Wymiana Młodzieży - strona SOSW w Bytowie

Wymiana Młodzieży

W dniach 19 24 maja 2014 gościli u nas przyjaciele z Niemiec - ze Szkoły w Hagen. Tym razem przywitaliśmy gości na lotnisku w Gdańsku, a następnie pokazaliśmy im atrakcje Trójmiasta. W Gdańsku podziwialiśmy zabytkowe kamienice przy Długim Targu, zwiedziliśmy Dwór Artusa, podziwialiśmy odrestaurowaną Fontannę Neptuna. W drodze do Gdyni zatrzymaliśmy się na Molo w Sopocie. W Gdyni, spacerując Skwerem Kościuszki,  zwiedziliśmy Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica", „Dar Młodzieży” oraz statek wycieczkowy „Orchestra”. Wieczorem, w Ośrodku, wspólnie bawiliśmy się na wieczorku integracyjnym przy muzyce.

Drugiego dnia wizyty goście zwiedzali szkołę. Uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których wspólnie z naszymi uczniami i opiekunami przygotowali obiad z kilku polskich dań, na który złożyły się m.in.:  rosół z kury, ryż z białym sosem,łąbki, kompot rabarbarowy i gofry. Wieczorem, w ramach zajęć integracyjnych, młodzież rozegrała turniej piłki nożnej.

Środa była dniem rekreacji, a zarazem zwiedzania przepięknych terenów Kaszub. Goście wraz z wychowankami Ośrodka przepłynęli odcinek malowniczej trasy rzeką Brdą, a na zakończenie spędzili miły wieczór przy ognisku.

W czwartek uczestnicy programu poznawali tradycję i kulturę Kaszub podczas warsztatów rękodzielniczych. W trakcie zajęć mogli podziwiać taniec kaszubski, zwyczaj zażywania tabaki, a także poznali kaszubskie abecadło, czyli „Kaszëbsczé nótë”. Ponadto młodzi artyści mogli wykonać malowany na szkle obrazek z kaszubskim motywem oraz wyszyć fragment kaszubskiego haftu. W przerwie goście mogli skosztować specjałów kaszubskich, takich jak swojski chleb z masłem lub smalcem, ogórki kiszone, ciasto z rabarbarem oraz truskawki. Zarówno młodzież, jak i opiekunowie,  chętnie brali udział w zajęciach, wykazując się kreatywnością i artystycznym wyczuciem, a zarazem poznając nasze regionalne zwyczaje i tradycje. Wieczorem wszyscy odpoczywali w Kompleksie Basenowo
Rekreacyjnym  „Nimfa” w Bytowie.

Ostatniego dnia wizyty wybraliśmy się na wycieczkę do Łeby. Tam przepłynęliśmy statkiem wycieczkowym po Jeziorze Łebsko z Rąbki do Wyrzutni Rakiet w Słowińskim Parku Narodowym. Następnie przeszliśmy malowniczą trasę do Wydm Ruchomych. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Sea Parku, gdzie mogliśmy podziwiać zarówno rodzimy gatunek foki szarej, jak również przyjrzeć się z bliska pochodzącym z Atlantyku kotikom południowoamerykańskim. Zwiedziliśmy też oceanarium prehistoryczne w technologii 3D oraz Muzeum Marynistyczne.
Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, niestety musieliśmy się pożegnać. Były podziękowania i łzy wzruszenia, ponieważ nadszedł czas rozłąki. Młodzież z obu szkół w czasie tej krótkiej wizyty bardzo się polubiła i kiedy nadszedł czas wyjazdu, z żalem się rozstawała.  Również opiekunom trudno było się rozstać, ale za rok na pewno znów się spotkamy
tym razem w Hagen.

Program wymiany został zrealizowany
przy finansowym i merytorycznym wsparciu Polsko
Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego w Bytowie.