Wydarzenia w II semestrze 2015/2016 - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia w II semestrze 2015/2016



Ostatnie dni roku szkolnego, stanowią idealny moment na poruszenie tematyki bezpieczeństwa podczas wakacji.
Wierszyk przygotowany przez panią pedagog przypomni Wam o zasadach, jakie należy przestrzegać podczas wakacji, aby cało i zdrowo powrócić we wrześniu do szkoły.


„Bezpieczne wakacje” A. Bober

Gdy na wakacjach z rodzicami wypoczywasz,
Dużo niezwykłych przygód przeżywasz.
Nie zapomnij jednak o rzeczy ważnej,
By bezpieczeństwo zachować w sytuacji każdej.
Przez ulicę przechodź tylko na pasach zebry,
Na zielonym świetle i rozglądając się bez przerwy.
Wychodząc na słońce, nakrycie głowy zakładaj,
A na całe ciało krem przeciwsłoneczny nakładaj.
Podczas kąpieli, bądź zawsze pod okiem dorosłego,
By żaden wypadek nie zdarzył Ci się kolego.
Podczas burzy, nie wybieraj się w góry,
A także gdy za oknem, krajobraz jest szaro- bury.
W pobliżu ulicy się nie baw nigdy,
By samochód, autobus czy tramwaj nie zrobiły Ci krzywdy.
Będąc w lesie, śmieci nie wyrzucaj,
Nie rozpalaj ogniska i ciszy nie zakłócaj.
Nie przyjmuj też nic od nieznajomego,
Bo przydarzyć może Ci się coś bardzo niedobrego.
O numerach alarmowych nie zapominaj,
Niech je wraz z Tobą powtórzy cała rodzina.
997- to telefon na policje,
tam niepokojące sytuacje możesz zgłosić wszystkie.
998- wykręcasz, gdy pożar zauważysz,
bo wtedy dodzwonisz się do pożarnej straży.
999- to numer na pogotowie,
dzwoniąc tam możesz innym i sobie uratować zdrowie.
Gdybyś jednak, tych wszystkich numerów nie umiał zapamiętać,
Wystarczy o jednym ogólnym numerze pamiętać.


_________________________________________________________________
W roku szkolnym 2015/16 uczniowie SOSW uczestniczyli w akcji
                          „5 minut głośnego czytania”.


Od października 2015 do czerwca 2016
- przeczytano 9 wierszy:
1. Okulary – Juliana Tuwima
2. Szara godzina – Ewy Szelburg Zarębiny
3. Zima – Czesława Janczarskiego
4. Tydzień – Jana Brzechwy
5. Paweł i Gaweł -  Aleksandra Fredry
6. Przedwiośnie – Marii Terlikowskiej
7. Leń – Jana Brzechwy
8. Książka – Edwarda Szymańskiego
9. Pożegnanie -  Bogdana Ostromęckiego

Lektorami czytanych wierszy byli: uczniowie, pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele oraz dyrekcja Ośrodka. Uczniowie, którzy zebrali i wkleili czytane teksty do zeszytów otrzymali z języka polskiego dodatkową ocenę celującą. Organizatorem akcji była pedagog Beata Łopato

____________________________________________________

22 czerwca 2016 roku odbyła się wycieczka przedszkolaków do Łeby. Dzieci razem ze swoimi mamami i nauczycielką Lidią Pietrulewicz zwiedzały Jurajski Park Dinozaurów. Zwierzęta i inne atrakcje bardzo spodobały się naszym milusińskim. Dzieciaki chętnie korzystały ze wszystkich atrakcji na terenie parku. Najbardziej podobało się im pływanie łódkami, skakanie na trampolinie, zjeżdżalnie do basenu, jeżdżenie samochodami z bajek. Przedszkolaki relaksowały się przy wodospadzie i nad rzeczką. Wszystkim wspólna wycieczka bardzo się spodobała.

21 czerwca uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, członkowie Zespołu Tańca Kaszubskiego „Bómki” oraz koła wędkarskiego odwiedzili Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.
Spotkanie z ponad stuletnią historią i tradycją uczniowie rozpoczęli w chacie z Piechowic, w której poznali  historię malarstwa na szkle, technikę wykonania, tematy i zdobnictwo kaszubskich szklanych obrazów. Później mogli spróbować swoich umiejętności jako obraźnicy
artyści tworzący obrazy na szkle. Pod kierunkiem pani instruktor stworzyli obrazki z tradycyjnymi motywami roślinnymi i sakralnymi, które zabrali ze sobą jako pamiątki z pobytu w Muzeum.
Podczas dalszego zwiedzania oglądali dwory, chałupy gburskie, kościoły, budynki gospodarcze i rzemieślnicze pochodzące z okresu od XVII do XX wieku.
Miejscem, które zapewniło najwięcej zabawy i radości okazało się podwórko dużej zagrody, które przeznaczono na dawne gry i zabawy. Do dyspozycji zwiedzających były m.in. obręcze do toczenia, łuki, proce, liny i kolorowe zabawki. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak drewniane szczudła
okazało się, że chodzenie na nich wymagania nie lada zręczności i świetnego poczucia równowagi, ale uczniowie nie poddawali się i ci najbardziej wytrwali nauczyli się tej trudnej sztuki.
Zwiedzanie zakończono w wiatraku „Holender” z Brus. Obiekt ten  został zb udowany w 1876r. z elementów drewnianych dawnej dzwonnicy, a używany był do 1947 roku. Wiatrak posiada trzypoziomowe wnętrze oraz ruchomy, obrotowy dach. Mieszkańcy wsi nadali młynowi imię "Przeszkoda" z uwagi na fakt, że psuł interes właścicielowi istniejącego wcześniej wiatraka. Uczniowie chętnie skorzystali z możliwości dokładnego zwiedzenia jego wnętrza i wejścia na wszystkie poziomy.
Wizyta w Muzeum była świetną okazją do zapoznania się z unikatowymi obiektami regionalnej architektury, a także odkrywania wyjątkowości kaszubskiej sztuki ludowej.

20 czerwca odbył się rajd rowerowy szlakiem bytowskich Jezior Lobeliowych. Członkowie Koła Turystycznego  w ramach Programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach” zwiedzają atrakcyjne miejsca przyrodnicze najbliższej okolicy i nie tylko. Tym razem trasa liczyła 32 km  i obejmowała część Ścieżki dydaktycznej "Dąbrowa rzepnicka". Jest to podmiejska ścieżka o tematyce leśnej, dotycząca ochrony i zagospodarowania lasu, o długości 6km. Na trasie wyznaczone jest miejsce na odpoczynek oraz rozpalenie ogniska. Uczestnicy dojechali do miejscowości Gołczewo, Jeleńcz i ponownie wracali lasem przez Rzepnicę do Bytów. Po drodze podziwiali piękny las bukowy, który harmonijnie łączy się z drzewostanem sosnowym. Na koniec rajdu wszyscy odpoczywali przy ognisku.


Program Rajdu został dofinansowany ze środków Powiatu Bytowskiego

20 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu  "Klasa z pasją ", w którym uczniowie uczestniczyli przez cały rok szkolny. Główne cele konkursu to  k ształtowanie zdrowej rywalizacji, praca nad poprawą  frekwencji ,  dbałość o mienie  O środka,  promowanie kultury osobistej i rozwijanie uzdolnień uczniów,  rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie  oraz p rzeciwdziałanie uzależnieniom i nałogom .

Tytuł "Klasy z pasją" w poszczególnych kategoriach otrzymały:
- klasa IV Szkoły Podstawowej - zespoły edukacyjno - terapeutyczne (wych. Bogumiła Kortas - Skórczewska)
- klasa IV - VI Szkoły Podstawowej (wych. Małgorzata Czapiewska),
- klasa I Szkoły Przysposabiającej do Pracy (wych. Tomasz Sandak).


Serdecznie gratulujemy!






__________________________________


16 czerwca Specjalny Ośrodek Szkolno
Wychowawczy w Bytowie stał się radosnym i kolorowym placem zabaw i nauki dla zaproszonych gości dzieci z przedszkoli „Smyki”, „Bolek i Lolek”, „Kubuś Puchatek”, „Słoneczne Stacyjkowo” i „Bajkowego Przedszkola”, dzieci z klas I III Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 oraz podopiecznych placówki. Tego dnia odbył się „Dzień Integracji” festyn, na który po raz kolejny zaprosiliśmy milusińskich z zaprzyjaźnionych placówek oraz ich opiekunów i rodziców.
Przybywających gości witał i zapraszał do szkoły klaun na szczudłach, puszczający kolorowe bańki mydlane. Po powitaniu i przedstawieniu uczestnikom programu imprezy, szkolny teatrzyk „Raz, dwa, trzy” zaprezentował spektakl pt. „Pinokio”, w którym młodzi aktorzy z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem humoru przedstawili historię drewnianego pajacyka, który chciał zostać prawdziwym chłopcem. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim widzom, a artyści otrzymali gromkie brawa.
Po przedstawieniu dla dzieci i opiekunów przygotowano liczne atrakcje - były to m.in. zabawy z chustą Klanza, zabawy plastyczne, budowanie z klocków piankowych, zawody sportowe na boisku szkolnym, malowanie twarzy oraz zabawy na dmuchańcach.
Jednak „Dzień Integracji” to nie tylko zabawy, ale także i nauka, dlatego też organizatorzy zaprosili policjanta, Pana  Wojciecha Błaszkowskiego, który przeprowadził profesjonalny pokaz pierwszej pomocy na fantomach, a szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się ćwiczenia z najmniejszym fantomem - niemowlakiem zwanym Anią.
W trakcie imprezy swoje umiejętności w zakresie tańca nowoczesnego zaprezentowały również dwie grupy przedszkolaków
z placówek „Kubuś Puchatek” i „Smyki”. Oba występy ogromnie podobały się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a tancerze otrzymali ogromne brawa.
Na zmęczonych i pełnych wrażeń uczestników czekał również słodko
owocowy poczęstunek, a szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszył się jak zwykle pop-corn.  
„Dzień Integracji” organizowany był przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie, przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.






8 czerwca odbył się rajd pieszy ścieżką przyrodniczą „Szlak Jezior Lobeliowych”. Uczniowie maszerowali z ul. Styp-Rekowskiego do Rzepnicy gdzie dawnym nasypem kolejowym doszli do pięknego Jeziora. Jezioro Cechyńskiego Małe jest to  wytopiskowe jezioro lobeliowe. Obszar jeziora (48,4 ha) objęty jest florystycznym rezerwatem przyrody. Jezioro łączy się z sąsiednim jeziorem Cechyńskim Wielkim, strumieniem, który wypływ z Cechyńskiego Wielkiego, przepływa przez Cecyhyńskie Małe i dalej płynie do jeziora Głęboczko. Przy wypływie strumienia z jeziora Cechyńskiego Małego widoczne są ślady piętrzącego urządzenia hydrotechnicznego. Nad zachodnim brzegiem jeziora znajduje się mała osada Cechyny.


Program Rajdu został dofinansowany ze środków Powiatu Bytowskiego

W dniach 6 11 czerwca  2016 roku  gościli u nas przyjaciele z Niemiec - ze Szkoły z  Hagen. Tym razem przywitaliśmy gości na lotnisku w Gdańsku, a następnie przewodnik niemieckojęzyczny  pokazał  grupie  atrakcje Trójmiasta. W Gdańsku podziwialiśmy zabytkowe kamienice przy Długim Targu, zwiedziliśmy Dwór Artusa, podziwialiśmy odrestaurowaną Fontannę Neptuna oraz inne zabytki Starego Miasta.  Następnie  udaliśmy się do Sopotu. W Sopocie spędziliśmy czas na Monte Cassino oraz na molo.   Wieczorem, w Ośrodku, wspólnie bawiliśmy się na wieczorku integracyjnym.
Drugiego dnia wizyty goście zwiedzili szkołę.  Następnie młodzież waz z uczniami naszej szkoły  wzięła udział w warsztatach teatralnych, w których przygotowywali pod okiem naszych opiekunów teatrzyk pt.: „Pinokio”. Następnie uczniowie obu szkół przygotowali na wspólnej lekcji śpiewania niemiecka piosenkę Andreasa Bourani „ Auf uns”.  Po południu w ramach zajęć integracyjnych, młodzież rozegrała turniej piłki nożnej.  Wieczorem, w Ośrodku, wspólnie bawiliśmy się na dyskotece.
Środa była dniem rekreacji, a zarazem zwiedzania przepięknych terenów Kaszub. Goście wraz z wychowankami Ośrodka przepłynęli  kajakami odcinek malowniczej trasy rzeką Brdą, a na zakończenie spędzili miły wieczór przy ognisku.
W czwartek uczestnicy przedstawili teatrzyk, do którego przygotowywali się podczas zajęć wtorkowych oraz zaprezentowali wspólnie piosenkę „Auf uns”. Również podczas uroczystego apelu zostaliśmy zaproszenie na 10
lecie naszego partnerstwa do Hagen. Będzie to również jubileusz Szkoły w Hagen 111 lecie.
Następnie uczestnicy programu poznawali tradycję i kulturę Kaszub podczas warsztatów rękodzielniczych. W trakcie zajęć mogli podziwiać taniec kaszubski, zwyczaj zażywania tabaki, a także poznali kaszubskie abecadło, czyli „Kaszëbsczé nótë”. Ponadto młodzi artyści mogli wykonać prace z kaszubskim motywem oraz wykonać oraz przy pomocy nici oraz gwoździ  prace przedstawiające  herb szkoły Hagen oraz Zamku Bytowskiego.  Ponadto uczestnicy brali udział  w warsztatach kulinarnych, podczas których wspólnie z naszymi uczniami i opiekunami przygotowali obiad z kilku polskich dań, na który złożyły się m.in.:  ryż z białym sosem i kurczakiem, oraz zapiekany makaron z warzywami i mięsem,  kompot rabarbarowy i ciasto.  Zarówno młodzież, jak i opiekunowie,  chętnie brali udział w zajęciach, wykazując się kreatywnością i artystycznym wyczuciem, a zarazem poznając nasze regionalne zwyczaje i tradycje. Po południu udaliśmy się na basen oraz wspólny spacer po Bytowie, by  pokazać piękno naszego miasta.
Ostatniego dnia wizyty wybraliśmy się na wycieczkę do Łeby. Tam przepłynęliśmy statkiem wycieczkowym po Jeziorze Łebsko z Rąbki do Wyrzutni Rakiet w Słowińskim Parku Narodowym. Następnie przeszliśmy malowniczą trasę do Wydm Ruchomych. Kolejnym punktem wycieczki był wspólny obiad oraz przejażdżka pociągiem turystycznym po Łebie. Na zakończenie dnia w nadmorskim miasteczku, udaliśmy się do  kina 5D, na pełen emocji seans z efektami specjalnymi .
Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, niestety musieliśmy się pożegnać. Były podziękowania i łzy wzruszenia, ponieważ nadszedł czas rozłąki. Młodzież z obu szkół w czasie tej krótkiej wizyty bardzo się polubiła i kiedy nadszedł czas wyjazdu, z żalem się rozstawała.  Również opiekunom trudno było się rozstać, ale za rok na pewno znów się spotkamy
tym razem w Hagen.



Program wymiany został zrealizowany
przy finansowym i merytorycznym wsparciu Polsko  –  Niemieckiej Współpracy Młodzieży

oraz

Starostwa Powiatowego w Bytowie.


7 czerwca uczniowie zespołów edukacyjno - terapeutycznych oraz klasy III A wzięli udział w wycieczce do Tuchlina. W ramach wycieczki " Egzotyczne Kaszuby - wizyta w Parku Edukacyjnym ZOO" dzieci miały okazję podziwiać rzadkie i egzotyczne gatunki ssaków, ryb, gadów i pająków z całego świata. Oglądały też wystawę akwarystyczną, pokazującą bogactwo flory i fauny jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Młodzież obejrzała również niezmiernie ciekawy film 3D pod tytułem " Życie rekinów". Wszyscy wrócili z wycieczki  bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

30 maja odbył się rajd rowerowy ścieżkami Rzepnicy do Jeziora Jeleń. Uczniowie w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach” przejechali trasę, która liczyła 17 km. W trakcie rajdu odpoczywali przy kąpielisku miejskim nad Jeziorem Jeleń. Jezioro Jeleń jest bardzo czystym jeziorem. Zaliczane jest do jezior lobeliowych. Lobelia i poryblin rośnie tu dość licznie, występuje moczarka i rogatek, z ryb spotkać można szczupaka, węgorza, okonie, płocie.


Program rajdu został dofinansowany ze środków Powiatu Bytowskiego


_____________________________________________

W dniach 30 maja   3 czerwca  2016 roku  gościła u nas grupa  z Niemiec z wyspy Rugii. Gości przywitaliśmy w poniedziałek.  Po zakwaterowaniu udaliśmy się, by pokazać nasze miasteczko. Zwiedziliśmy najważniejsze punkty, takie jak Zamek Bytowski, rynek, Starą Wieżę pokościelną,  Kościół św. Katarzyny, Trakt Młyński i inne. Wieczorem  poznawaliśmy się bliżej na powitalnej kolacji.
Drugiego dnia wizyty goście zwiedzili szkołę.  Następnie młodzież waz z uczniami naszej szkoły  wzięła udział w warsztatach teatralnych, w których przygotowywali pod okiem naszych opiekunów teatrzyk pt.: „Pinokio”. Następnie uczniowie obu szkół przygotowali na wspólnej lekcji śpiewania niemiecką piosenkę Andreasa Bourani „Auf uns”. Po południu, w ramach zajęć integracyjnych, młodzież wzięła udział w zawodach i grach sportowych.  Wieczorem, w Ośrodku, wspólnie bawiliśmy się na dyskotece.
Środa była dniem rekreacji, a zarazem zwiedzania przepięknego miasta Gdańsk.  Przewodnik  niemieckojęzyczny  pokazał  grupie  atrakcje Trójmiasta. W Gdańsku podziwialiśmy zabytkowe kamienice przy Długim Targu, zwiedziliśmy Dwór Artusa, podziwialiśmy odrestaurowaną Fontannę Neptuna oraz inne zabytki Starego Miasta.  Następnie  udaliśmy się do Sopotu. W Sopocie spędziliśmy czas na Monte Cassino oraz na molo.   
W czwartek uczestnicy przedstawili teatrzyk, do którego przygotowywali się podczas zajęć wtorkowych oraz zaprezentowali wspólnie piosenkę „Auf uns”.  Następnie uczestnicy programu poznawali tradycję i kulturę Kaszub podczas warsztatów rękodzielniczych. W trakcie zajęć mogli podziwiać taniec kaszubski, zwyczaj zażywania tabaki, a także poznali kaszubskie abecadło, czyli „Kaszëbsczé nótë”. Ponadto młodzi artyści mogli wykonać prace z kaszubskim motywem oraz wykonać  przy pomocy nici oraz gwoździ  prace przedstawiające  herb szkoły Bergen  oraz Zamku Bytowskiego.  Ponadto uczestnicy wzięli udział  w warsztatach kulinarnych, podczas których wspólnie z naszymi uczniami i opiekunami przygotowali obiad z kilku polskich dań, na który złożyły się m.in.:  ryż z białym sosem i kurczakiem oraz zapiekany makaron z warzywami i mięsem,  kompot rabarbarowy i ciasto.  Zarówno młodzież, jak i opiekunowie,  chętnie brali udział w zajęciach, wykazując się kreatywnością i artystycznym wyczuciem, a zarazem poznając nasze regionalne zwyczaje i tradycje. Po południu udaliśmy się na basen.
Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, niestety musieliśmy się pożegnać. Były podziękowania i łzy wzruszenia, ponieważ nadszedł czas rozłąki. Młodzież z obu szkół w czasie tej krótkiej wizyty bardzo się polubiła i kiedy nadszedł czas wyjazdu, z żalem się rozstawała.  Również opiekunom trudno było się rozstać, ale za rok na pewno znów się spotkamy
tym razem w Bergen. W piątek po śniadaniu, goście udali się w drogę powrotną busami, na swoją wyspę.


__________________________________________________


Program wymiany został zrealizowany
przy finansowym i merytorycznym wsparciu Polsko  –  Niemieckiej Współpracy Młodzieży

oraz

Starostwa Powiatowego w Bytowie.


__________________________

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, w bieżącym roku szkolnym brali udział w projekcie „Kaszubskie bajania” kaszubska tradycja i kultura oczami młodych. W ramach tego działania przygotowali techniką animacji poklatkowej dwa filmiki na podstawie literatury kaszubskiej. Inspiracją dla uczniów były wiersze Stanisława Janke „Mòtilk" („Motylek") i „Sztërzej malôrze” („Czterech malarzy”). Uczniowie w trakcie pracy wykazali się umiejętnościami wyszukiwania, selekcji, oceny i przetwarzania informacji, symbolicznego przedstawienia tematu, tworzenia uogólnień, kreatywnego tworzenia scenografii i  cierpliwości podczas fotografowania kilkuset ujęć i obróbki zdjęć, doboru ścieżki dźwiękowej i tworzenia filmu w programie komputerowym. Pracując nad powstaniem animacji, odszukiwali ciekawe aspekty kultury i tradycji kaszubskiej, łącząc je ze współczesnością i technologią.


Efekty ich pracy można zobaczyć pod poniższymi adresami:
https://youtu.be/YxVFacUMBQE
https://youtu.be/06jD0bKWYV4

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.






10 czerwca o godz. 10.00 w całej Polsce odbyła się akcja masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja miała na celu promocję czytania i książek wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Wydarzenie to miało również promować biblioteki szkolne oraz podkreślać ich znaczenie dla edukacji czytelniczej.
Również uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do tej akcji. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na boisku szkolnym z książkami w dłoniach. Utworzyli krąg, łącząc się za pomocą książek, a później wspólnie odczytali wiersz Bogdana Ostromęckiego pt. „Pożegnanie”. Odczytanie tego wiersza było również podsumowaniem akcji „5 minut głośnego czytania”, która byłą prowadzona w placówce przez cały rok szkolny, a polegała na wspólnym czytaniu wierszy polskich poetów i wpisywała się w realizowane w Ośrodku hasło roku „W krainie rymowanej fantazji”.

10 czerwca 2016 roku podsumowano konkurs „Żyjemy bezpiecznie i zdrowo”.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w ramach programu „Trzeźwy umysł - zdrowy umysł”, brali udział w konkursie „Żyjemy bezpiecznie i zdrowo”.
Nadrzędnym celem konkursu „Żyję bezpiecznie i zdrowo ” było ukształtowanie  nawyków poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo oraz zdrowie własne i innych, a także kształtowanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.
Całoroczny konkurs składał się z zagadnień spójnie łączących się ze sobą. Zawarte treści wpływały na stopniowe poznawanie i utrwalanie wiedzy na temat skutecznego radzenia sobie z sytuacjami niebezpiecznymi.

Tematyka konkursu:
·Bezpieczna droga do szkoły. Droga ewakuacyjna.
·Zachowaj bezpieczeństwo w kontakcie ze zwierzętami. Bezpieczne ferie.
·Bezpieczne zabawy w domu.
·Bezpieczne zabawy na podwórku.
·Ostrożnie z ogniem.
·Zachowaj bezpieczeństwo-nie pal papierosów,  -nie pij alkoholu.
·Zachowaj bezpieczeństwo w lesie.

Zadaniem uczniów było raz w miesiącu wypełnianie kart dydaktycznych z pytaniami konkursowymi w formie: zagadek, tekstów z lukami, krzyżówek, rebusów, zdań prawda -fałsz, malowanek. Karty były przygotowywane na dwóch poziomach trudności, a  każde zadanie w karcie było oceniane punktowo.
W konkursie wzięło udział 69 uczniów i trwał od grudnia 2015 roku od maja 2016 roku.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a laureaci nagrody rzeczowe.

Organizatorem konkursu była pedagog Beata Łopato, przy wsparciu finansowym gminy Bytów


Laureaci konkursu:
I miejsce
poziom A
Mateusz Edel  25 pkt

Alina Adamczyk 25 pkt
Adam Cywiński 25 pkt
Piotr Ceplin 25pkt
Sylwia Golba 25 pkt
Bartosz Jakubek 25 pkt
Przemysław Stoltman 25 pkt
Dominik Weiner 25 pkt
poziom B
Jakub Lemańczyk 183 pkt
Dawid Hinca 183 pkt
Fryderyk Klaman 183 pkt
II miejsce
poziom B
Patrycja Wera 179 pkt
Patrycja Kostrub 179 pkt

III miejsce
poziom B
Anna Szczegielniak 177 pkt
Zuzanna Remidowicz 174 pkt

Wyróżnienia
poziom A
klasa I-III dla dzieci z autyzmem
klasa I-III ZET
klasa IV ZET



Ogólnopolska Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016


Młodzi ludzie, zdobywając doświadczenie życiowe, tworzą własne schematy myślowe i tendencje zachowań. Korzystają z nich, gdy muszą sobie radzić w trudnych sytuacjach lub gdy chcą szybko rozładować napięcie. Często robią to jednak niewłaściwie, np. sięgając po substancje psychoaktywne. Mimo wielu medialnych doniesień wciąż są uczniowie, którzy ignorują niebezpieczeństwo lub nie zdają sobie sprawy ze skutków picia alkoholu, przyjmowania narkotyków czy dopalaczy. Szkoła jest najlepszym miejscem, aby uświadomić im skalę zagrożenia.
Dlatego po raz kolejny przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016.
Obok zajęć z zakresu profilaktyki, zachęcamy uczniów do udziału w konkursie.

Konkurs plastyczno-literacki POD DOBRĄ OPIEKĄ jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej lub literackiej obrazującej, czym może być dobra opieka.
Czym jest dobra opieka? Co to znaczy „dobrze się kimś opiekować”? Może masz na ten temat swoje przemyślenia? Może obserwujesz przykład dobrej opieki w swoim otoczeniu? Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią, weź udział w konkursie plastyczno-literackim!

ZASADY:
Technika wykonania dowolna.
Format pracy: maksymalnie A0 (w przybliżeniu 85 cm × 112 cm), w przypadku pracy literackiej maksymalnie 3600 znaków (2 strony).
Prace dokładnie podpisz: koniecznie podaj swoje imię i nazwisko, nazwę gminy, w której znajduje się Twoja szkoła, nazwę i adres szkoły.

WAŻNE DATY:
Termin wykonania prac: 22 czerwca 2016 r. do pedagog Beaty Łopato
Rozstrzygniecie konkursu: ok. 31 sierpnia 2016 r.

13 maja 2016 roku Zespół Kaszubski "Bőmki" wziął udział w XXIV POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI KASZUBSKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W BYTOWIE. Nasi tancerze wystąpili w kategorii Gimnazjum, gdzie rywalizowało ze sobą 5 zespołów kaszubskich. Występy zakończyły się wielkim sukcesem, tancerze otrzymali wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł.

Gratulujemy

Organizatorzy VII Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania pod hasłem "W krainie rymowanej fantazji" serdecznie dziękują  Państwu Renacie i Krzysztofowi Bartłomiejczuk, właścicielom Przedsiębiorstwa Handlowego "BARTIK" w Bytowie, za przekazanie upominków dla uczniów biorących udział w konkursie.


11 maja już po raz piętnasty odbył się w naszej szkole finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy, któremu towarzyszyło hasło „W krainie rymowanej fantazji!”. W tegorocznym turnieju o palmę pierwszeństwa ubiegało się aż siedem drużyn z całego województwa pomorskiego. Było to niełatwe wyzwanie, ponieważ organizatorzy konkursu w trosce o wyłonienie najwybitniejszych znawców polskiej poezji dziecięcej, przygotowali zaskakujące konkurencje. Uczestnicy zmagań musieli zatem powiązać rekwizyt z tytułem wiersza, odgadnąć skąd pochodzi wylosowany cytat czy rozpoznać, po zaledwie kilku zdawkowych informacjach, o jakimś bohaterze literackim mowa. Co więcej, w punktacji konkursowej niejednokrotnie dochodziło do przetasowań, głównie za sprawą koła fortuny, które w przedostatniej konkurencji „Na straganie” decydowało o ilości punktów możliwych do zdobycia przez zespół w danym pytaniu. Stąd, podczas gdy jedna z drużyn walczyła o pięć punktów, jej przeciwnicy mogli ich zdobyć tylko jeden. Niemniej, po podliczeniu punktów i ocenie przygotowanych przez uczestników prac plastycznych, jury konkursowe podało ostateczną klasyfikację:

1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie.
2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie.
3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Człuchowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku.
4. Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
5. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku.
6. Zespół Placówek Specjalnych w Kartuzach.

O chwilę wytchnienia po turniejowych emocjach zadbał niecodzienny gość – pani klaun – która w zabawny sposób wprowadziła nas w sztukę skręcania i formowania balonów. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie, mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez panią Ilonę Kopp-Ostrowską i jej uczniów oraz panią Elżbietę Liwerską-Pankau.XV Wojewódzki Konkurs Wiedzy „W krainie rymowanej fantazji!” został przygotowany przy współpracy nauczycieli: pani Doroty Łozy, pani Ewy Kaszkowiak, pani Anny Zdanowicz i pana Bogdana Hnatiuka.

26 kwietnia 2016 roku w bibliotece szkolnej odbył się VII Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało „W krainie rymowanej fantazji”, a uczestnicy prezentowali wiersze i montaże poetyckie polskich poetów. W konkursie wzięło udział 28 uczniów, którzy oceniani byli w pięciu kategoriach wiekowych.   Jury konkursowe w składzie: Elżbieta Liwerska-Pankau, Elżbieta Małecka Peplińska i Karolina Lonska - Maszluch oceniało prezentacje uczestników, biorąc pod uwagę płynność, poprawność, tempo oraz intonację czytania. Werdykt jury był następujący:


Kategoria: szkoła podstawowa klasy I
III i zespoły edukacyjno - terapeutyczne
1 . Klaudia Bukowska
2. Fryderyk Klaman
3. Jakub Lemanczyk

Kategoria: szkoła podstawowa klasy IV
VI
1. Przemysław Stoltman
2. Zuzanna Remidowicz
3. Anna Szczegielniak
Wyróżnienie: Radosław Szczegielniak

Kategoria: gimnazjum
1. Alina Kreft
2. Wioleta Lasecka
3 . Gracjana Rankau

Kategoria: szkoła przysposabiająca do pracy
1. Joanna Kleinszmidt
2. Patrycja Wera
3. Maciej Kukliński
Wyróżnienie: Jan Zmuda Trzebiatowski

Kategoria: zasadnicza szkoła zawodowa
1. Wojciech Kołsut
2. Wojciech Jaśniak
3. Izabela Gończ


W trakcie, gdy jury obradowało nad wynikami konkursu, uczniowie i opiekunowie mogli wysłuchać pięknej recytacji w wykonaniu Wojtka Kołsuta, który przedstawił montaż poetycki wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także pobawić się w rytmie wspólnie śpiewanych (i tańczonych) przebojów karaoke. Na koniec dokonano również podsumowania konkursu plastycznego związanego z hasłem roku oraz wręczono nagrody laureatom, a ich prace można było podziwiać na wystawie w bibliotece.


Uczestnikom i laureatom obu konkursów serdecznie gratulujemy!





25 kwietnia 2016 roku odbyło się podsumowanie konkursu geograficznego „NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI ŚWIATA”. Uczniowie Gimnazjum i ZSZ Nr 2 odpowiadali na różne pytania przez 8 tygodni. Do konkursu przystąpiło jedenaścioro uczniów.
Wyniki konkursu:

  • I miejsce Wojciech Jaśniak

  • II miejsce Fryderyk Klaman

  • III miejsce Bartosz Kwasigroch


Gratulujemy


Inauguracja sezonu wędkarskiego w naszym kole wędkarskim odbyła się w tym roku na jeziorze Długim w Tuchomku. Gościny udzieliło nam Stowarzyszenie "Lin" z Tuchomia. Łowisko jest urokliwe, zasobne w ryby, zagospodarowane w specjalne miejsca do wędkowania, pomosty,  wiaty wędkarskie, stoły, ławeczki i miejsce do rozpalenia ogniska, a jezioro posiada bardzo czystą wodę. Mimo silnego wiatru sprzyjała nam piękna, słoneczna pogoda.  Bardzo miło spędziliśmy czas, chociaż pod względem wędkarskim nie było wielkich sukcesów - złowiliśmy tylko 10 płotek i jednego okonia, a największą rybę złowił Patryk Gawroński.  Na zakończenie wyprawy piekliśmy kiełbaski na ognisku i opowiadaliśmy o naszych przygodach wędkarskich i tych największych rybach, które nam się zerwały. Była to bardzo udana  i pełna wrażeń wyprawa.

6 kwietnia 2016 roku przedszkolaki zwiedzały wystawę Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży Muzeum Etnograficznym w Bytowie. Dzieci podziwiały około 350 prac plastycznych, w tym hafty, malowidła na szkle, tradycyjne zabawki, małą architekturę i wydrapywankę w drewnie. Dzieciom najbardziej podobała się mała architektura.

4 kwietnia 2016 roku zespół tańca kaszubskiego "Bomki" wziął udział w VII Pomorskich  Spotkaniach Tanecznych w Gdyni, które odbyły się na profesjonalnej scenie w Teatrze „Grom”. W spotkaniu wzięło udział 9 grup tanecznych, widzowie mogli podziwiać także występy gościnne formacji oraz tancerzy profesjonalnych. Nasz zespół zaprezentował 5 tańców kaszubskich – wszystkie układy bardzo podobały się widowni i organizatorom, którzy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności naszych podopiecznych. Atmosfera była wspaniała - wszyscy znakomicie się bawili, zarówno występujący, jak i publiczność, która dopingowała kolejnych uczestników i bawiła się w rytmie wesołych melodii. Dla tancerzy była to także doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości oraz miłych spotkań ze znajomymi z poprzednich przeglądów. Wszystkie zespoły zdobyły I miejsce, a w nagrodę otrzymały statuetkę, dyplom i słodycze. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na obiad i słodki poczęstunek. Tancerze wrócili do domu szczęśliwi i pełni wrażeń, już nie mogą doczekać się spotkania za rok.

Dnia 2 kwietnia 2016 roku Ośrodek, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Pomóż mi” aktywnie włączył się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizując wydarzenie chcieliśmy przede wszystkim wzbudzić ciekawość, sprowokować do rozmów, zwiększyć świadomość na temat autyzmu, przełamywać bariery, stereotypy, czy tak często spotykane uprzedzenia. Obchody rozpoczęliśmy od obejrzenia przedstawienia „Pinokio”, które w mistrzowski sposób zaprezentował teatrzyk „Raz, dwa, trzy” pod kierunkiem pań: Ani Krakowiak, Ani Kielińskiej i Krysi Hnatiuk. Po części artystycznej wszyscy obecni wyszli przed budynek szkolny, gdzie na znak solidarności z osobami z autyzmem "wypuścili do nieba" niebieskie baloniki. Były one symbolem tego, że są wśród nas osoby, którym niekiedy trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie. Następnie odbyły się wykłady dla rodziców pt.: „Trening Globalny – wyrównywanie szans edukacyjnych”, warsztaty dla dzieci i rodziców „Trening Globalny – strategia wspomagania rozwoju” a także warsztaty dla nauczycieli „Trzy kroki koncepcji wspierania rozwoju przez Trening Globalny”.
Wykłady oraz warsztaty poprowadziły Dorota Rudzinska Friedel – oligofrenopedagog, trener autorskiej koncepcji i metody Trening Globalny, założycielka gabinetów wspierających rozwój Plusik-Minusik w Gdyni oraz Mirella Tałaj – Czernych psycholog, terapeuta z wieloletnim stażem i doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi z autyzmem. Zebrani uczestniczyli również w bardzo ciekawym wykładzie „Leczenie poza oczywistym”, który poprowadziła Marzena Cybulska – specjalista do spraw żywienia, na co dzień mieszkająca w Kalifornii. W tym dniu, osoby zainteresowane miały także możliwość uzyskania bezpłatnych porad między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback, czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. W czasie przerwy, przy cieście i kawie, w miłej i serdecznej atmosferze, można było porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.
W ramach obchodów Ośrodek wspólnie ze Stowarzyszeniem przyłączyły się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu” – od piątku 1 kwietnia do niedzieli 3 kwietnia, na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, budynek SOSW został podświetlony na niebiesko. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszyło się wydarzenie, upewniło nas o słuszności podjętych działań i konieczności organizacji podobnej inicjatywy w przyszłym roku.

Impreza została zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


23 marca 2016 roku odbyło się spotkanie dzieci z zajączkiem wielkanocnym. Dzieci przygotowały się do tego spotkania dekorując salę i świąteczny stół. Z wielką radością przywitały zajączka i zaprosiły go do wspólnej zabawy. Bardzo cieszyły się gdy zajączek obdarował ich prezentami. Spotkanie z zajączkiem przygotowały Lidia Pietrulewicz i Dorota Łoza.



17 marca w Kartuzach odbył się XXVIII Wojewódzki Konkurs Żywego Słowa pod hasłem „To właśnie mi w duszy gra...”, w którym wzięło udział troje wychowanków naszej placówki. Wszyscy nasi uczniowie przedstawili montaże tekstów poetyckich: Zuzia Remidowicz pięknie opowiedziała o szczęściu widzianym oczami Władysława Broniewskiego i Agnieszki Białek, Alinka Kreft oczarowała jury wierszami ze zbioru Czesława Miłosza „Świat. Poema naiwne”: „Wiara”, „Nadzieja” i Miłość”, zajmując drugie miejsce w kategorii uczniów klas gimnazjalnych, a Wojtek Kołsut podbił serca jurorek i publiczności wzruszającą interpretacją wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Biała magia”, „W każdej przemianie...” i „Promienie”, bezapelacyjnie zdobywając pierwsze miejsce w kategorii szkół zawodowych.

Młodym Artystom serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów!








18 marca już po raz szesnasty podsumowano konkurs integracyjny pn. „Wielkanocne palmy i pisanki”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Pomóż mi” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie. Do konkursu zgłaszano prace wykonane w czterech kategoriach: palma wielkanocna, pisanka, ozdoba oraz kartka świąteczna. Jak co roku wpłynęło wiele prac (aż 460), które można było podziwiać przez tydzień na wystawie pokonkursowej w Bibliotece Miejskiej. W konkursie nagrodzono i wyróżniono 78 prac, a ich twórcy otrzymali upominki i dyplomy. Wszystkie prace w dniu 22 marca zostały przekazane pensjonariuszom Oddziału Opiekuńczo- Leczniczego bytowskiego szpitala.

Konkurs realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.



16 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno
Wychowawczym im. Jana Pawła II w Tczewie odbył się III Międzywojewódzki Przegląd Karaoke. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach, a udział w konkursie wzięli młodzi artyści z placówek kształcenia specjalnego z terenu trzech województw, w tym troje przedstawicieli naszego Ośrodka. W kategorii szkół podstawowych Przemek Stoltman zaprezentował piosenkę „Witaminki” zespołu Fasolki, gimnazjum reprezentowała Alinka Kreft z piosenką „Laleczka z saskiej porcelany” Majki Jeżowskiej, a wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wystąpiła Asia Kleinszmidt także z utworem Fasolek „Każdy ma jakiegoś bzika”. Wszyscy wykonawcy pięknie, rytmicznie i z artystycznym wyczuciem zaśpiewali swoje  utwory, co doceniła publiczność i jury. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła Alinka Kreft, która zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii. Przewodnicząca jury, uzasadniając werdykt, podkreśliła niezwykłe umiejętności Alinki w zakresie modulacji głosu, które są rzadkością u tak młodej artystki oraz zdolność interpretacji i opowiadania historii w śpiewanym przez siebie utworze.  Asia i Przemek otrzymali za swoje występy wyróżnienia.


Młodym Artystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.



Relację z Przeglądu można obejrzeć w Telewizji TETKA:


http://tetka.pl/moc-przebojow-na-festiwalu-karaoke



22 marca uczniowie naszej placówki z humorem i uśmiechem pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Uczniowie wzięli  udział w licznych konkursach - przedstawiali swoją wizję wiosny, udzielali odpowiedzi na pytania quizowe oraz przebierali się za Marzannę. Każdy, kto brał udział w zabawie, został nagrodzony słodkim upominkiem. Najlepiej przygotowaną klasą na przyjście wiosny została klasa IV-VI zet pani Bogumiły Kortas - Skórczewskiej, klasa II b zet pani Lucyny Kulig oraz klasa I Zasadniczej Szkoły Zawodowej pani Elżbiety Liwerskiej- Pankau. Najpiękniejszą Marzanną została Alinka Adamczyk, która w nagrodę otrzymała bilety do cyrku.


Gratulujemy wygranym i cieszymy się, że wiosna zagościła już i u nas.

10 marca 2016 roku Dominik skończył 7 lat. Z tej okazji Przedszkolu zorganizowaliśmy przyjęcie urodzinowe. Mama Dominika upiekła pyszny tort i ciasta. Wśród gości były bajkowe postacie, m.in. biedronka, lisek i niedźwiedź, z którymi przedszkolaki tańczyły i śpiewały wesołe piosenki. Uroczystość sprawiła wiele radości Dominikowi i jego gościom. My również przyłączamy się do życzeń wszystkiego najlepszego, kochany Dominiku.

11 lutego 2016 roku został podsumowany konkurs plastyczny ,,Bezpiecznie zimą”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Zespołów Edukacyjno - Terapeutycznych. Celem konkursu było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku, popularyzacja ruchu na świeżym powietrzu, kształtowanie troski o własne bezpieczeństwo, kształtowanie umiejętności oceny i wyboru miejsc bezpiecznych do zimowych zabaw i rekreacji, rozwijanie kreatywności i umiejętności wyrażania myśli i uczuć w formie plastycznej. Na podsumowanie konkursu przybył  zaproszony przez organizatorów, pan policjant  Jarosław Juchniewicz,  który przypomniał  o zagrożeniach czyhających w trakcie ferii zimowych i o tym,  jak ich unikać. Omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł również przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach rzekach. Ostrzegł przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Udzielił  wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Spotkanie zakończyło się  rozdaniem dyplomów i nagród autorom najlepszych prac plastycznych.

Wyniki przedstawiały się następująco:
I Kategoria
kl. I-III zet
1. Klasa I-III zet
2. Szymon Kaszubowski
3. Mariusz Depka-Prądzyński, Michał Zmuda-Trzebiatowski
Wyróżnienie otrzymała klasa pani Ani Krakowiak

II Kategoria
kl. IV-VI zet
1. Fryderyk Klaman
2. Klasa IV zet

III Kategoria
kl. I-III Gimnazjum zet
1. Dominik Pepliński
2. Jakub Lemanczyk
3. Sylwia Golba
Wyróżnienie otrzymał Adam Cywiński

IV Kategoria
kl.  Szkoły Przysposabiającej do Pracy
1. Klasa I
2. Klasa III a
3. Kamil Król, Ryszard Jędrusik, Bartłomiej Jakubek
Wyróżnienie otrzymała klasa III b pp

Organizatorami konkursu były panie: Lucyna Kulig i Karolina Lonska Maszluch.


Wszystkim uczniom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły zdrowo i bezpiecznie.


Dzięki ofiarności Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego w Sopocie po raz kolejny nasza placówka otrzymała dofinansowanie posiłków dla podopiecznych. 6 grudnia 2015 roku już po raz trzynasty w Trójmieście odbyła się parada pod nazwą „Mikołaje na Motocyklach”. To największa charytatywna impreza motocyklowa w Polsce. Od rana na Stadion Energa w Gdańsku zjeżdżali motocykliści w czerwonych kostiumach, a po 11:00 czerwona fala wylała się na ulice Trójmiasta. Przez Gdańsk, Sopot do Gdyni przejechało 2000 motocykli z ponad 3000 uczestników. Pod drodze, ku uciesze bardzo licznie zgromadzonych widzów, Mikołaje częstowali łakociami najmłodszych, a czasem i tych trochę starszych. Po dotarciu do Gdyni kawalkada zajęła cały Skwer Kościuszki i Molo Południowe. W trakcie imprezy zbierano środki z cegiełek i wpłat, które  zostaną przeznaczone na podarki dla dzieci z trójmiejskich szpitali i domów dziecka, a także na dofinansowanie posiłków w ośrodkach szkolno-wychowaczych województwa pomorskiego, w tym również w naszym.

Serdecznie dziękujemy za pomoc!


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego