Wydarzenia w I semestrze 2016/2017 - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia w I semestrze 2016/2017

Walentynki 2017

coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.


Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. W ramach kółka kreatywnego "Cztery pory roku" dzieci wykonały "Drzewko Miłości". W tym dniu w szkole działała  POCZTA WALENTYNKOWA.

14 lutego w Ośrodku odbyła się zabawa Karnawałowa połączona z Walentynkami. Dzieci poprzebierane w postacie z bajek tańczyły, brały udział w konkursach i zajadały słodkości.



Tuż przed feriami zimowymi został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „ Bezpiecznie zimą”. Konkurs organizowany jest już cyklicznie przed odpoczynkiem zimowym, jak i letnim. Biorą w nim udział uczniowie z Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych. Jego celem jest kształtowanie troski o własne bezpieczeństwo, podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku, a także kształtowanie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zabaw i rekreacji.

Nagrodzeni  w poszczególnych kategoriach:
Klasy I-V  zet :
I miejsce – Klasa V b zet
II miejsce – Fryderyk Klaman
III miejsce – I-III b zet
Gimnazjum zet:
I miejsce – Dominik Pelpliński, Karol Piszko
II miejsce – Jakub Lemańczyk
III miejsce – Adam Cywiński
Szkoła Przysposabiająca do Pracy
I miejsce – klasa III b
II miejsce – Kacper Szymanek
III miejsce – Krystian Topka
Wyróżnienia: Paulina Woźniak, Mateusz Kropidłowski, Jan Żmuda – Trzebiatowski, Agata Rolbiecka,

Kacper Janta-Lipiński,
Michał Żmuda Trzebiatowski, Joanna Peregrym, Przemysław Ciągło, Mariusz Depka Prądzinski.



______________________________________________________

13 stycznia 2017 roku grupy "Chmurki" i "Motylki" z Przedszkola Niepublicznego "Słoneczne Stacyjkowo" w Bytowiena odwiedziły nasz Ośrodek. Dzieci zwiedziły szkołe i  obejżały przedstawienie Jasełkowe przygotowane przez nauczycieli i uczniów z Ośrodka.



9 stycznia w przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Podczas wcześniejszych zajęć plastycznych dzieci przygotowały maski karnawałowe i stroiły salę. Wszystkie przedszkolaki przebrały się w barwne stroje postaci z bajek i radośnie bawiły przy dźwiękach wesołych piosenek.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.737691913061865/737690933061963/?type=3&theater

W naszej placówce już drugi rok działa przedszkole dla dzieci z autyzmem. Grupa liczy 3 chłopców i objęta jest specjalistyczną opieką pedagogiczno- psychologiczną. Dzieci realizują program wychowania przedszkolnego dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka i jednocześnie objęte są różnego rodzaju terapiami, takimi jak:
- terapia behawioralna, polegająca na kształtowaniu u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, które rozwiną jego niezależność i umożliwią mu efektywne funkcjonowanie w środowisku,
- metoda Paula Dennisona, ukierunkowana na ćwiczenie obu półkul mózgowych, oparta przede wszystkim na ruchach naprzemiennych,
- programy aktywności Marianny i Christophera Knillów, dzięki którym rozwija się kontakt społeczny, ruch i zabawa,
- metoda Weroniki Sherborne, oparta na kontakcie z drugim człowiekiem i otoczeniem - pozwala na wyczucie przestrzeni, ciężaru i ciała oraz rozwijanie sprawności fizycznej,
- metoda Tomatisa, której podstawowym celem jest wspomaganie funkcji słuchowej, dzięki czemu następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się, wspomaganie zdolności językowych, komunikacyjnych, zwiększenie kreatywności oraz poprawa jakości zachowań społecznych,
- metoda aktywnego słuchania muzyki, w tym przede wszystkim klasycznej, według Batii Strauss - metoda czyni dziecko prawdziwym odbiorcą muzyki, rozwija jego wrażliwość, wyobraźnię, pomysłowość, a także doskonali koordynację słuchowo- wzrokowo- ruchową,
- metoda pedagogiki zabawy według Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA- oparta na wielokierunkowej aktywności dziecięcej, łączy w sobie ruch, muzykę taniec, działania plastyczne i poznawcze,
- metoda gimnastyki twórczej według C. Orffa i R. Labana, która pozwala na wykorzystanie ekspresji dziecka i jego twórczej inwencji, umożliwia podejmowanie decyzji łącząc w sobie dwa światy: muzyki i ruchu.
- Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz - to system ćwiczeń oddziałujących przede wszystkim na procesy instrumentalne: percepcyjne i motoryczne; celem metody jest jednoczesne usprawnienie czynności analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno-ruchowego, kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
- program stymulacji: wzrokowej, słuchowej i całego ciała
Dzieci uczęszczają również na zajęcia specjalistyczne, takie jak logopedia, EEG Biofeedback, dogoterapia i gimnastyka korekcyjna.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.737068923124164/737065683124488/?type=3&theater

Emilia Waśniowska
"Wieczór wigilijny"


To właśnie tego wieczoru,

gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serce złamane i smutne,
po cichu wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc, jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.
To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.



Życzymy wszystkim Gościom odwiedzającym naszą stronę cudownych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku.

W związku z realizacją bloku tematycznego „Zima”, w przedszkolu kolorem przewodnim stała się biel, a wszystkie zajęcia związane były z obecną porą roku. Dzieci w trakcie zajęć rzucały do celu śniegowymi (czyli papierowymi) kulami, bawiły się kostkami lodu, wykonywały tematyczne prace plastyczne, ubierały lalkę na spacer, a na koniec dnia pojawił się nawet śnieg – z konfetti.

https://www.facebook.com/soswbytow/posts/726534487510941

22 grudnia w klasie I-III ZE-T B odbyło się wyjątkowe spotkanie wigilijne. Na uroczystość przybyli wszyscy uczniowie ze swoimi rodzicami, a także Pani i Pan Dyrektor. Wszyscy zebrani mieli okazję przełamać się opłatkiem, złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia, zaśpiewać kolędy oraz skosztować świątecznych potraw. Do klasy zawitał również Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Mikołaj w tym roku okazał się być bardzo hojny - i to nie tylko dla dzieci.



https://www.facebook.com/soswbytow/posts/727734420724281

W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie, w piękny sposób prezentując historię narodzenia Jezusa. Po przedstawieniu odbyło się podsumowanie świątecznego konkursu plastycznego, na który wpłynęło wiele pięknych prac, zarówno indywidualnych, jak i wykonanych przez całe klasy.



https://www.facebook.com/soswbytow/posts/728691223961934

21 grudnia nasze uczennice udały się z wizytą do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego,
by kolędami umilić pensjonariuszom i personelowi czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

https://www.facebook.com/soswbytow/posts/729050620592661

21 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie członków zespołu tańca kaszubskiego „Bómki”. Zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdecznie życzenia. Uczniowie otrzymali też słodkości od kaszubskiego Mikołaja, czyli Gwiazdora.

https://www.facebook.com/soswbytow/posts/727051090792614

W szczególnym okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia kilkoro uczniów naszej placówki otrzymało prezenty w ramach akcji „Choinka marzeń”. Inicjatorem tego miłego przedsięwzięcia był ksiądz Krzysztof Piątkiewicz z parafii św. Katarzyny w Bytowie oraz parafianie, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. W kościele na choince zawieszone były papierowe aniołki, na których zapisano marzenia dzieci. Każdy, kto chciał, mógł zdjąć któregoś aniołka i spełnić życzenie na nim zapisane. Gratulujemy pięknej inicjatywy i w imieniu dzieci serdecznie dziękujemy za ich spełnione marzenia.

8 grudnia podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Parchowie, dzieci z oddziału rewalidacyjno - wychowawczego oraz uczniowie klasy III gimnazjum dla dzieci z autyzmem spotkali się na corocznym, wspólnym pieczeniu świątecznych pierników i ciasteczek. Najwięcej frajdy sprawiło wszystkim dekorowanie wypieków kolorowymi posypkami i lukrami - ileż było zabawy! Czas umilała nam pani Kasia, grając na gitarze. Pieczenie ciastek wprawiło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój...



Zapraszamy do przeglądania galerii
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.722056441292079/722055841292139/?type=3&theater

7 grudnia w Kościerzynie odbył się III Wojewódzki Konkurs Szkół Przysposabiających do Pracy pod hasłem „Znam swój kraj – Boże Narodzenie na Kaszubach”. W konkursie uczestniczyło sześć drużyn, zwyciężyli uczniowie z Damnicy, drugie miejsce zajęła szkoła z Kościerzyny, a nasza ekipa zdobyła trzecią lokatę. W programie przewidziano prezentację kaszubskich potraw wigilijnych przygotowanych wcześniej przez uczniów, quiz na temat Świąt Bożego Narodzenia, rozwiązywanie krzyżówek oraz konkurencje plastyczno – techniczne. Miła i świąteczna atmosfera panująca w czasie konkursu sprawiła, że wszyscy uczestnicy i opiekunowie świetnie się bawili i z wielką przyjemnością stwierdzili, że Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami.


Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718685134962543/718684498295940/?type=3&theater

6 grudnia także uczniowie klasy dla dzieci z autyzmem czekali na przybycie Mikołaja, przygotowując piękne mikołajkowe prace. Miły gość w końcu przybył do dzieci, miło porozmawiał i obdarował je upominkami, a na koniec wszyscy wesoło bawili się i tańczyli przy dźwiękach radosnych piosenek.



https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718683534962703/718682984962758/?type=3&theater

6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy mikołajki. Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych upominków. Do uczniów zespołu rewalidacyjno - wychowawczego i III klasy gimnazjum dla uczniów z autyzmem zawitał Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz słodkie prezenty.








Zapraszamy do przeglądania zdjęć na stronie:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718682601629463/718681311629592/?type=3&theater

6 grudnia wszyscy (grzeczni) uczniowie otrzymali słodki upominek od Mikołaja,
który do złudzenia przypominał Pana Dyrektora.


Zapraszamy do przeglądania zdjęć na stronie:

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718681021629621/718680538296336/?type=3&theater

6 grudnia był dniem wyjątkowym w oddziale przedszkolnym. Od rana dzieci przygotowywały ozdoby i stroiły choinkę w oczekiwaniu na miłych gości: podopiecznych Przedszkola nr 1 oraz Mikołaja. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły, tańcząc i śpiewając. A ulubieniec wszystkich dzieci - Mikołaj - nie zawiódł naszych milusińskich i obdarował ich słodkimi upominkami.



Zapraszamy do przeglądania zdjęć na stronie:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718029335028123/718028518361538/?type=3&theater

6 grudnia, z okazji mikołajkowego święta, w przedszkolu pojawili się goście - dzieci z Przedszkola nr 3 w Bytowie. Przedszkolaki obdarowały się nawzajem słodkościami, a później bawiły w sali doświadczania świata. Nasze maluchy chętnie nawiązywały kontakt z kolegami i koleżankami, było gwarnie i wesoło. Dzieci bardzo się polubiły i umówiły na następne spotkanie. Dodatkową atrakcją tego dnia były odwiedziny wyczekiwanego gościa - Mikołaja. Dzieci przywitały go śpiewem i tańcem, a miły gość obdarował je upominkami.




Zachęcamy do przeglądania galerii zdjęć na stronie:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718022975028759/718020718362318/?type=3&theater

Od 30 listopada do 2 grudnia br. członkowie koła turystycznego wzięli udział w wycieczce do stolicy Warmii – Olsztyna. W trakcie wcześniejszych zajęć przygotowali szczegółowy program wycieczki, nie tylko wybierając ciekawe miejsca i charakterystyczne obiekty, które warto zwiedzić, ale również opracowując trasę dojazdu. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Planetarium i wzięli udział w niezwykle interesującej projekcji pt. „Słońce, Ziemia i Księżyc”, a wieczorem relaksowali się w Aquaparku. Kolejnego dnia zwiedzali Muzeum Warmii i Mazur oraz uczestniczyli w zabawie „Szpieg” - były to zajęcia związane z poznaniem życia Mikołaja Kopernika. Następnie zapoznali się z lokalnymi zwyczajami świątecznymi oraz wykonywali ozdoby świąteczne. Nie lada gratką była możliwość powróżenia sobie zgodnie z tradycją Warmii – uczniom szczególnie przypadła do gustu wróżba, w której panny obejmowały szczeble w płocie – te, które objęły parzystą liczbę, miały w przyszłym roku wyjść za mąż. Pozostałe muszą jeszcze poczekać... Niezapomnianą atrakcją pozostanie na pewno obiad w chińskiej restauracji z jej unikalną atmosferą, przemiłą obsługą i oryginalnym menu. Czas wycieczki tradycyjnie minął zbyt szybko, ale pozostaną miłe wspomnienia i chęć planowania kolejnych wypraw.


Wycieczka odbyła się przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów.

Od marca do listopada 2016 roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” realizowało programy „Na zdrowy start” - program rehabilitacji psychoruchowej dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Bytów oraz „EEG Biofeedback – program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”.  
W programie rehabilitacji psychoruchowej wzięło udział 20 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z terenu gminy Bytów. Zajęcia prowadzono metodami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogiki zabawy, muzykoterapii, metodą M. i Ch. Knill, a wzbogacone były elementami kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona. Zabawy ruchowe przeplatane były aktywnościami plastycznymi i muzycznymi. Dzięki prowadzonym zajęciom możliwe było stworzenie sytuacji, w których uczestnik może bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony. Pozwoliły one na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia jej z innymi ludźmi, a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.
Natomiast w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze. Każde dziecko wzięło udział w 20 sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi.

Programy realizowane były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

W naszym przedszkolu obecnie jest siedmioro dzieci. Korzystają one, tak jak w poprzednich latach, z zajęć specjalistycznych takich jak EEG Biofeedback, logopedia i komunikacja alternatywna. Przedszkolaki rozwijają czynności poznawcze poprzez dopasowywanie, sortowanie i utrwalanie kolorów, zadania związane z aktualną porą roku, miesiącem czy dniem tygodnia. Układanie prostych puzzli, konstruowanie, piętrzenie i segregowanie klocków, a także zajęcia plastyczne i ruchowe wspomagają rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej. Do prawidłowego funkcjonowania dzieci przyczyniają się codzienne ćwiczenia motoryki dużej i małej, a także zajęcia prowadzone przez panią psycholog Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. W grupie prowadzone są również zajęcia profilaktyczne, np. dotyczące higieny ząbków, które przeprowadził lekarz stomatolog Mirosław Maszluch. Kontynuujemy również współpracę integracyjną z Przedszkolem nr 1 w Bytowie. W naszej grupie panuje miła, serdeczna atmosfera. Maluchy są bardzo pogodne, skore do zabaw i psot, a wszystkie zajęcia dostosowane są do ich indywidualnych potrzeb i możliwości, dzięki czemu dzieci chętnie biorą w nich udział.












29 listopada odbył się Zimowy Rajd Pieszy dawnym nasypem kolejowym. Uczestnicy mieli do pokonania 5 kilometrową trasę do wiaduktu. W drodze powrotnej mogli pozjeżdżać na plastikowych jabłkach. Celem rajdu było uświadomienie sobie, iż żadna pogoda nie jest zła na to by spędzić czas na powietrzu w lesie. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i ubiór. Dzieciakom bardzo spodobała się taka forma spędzania czasu, dlatego jak tylko spadnie śnieg znowu zostanie zorganizowany rajd pieszy.


Rajd został dofinansowany ze środków Powiatu Bytowskiego

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w akcji „Hej chłopaki i dziewczyny - sport zamiast nikotyny”. Akcja rozpocznie się 28 listopada i będzie trwała do 2 grudnia. W czasie długich przerw uczniowie mogą wybrać sobie następujące aktywności sportowe:
-
zumba (poniedziałek, wtorek, środa - sala gimnastyczna),
- fitness (czwartek, piątek – sala gimnastyczna),
- tenis stołowy (poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek - holl I kondygnacja).

Za udział w akcji uczniowie otrzymają kupony. Każdy, kto zbierze 4 kupony, będzie mógł wymienić je na nagrody rzeczowe.

24 listopada w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Jana Pawła II w Tczewie odbył się IX Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Barwy poezji”. Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach, a udział w konkursie wzięło blisko osiemdziesięciu młodych artystów z 22 placówek z terenu trzech województw. Wśród uczestników było dwoje przedstawicieli naszej szkoły. Asia Kleinszmidt zaprezentowała utwór „Cztery pory roku” Krystiana Kuci, a Wojtek Kołsut wystąpił z montażem poetyckim wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - „Pieśni”. Wszyscy wykonawcy pięknie i z artystycznym wyczuciem przedstawili swoje utwory, co doceniła publiczność i jury, podkreślając rosnący z roku na rok poziom artystyczny konkursu. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Wojtek Kołsut, zdobywca pierwszego miejsca wśród uczniów szkół zawodowych oraz Grand Prix i tytułu „Mistrza Recytacji”. Asia otrzymała za swoją recytację wyróżnienie. W trakcie przerwy na obrady jury recytatorzy mogli spróbować też swoich sił w śpiewaniu karaoke – zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Uczestnicy świetnie się bawili w rytmie znanych przebojów i miło spędzili czas w oczekiwaniu na prezentację wyników. Artystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

23 listopada odbyły się w naszej szkole Andrzejki. Święto to jest wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Nasze wróżby w tym dniu dotyczyły tego, co spotka nas w bliższej i dalszej przyszłości. Oczywiście potraktowaliśmy je z przymrużeniem oka, jako żart i dobrą zabawę. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, biorąc udział w tańcach i różnorodnych przepowiedniach

23 listopada Zespół Kaszubski „Bómki” udał się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Parchowie. Tancerze zaprezentowali podopiecznym Domu i ich opiekunkom kilka tańców regionalnych, a Alina Kreft zaśpiewała kaszubską piosenkę „Leno të”. Zebranym bardzo podobały się występy naszych tancerzy, a tradycyjne kaszubskie instrumenty - burczybas i diabelskie skrzypce - wzbudziły ich ogromne zainteresowanie. Po części artystycznej wszyscy wspólnie tańczyli i bawili się przy radosnej muzyce. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

22 listopada czworo uczniów naszej placówki wzięło udział w XV Regionalnych Integracyjnych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży „REGIONALIA 2016” w Wejherowie. Celem tej imprezy jest rozbudzanie zainteresowań uczniów kulturą Kaszub, integracja osób z różnych środowisk, wyzwalanie ich aktywności poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez twórców i instruktorów kaszubskich, prezentacja pomysłów i działań w zakresie twórczości regionalnej na różnych zajęciach oraz wymiana doświadczeń między opiekunami. Podczas uroczystego otwarcia wystąpił dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kaszëbskô Rodzëzna”. Młodzi artyści zachwycili zebranych prezentowanymi tańcami i piosenkami kaszubskimi, otrzymując ogromne brawa. Natomiast w części warsztatowej Magda Kowalewska piekła racuszki z dyni w kaszubskiej kuchni, Angelika Leśnik i Amadeusz Biernat uczyli się projektowania i wykonywania wzorów na wyrobach papierniczych z wykorzystaniem motywów kaszubskich, a Wojtek Jaśniak wziął udział w zajęciach teatralnych. Wszystkie warsztaty przyniosły uczestnikom wiele radości, satysfakcji i dobrej zabawy, a opiekunom podsunęły nowe pomysły na ciekawe zajęcia.

21 listopada odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczego pod hasłem „Czy znasz Twórczość Barbary Kosmowskiej?”, organizowanego już po raz czwarty przez Bibliotekę Pedagogiczną w Bytowie. W tym roku czytelnicy zapoznali się z sześcioma utworami bytowskiej pisarki: „Dziewczynka z parku”, „Pozłacana rybka”, „Buba”, „Samotni.pl”, „Puszka” oraz „Wielki wybuch, czyli K kontra K”. Laureaci konkursu, a wśród nich dwie uczennice naszej placówki – Natalia Ostafij i Alina Adamczyk – otrzymały dyplomy oraz książki autorstwa Pani Basi. Jednak największą nagrodą było spotkanie z Autorką, która niezwykle serdecznie i ciekawie opowiadała o sobie, swoich książkach i czytelnikach, a także odpowiadała na pytania. Uczniowie pytali m.in. o inspiracje i pomysły na kolejne książki, wizyty w polskich szkołach w Stanach Zjednoczonych, ulubioną pisarkę (okazała się nią Astrid Lindgren), a także największe marzenia i plany na przyszłość. Na zakończenie laureaci oraz ich opiekunowie ustawili się w długiej kolejce po wpisy do książek, ale warto było cierpliwie poczekać - każdy czytelnik otrzymał autograf Autorki wraz z piękną, osobistą dedykacją.


W związku z obchodami Dnia Tolerancji, uczniowie klasy dla dzieci z autyzmem zostali zaproszeni do Przedszkola "Smyki", aby podczas wspólnej zabawy dzieci mogły się lepiej poznać, a przedszkolaki miały okazję uznawać i akceptować indywidualne różnice między ludźmi, uczyć się szacunku i umiejętności zabawy z kimś, kto jest może troszkę inny, inaczej patrzy na świat, ale tak samo chce być akceptowany, kochany i dostrzegany. Następnego dnia przedszkolaki przybyły z rewizytą do naszej placówki i świetnie się bawiły wspólnie z naszymi podopiecznymi. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, łatwiej pokonują bariery i szybko się ze sobą integrują, co było doskonale widoczne podczas dwóch dni wspólnych zajęć i radosnych zabaw.

W związku z realizacją hasła roku „Czarodziejskie słowa znamy i na co dzień używamy” oraz promowaniem zasad savoir-vivre`u, Pani Pedagog przygotowała „Alfabet dobrych manier dla nastolatka”. Zachęcamy do zapoznania się i stosowania - od A do Z. Arogancja okazywana słowami, minami, gestami wobec dorosłych jest nie do wybaczenia. Brzydkie słowa – takich słów kulturalny człowiek wcale nie używa.

Cześć – nie żałujmy tego słowa w stosunku do kolegów i koleżanek.
Dyskrecja –to umiejętność zachowania tajemnicy. Nie powtarzamy osobom postronnym powierzonych nam sekretów.
Elegancja - to styl bycia i ubierania się, polega na "dyskretnym uroku".
Fair play - szlachetna gra, w życiu codziennym polegająca na tym, żeby nie oszukiwać, nie wygrywać cudzym kosztem, nie wykorzystywać swojej przewagi.
Gafa – zachowanie nietaktowne, raczej niezamierzone, wynikające z nieuwagi, niewiedzy czy roztargnienia. Gdy się zdarzy, nie wpadajmy w panikę i szybko przeprośmy.
Higiena - obowiązuje codzienne mycie się od stóp do głów. Uwaga! Pryskanie na brud dezodorantem daje mizerne efekty.
Imieniny - nie zapominajmy solenizantom złożyć życzeń.
Jedzenie - mlaskanie, siorbanie, cmokanie, czyli jedzenie głośne i niechlujne jest bardzo kompromitujące!
Kłanianie się - młodsi kłaniają się starszym, uczniowie nauczycielom i innym pracownikom szkoły, chłopcy dziewczętom.
Listy - cudza korespondencja to rzecz święta, nie otwieramy i nie czytamy cudzych listów.
Łyżeczka - zawsze wyjmujemy ze szklanki, gdy pijemy herbatę (w przeciwnym wypadku grozi wybiciem oka!).
Mowa sztućców - po skończonym posiłku odkładamy sztućce na talerzu równolegle do siebie, po prawej stronie.
Niepunktualność - ten, kto się spóźnia, zraża do siebie ludzi, jeszcze zanim ich zobaczy.
Obrażanie się - dąsanie o byle co, "muchy w nosie" to mało elegancki (a przy tym nudny!) sposób załatwiania swoich porachunków.
Plotka - jest w bardzo złym tonie. Świadczy o osobie, która plotkuje, że jest pusta i nie ma nic do powiedzenia na inne tematy. Takiej osobie nie należy ufać.
Rodzice - nie do wybaczenia jest niegrzeczne zachowanie wobec rodziców lub lekceważące wyrażanie się o nich przy kolegach.
Śmiecenie - człowiek cywilizowany nie wyrzuca śmieci gdzie popadnie.
Telefon - dzwoniąc do kogoś, witamy się i zawsze przedstawiamy, nie telefonujemy po godzinie 22.00.
Uśmiech - ułatwia codzienne życie. To gest życzliwości wobec innych ludzi.
Wizyta z rodzicami - nie okazujemy, że się nudzimy, nie chodzimy z męczeńską miną i nie jęczymy "chcę do domu".
Zwroty grzecznościowe –starajmy się używać „magicznych słów”: proszę, przepraszam, dziękuję.

15 listopada 2016 r. podsumowano profilaktyczny powiatowy konkurs plastyczny „Oddaj się pasji, a nie nałogom”. Organizatorzy - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie - zaprosili do udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Powiatu Bytowskiego. Zgłoszono około 200 prac, z których nagrodzono 15, a wyróżniono 19. Tegoroczny temat bardzo przypadł uczniom do gustu, ponieważ mogli przedstawić w formie plastycznej swoje zainteresowania, np. jazdę konną, uprawianie sportów, grę na instrumentach, itp.  Na zakończenie uroczystości uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej Alina Kreft podzieliła się z gośćmi swoją muzyczną pasją, przepięknie śpiewając utwór Anny Jantar „Nie wierz mi, nie ufaj mi”. Za realizację konkursu odpowiedzialne były Beata Łopato i Beata Kutełło.

Konkurs organizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.


Laureaci konkursu:

Klasy I¬-III szkoły podstawowej

I.   Julia Świontek Brzezińska kl. II (op. Ż. Maliszewska, ZS Brzeźno Szlacheckie)           
I.  Amelia Durbas kl. III (op. J. Sikorska, SP Gostkowo)
II.  Julia Rybicka kl. IIId (op. D. Kucharczyk, SP1)
III. Dominika Wenta kl. III d (op. D. Kucharczyk, SP1)
III. Ilona Klonczyńska kl. III  (op. B Tuszyńska, ZS Brzeźno)
   Wyróżnienia:
- Michał Kulig kl. IIIb (op. M. Rydwelska, SP1)
- Andżelika Breszka kl. II (op. L. Jazdżewska, SP Niezabyszewo)
- Jagoda Kwasigroch kl. III b (op. R. Tempska, SP 2)
- Zuzanna Kurkowska kl. III (op. S. Durbas, SP Rekowo)
- Maja Wasielewska kl. IIb (op. A. Data, SP 1 Miastko)
- Grzegorz Janta kl. III (op. S. Durbas, SP Rekowo)
- Oliwer Pierszewski kl. IIId (op. D. Kucharczyk, SP 1)

Klasy IV-VI szkoły podstawowej

I.  Michał Wielgosz kl.VI  (op. K. Wielgosz, SP Borzytuchom)
II.  Jakub Reszka  kl. IV (op.  B. Dominiak, ZS Borowy Młyn)
II. Martyna Klonczyńska kl. IV (op. E. Świątek Brzezińska, ZS Brzeźno Szlacheckie)
III. Aleksandra Banaś kl. IVd (op. W. Melchert, SP 1)
Wyróżnienia:
- Kamil Jutrzenka Trzebiatowski kl. V (op. G. Rudnik, ZS Lipnica)
- Alicja Jażdżewska kl. VI (op. G. Rudnik, ZS Lipnica)
- Rafał Borzyszkowski kl. VI (op. G. Rudnik, ZS Lipnica)
- Przemysław Stoltman kl. V (op. A. Mach-Zimon, SOSW)
- Magdalena Fronda kl. IV (op. M. Witt, ZS Tuchomie)
- Julia Mostowska kl. VI (op. J. Wrońska, SP Gostkowo)
- Alicja Nejman kl. IV (op. E. Kowalik, ZS Dretyń)
- Oliwia Stolc kl. VIc (op. W. Melchert, SP 1)

Klasy I – III gimnazjum

I.   Marta Myszka kl. I (op. E. Świątek Brzezińska, ZS Brzeźno Szlacheckie)
I.   Zuzanna Napieraj kl. III (op. E. Kowalik, SP Dretyń)
II.  Klasa IIIa PP (op. M. Kożyczkowska, SOSW)
II.  Klasa II PP (op. T. Sandak, SOSW)
III. Urszula Pawłowska kl. III (op. E. Kowalik, ZS Dretyń)
III.  Alicja Pawłowska kl. III (op. E. Kowalik, ZS Dretyń)
Wyróżnienia
:
- Tomasz Nazarko  (Świetlica Niezabyszewo)
- Filip Jorka  (Świetlica Niezabyszewo)
- Klasa II-III A (op. I. Windak, SOSW)

Serdecznie gratulujemy!


9 listopada 2016 roku już po raz siedemnasty odbyły się w naszej placówce Wojewódzkie Targi Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. W imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z 26 placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa pomorskiego. Podczas Targów młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, stroiki, bombki, świeczki, kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również pracę przestrzenną „Lalka w stroju regionalnym” na konkurs i wystawę.
Podczas imprezy działały kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania jesiennych zakładek, akcesoriów z wikliny papierowej oraz zdobienia pierników. Atrakcją imprezy był spektakl pt. „Koziołek Matołek”, który został zaprezentowany przez aktorów Teatru „Vaška” z Torunia na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury. Przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem ze strony zaproszonych gości - członków ekip, podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.

Targi zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

28 października w bibliotece szkolnej podsumowano całomiesięczną akcję pod hasłem „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych”. W ramach akcji w bibliotece odbyło się wiele spotkań i konkursów, m.in. „Czytanie w bibliotece”, „Słodkie wypożyczenia”, „Czytelnik Miesiąca”, „Napisz list do chorych dzieci”, konkursy czytelnicze: „Parada postaci”, „Kto to napisał?”, „Bajkowe krzyżówki”, konkurs plastyczny „Jesień wierszem malowana”.
Odbyło się także spotkanie autorskie z poetką Aldoną Magdaleną Peplińską, podczas którego artystka przedstawiła nam niektóre ze swoich wierszy, odpowiadała na pytania czytelników, a także opowiadała o sobie, przywołując ciekawe anegdotki ze swojego życia. Charyzmatyczna artystka z Motarzyna w barwny i ciekawy sposób zachęcała dzieci nie tylko do czytania swoich (i nie tylko swoich) wierszy, ale także w interesujący sposób poruszyła wiele ciekawych i ważnych dla młodych ludzi tematów, takich jak dbałość o relacje rodzinne i rówieśnicze, zainteresowania czy ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Serdeczność, bezpośredniość i otwartość naszego gościa sprawiły, że spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze, a na pamiątkę w bibliotece zostały tomiki poezji, do których mogą sięgnąć zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy.

Laureaci konkursów:
I. „Czytelnik Miesiąca” Natalia Ostafij
II. „Napisz list do chorych dzieci”
Mariola Bławat
III. Konkursy czytelnicze: „Parada postaci”, „Kto to napisał?”, „Bajkowe krzyżówki”:
Patrycja  Kostrub
Waldemar Niedziółka
Anna Szczegielniak
Magdalena Kowalewska
Ryszard Jędrusiak
IV. Konkurs plastyczny „Jesień wierszem malowania”
     - kategoria szkoła podstawowa:
1. Maciej Głębocki
2. klasa I
III A (op. A. Marmołowska)
3. Klaudia Bukowska
   Sandra Przygoda
     - kategoria szkoła podstawowa (zespoły edukacyjno
terapeutyczne):
1. klasa II
III B (op. K. Szadrin)
2. klasa V B (op. B. Kortas)
Wyróżnienia: Michał Zmuda Trzebiatowski, Przemysław Ciągło
     - kategoria gimnazjum:
1. Aleksander Schlutt
2. Natalia Ostafij
3. Sylwester Główczewski
Wyróżnienia: Iwona Skowronek, Zuzanna Remidowicz
     - kategoria gimnazjum (zespoły edukacyjno
terapeutyczne):
1. Adam Mielewczyk
2. Jakub Lemańczyk
3. Dawid Hinca
Wyrożnienie: Adam Cywiński
    - kategoria szkoła przysposabiająca do pracy:
1. Jan Zmuda Trzebiatowski
2. Paulina Woźniak
3. Mateusz Kowalczuk
Wyróżnienia: Kamil Kreft, Patrycja Kostrub, Waldemar Niedziółka, Martyna Piekarska

Serdecznie gratulujemy laureatom i ich opiekunom!


27 października uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego, członkowie Zespołu Tańca Kaszubskiego „Bómki” oraz koła wędkarskiego wzięli udział w niezwykłej, żywej lekcji kultury i literatury kaszubskiej. W unikalnej atmosferze Izby Regionalnej w Gołczewie podziwiali mistrzowską grę miejscowych aktorek – „Gołczewskich Babeczek”, które wcieliły się w postacie z kaszubskiego „Testamentu”, przenosząc widzów kilkadziesiąt lat wstecz w czasie i przestrzeni. Młodzież z wielkim zainteresowaniem i uwagą śledziła proces powstawania testamentu i rozdzielania majątku Augusta Konewki, salwami śmiechu witając kolejne sceny i komiczne wypowiedzi przyszłych (a w efekcie końcowym – niedoszłych) spadkobierców i spadkodawcy. Artystki zostały nagrodzone owacją na stojąco, a uczniowie mają nadzieję, że będą mieli okazję jeszcze nie raz zobaczyć fenomenalne „Babeczki” w kolejnych przedsięwzięciach artystycznych.

Serdecznie dziękujemy Paniom za zaproszenie i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!


W naszym szkolnym ogródeczku……….


Uczniowie z klas, które wiosną obsiały i pielęgnowały grządki w szkolnym ogródku, doczekali się pięknych plonów… Teraz je zbiorą i rozpoczną prace jesienne, polegające na  przygotowaniu grządek na przyszłoroczne zasiewy.


Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Dzieci Europy
oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym
„Pomóż mi” w Bytowie
zapraszają do udziału w powiatowym profilaktycznym
konkursie plastycznym promującym zdrowy tryb życia
pt. „Oddaj się pasji, a nie nałogom”


  

I.   Organizatorzy:   Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bytowie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”
w Bytowie
          
II.  Temat konkursu:  „ODDAJ SIĘ PASJI, A NIE NAŁOGOM”

III. Zasady uczestnictwa:
W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Każda praca powinna być opatrzona kartą informacyjną zawierającą następujące dane:
 - imię i nazwisko ucznia, klasę i wiek,
     - adres szkoły i telefon,
     - nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego praca została wykonana.
W konkursie mogą brać udział prace wykonane indywidualnie i zbiorowo.
Termin nadsyłania prac - prace należy składać w szkole SOSW w Bytowie przy                            ul. Styp-Rekowskiego 2a, do dnia 28 października 2016 r.

IV. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:
kategoria
kl. I-III
kategoria
kl. IV-VI
kategoria
kl. I-III gimnazjum

V. Oficjalne zakończenie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów laureatom odbędzie się
    15 listopada 2016 r. o godz. 11.00 - laureaci konkursu o wynikach zostaną
    powiadomieni telefonicznie lub pisemnie.

VI. Wystawa prac trwać będzie od 10.11
18.11.2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-
     Wychowawczym w Bytowie, ul. Styp-Rekowskiego 2a

VII. Osoby odpowiedzialne za przebieg konkursu: Beata Łopato, Beata Kutełło
        Ośrodek Szkolno
Wychowawczy ul. Styp-Rekowskiego 2a, 77-100 Bytów,
        tel: 059/822-78-66, 822-25-89

IX. Organizacja konkursu jest dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Bytowie.






Gratulujemy Fryderykowi!


W czwartek, 22 września 2016 r. zastępca burmistrza Bytowa Jacek Czapiewski, wręczył 12 uczniom bytowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych dyplomy i nagrody przyznane przez biuro Fundacji „Trzeźwy Umysł" i Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły Fryderyk Klaman, który wykonał przy wsparciu wychowawczyni Ireny Janikowskiej ilustrację do hasła kampanii POD DOBRĄ OPIEKĄ. Konkurs organizowany był w ramach Ogólnopolskiej Kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł" 2016.

23 września br. uczniowie naszej placówki wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Kampania ta jest najpowszechniejszym i najbardziej rozpoznawalnym działaniem w zakresie edukacji ekologicznej w Polsce i ma na celu wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się do udziału w tej akcji, sprzątając wyznaczone przez koordynatora projektu tereny.

22 września 2016 roku o godz. 16.00
odbyło się spotkanie z rodzicami.


Rodzice zapoznali się z planem pracy Szkoły i Internatu. Wychowawcy omówili zasady oceniania na zajęciach oraz ważne wydarzenia w życiu klasy i szkoły. W klasach zostały wybrane trójki klasowe rodziców oraz formy ubezpieczenia uczniów.



12 września 2016 roku odbyło się spotkanie przedszkolaków z policjantem. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały akcesoria policyjne: kajdanki, kamizelkę kuloodporną, pistolety,legitymację i odznakę policjanta. Dzieci miały okazję zobaczyć jak pobiera się odciski palców. Dzieci w prezencie powiedziały wierszyk o policjancie. Następnie zostały zaproszone na Komendę Powiatową Policji w Bytowie. 14 września br. odbyła się wycieczka do KPP w Bytowie, w czasie której dzici zwiedzały cele dla przestępców oraz oglądały psy policyjne. Największą frajdę dla naszych milusińskich zrobiła przejażdżka samochodem policyjnym po ulicach Bytowa. Spotkanie i wycieczkę zorganizowała Lidia Pietrulewicz.

9 września 2016 roku przedszkolaki z wychowawczynią Lidią Pietrulewicz zwiedzały wystawę grzybów w Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bytowie. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat: "Grzyby jadalne i trujące" oraz oglądały z zaciekawieniem różnorodne grzyby wyeksponowane w koszach. Na koniec otrzymały broszury na temat grzybów i słodkie upominki.

6 września uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w ognisku integracyjnym. Jego głównym celem było przywitanie nowych uczniów oraz intergacja zespołu klasowego. Pogoda i humory dopisały, a wszyscy uczestnicy świetnie się bawili - także dzięki bliskiemu kontaktowi z zaprzyjaźnionymi pieskami.

1 września 2016 roku radośnie przywitaliśmy Rok Szkolny


Wakacje minęły,
Uleciały jak chmurki na niebie.
Dzieci plecaki wzięły
I biegną szkoło do ciebie
Z pytaniami:
-Czy tęskniłaś za nami?
-Czy brak ci było gwaru, hałasu?
-Czy na odpoczynek miałaś dużo czasu ?
I tak dzieci pytały,
I tak szkole marudziły,
Że szkoła odpowiadać nie miała już siły.
Szkoła cichutko drzwi uchyliła ,
I dzieci do siebie zaprosiła.


Na holu Szkołu uczniów po wakacjach przywitał Dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin. Następnie uczniowie zapoznali się z planem lekcji oraz planem pracy Osrodka na nadchodzący rok.



Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego