wysłuchali montażu muzycznego i obejrzeli pokaz tańca nowoczesnego. Wszystkie występy spotkały się z gorącym przyjęciem, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W dniach 10-11 października w Ośrodku odbyła się konferencja dla nauczycieli szkół zawodowych pn.  "Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych".  Spotkanie miało na celu uwrażliwienie na potrzeby uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, odkrywanie ich zasobów i indywidualnych talentów. Przyczyniła się do podwyższenia kompetencji miękkich nauczycieli, m. in. umiejętności komunikacyjnych w relacjach: nauczyciel - uczeń i nauczyciel - rodzic. Podczas warsztatów wdrażano Edukację Skoncentrowaną na Rozwiązaniach do pracy z uczniem w szkole zawodowej, a także inspirowano nauczycieli do twórczości i kreatywności w pracy, bazując na zasobach własnych i uczniów.  



1 października 2014 roku uczestnicy Koła Wędkarskiego wyruszyli na wyprawę do Osady Wędkarsko - Turystycznej „Tedë jo”  w Tuchomku. W wyjeździe wzięło udział 11 uczniów i 2 opiekunów, a poprzedziło go kilkugodzinne przygotowanie sprzętu wędkarskiego i poznanie technik łowienia. Na miejscu sprzyjała nam znakomita pogoda i szczęście. To był wyjątkowy dzień  - złowiliśmy bardzo dużo ryb (najwięcej z dotychczasowych wypraw). Dominowały karpie i karasie. Największego karpia, o wadze 1,5 kg, złowił Paweł Huk, który w tym dniu został najlepszym wędkarzem wyprawy. Wszystkie karpie powędrowały z powrotem do jeziora. Zabraliśmy ze sobą tylko największe karasie. Pani kucharka przyrządziła je nam następnego dnia - usmażone na maśle smakowały wybornie:). Po zakończeniu połowów wszyscy zasiedliśmy w kręgu przy ognisku, piekliśmy kiełbaski i opowiadaliśmy o swoich wrażeniach. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Oczywiście, tak jak w wielu opowiadaniach wędkarzy, tak i u nas największe wrażenie robiły ryby, których nie udało się złowić;)

_____________________________________________________________________


24 września 2014 odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym wywiadówka. Pan Dyrektor Kazimierz Kerlin powitał zgromadzonych rodziców i opiekunów oraz przedstawił plan pracy na rok szkolny 2014/2015. Na posiedzeniu została również wybrana Rada Rodziców. Po części oficjalnej odbyły się spotkania rodziców z wychowawcami klas. Podczas spotkań rodzice zapoznali się także z hasłem roku "Trzymaj formę", otrzymali ulotki informujące o tym, co każdy rodzic powinien wiedzieć o żywieniu i aktywności fizycznej.

11 września 2014 roku w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt. Nasza drużyna w składzie:  Teresa Lass, Agnieszka Krefta, Wioletta Lasecka, Klaudia Lasecka,  Mariola Bławat oraz Alina Kreft zajęła II miejsce.


Serdecznie gratulujemy dziewczętom z drużyny
oraz ich opiekunowi Aureliuszowi Kosmacińskiemu


_____________________________________________________________

Przygoda z Europejskimi  Igrzyskami Olimpiad Specjalnych  w Antwerpii zaczęła się od wizyty w pałacu prezydenckim 9 września 2014 roku i wręczenia przez Panią Prezydentową Annę Komorowską nominacji olimpijskich. Następnego dnia 63 - osobowa reprezentacja wyruszyła w podróż do Belgii, gdzie po kilkunastogodzinnej drodze została zakwaterowana w średniowiecznym zamku Weigmont w Soumagne. Pierwsze dni pobytu upłynęły na zaaklimatyzowaniu się i zwiedzaniu najbliższych miast Hevre i Lige. 15 września to pierwszy dzień zmagań sportowych, czyli preeliminacje, których celem było zakwalifikowanie zawodników do finałów adekwatnie do  poziomu ich sprawności. Reprezentantka Ośrodka, Renata Krefta, zgodnie z przypuszczeniami zakwalifikowana została do najlepszej grupy sprawnościowej. Właściwe zawody rozpoczęły się 20 września - w rozgrywkach deblowych  Renata wywalczyła brązowy medal. Na więcej liczyliśmy w grze indywidualnej i rzeczywiście - ostatniego dnia igrzysk nasza zawodniczka bez problemów, nie oddając żadnego seta, wygrała wszystkie swoje mecze, zdobywając upragnione złoto.

"Tornister pełen uśmiechów"

Co zapakujesz w tornister?
 - Książki, zeszyty czyste,
ołówek, kredki, długopis.
 - I na tym kończy się opis?
 - Nie! Jeszcze włożę linijkę,
jeszcze ekierkę i cyrkiel,
jeszcze drugie śniadanie,
jeszcze jabłko rumiane.
I jeszcze...
 - Co tam jeszcze?
 - Jeszcze coś bardzo ważnego:
mnóstwo wesołych uśmiechów!
Zaniosę je do szkoły,
żeby się co dzień dzielić
uśmiechem z kolegami
- i z każdym z nauczycieli.
I z panią woźną w szatni,
i z tym kolegą małym,
co pierwszy raz jest w szkole
i strasznie jest nieśmiały...


1 września o godzinie 9.00 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. Dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin serdecznie powitał wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli  i pracowników placówki, życząc im wielu sukcesów i radości w rozpoczynającym się roku szkolnym. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami oraz nowymi koleżankami i kolegami.

W dniach 11-26 sierpnia w Brazylii odbyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej federacji INAS FID. W składzie polskiej ekipy znalazł się absolwent naszego Ośrodka Wojtek Pobłocki. Nasza reprezentacja została umieszczona w grupie A wraz z Niemcami Japonią i gospodarzem - Brazylią. Mecze rozgrywano w okolicy San Paulo Polacy wygrali wszystkie mecze w swojej grupie: z Japonią 5-1, z Niemcami 3-0, a z Brazylią 5-3,  awansując do półfinału, w którym zmierzyli się z mistrzami świata, zawodnikami RPA. W meczu tym w regulaminowym czasie na tablicy wyników widniał wynik 1-1 i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne w których Polacy przegrali 4-5. W meczu o trzecie miejsce reprezentacja Polski pewnie wygrała  z Japonia 2-0, ciesząc się z brązowego medalu.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego