II półrocze 2017/2018 - strona SOSW w Bytowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

II półrocze 2017/2018


22 czerwca uroczyście pożegnaliśmy, przechodzący już do historii, rok szkolny 2017/2018. Uczniowie, którzy w tym roku osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, reprezentowali naszą placówkę w konkursach i zawodach oraz w szczególny sposób pracowali na rzecz szkolnej społeczności, odebrali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody z rąk Pana Dyrektora. Szczególnie wzruszający był moment pożegnania absolwentów – uczniów szkoły zawodowej i przysposabiającej do pracy, którzy opuszczają mury naszej placówki. Mamy nadzieję, że – tak jak i my – będą za nami tęsknić i nas odwiedzać. Życzymy im wiele szczęścia i realizacji życiowych planów, a wszystkim uczniom i pracownikom szkoły – pięknych, pogodnych i pełnych niezapomnianych przeżyć wakacji.



8 czerwca nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Wydarzenie to miało na celu promocję czytania i książek wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Akcja miała również promować biblioteki szkolne oraz podkreślać ich znaczenie dla edukacji czytelniczej. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na boisku szkolnym z książkami w dłoniach. Utworzyli krąg, a później wspólnie odczytali wiersz „Na wakacje ruszać czas”. Odczytanie tego utworu było również podsumowaniem akcji „5 minut głośnego czytania”, prowadzonej w placówce przez cały rok szkolny i polegającej na wspólnym czytaniu wierszy wpisujących się w realizowane hasło roku „Kto ty jesteś?”. W związku z tym, że w tym czasie gościli u nas uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej placówki Friedrich-von-Bodelschwingh-Schule w Hagen w Niemczech, również i oni przyłączyli się do naszej akcji, odczytując wiersz „Ich bin der Juli”. Na zakończenie zostały wypuszczone do nieba kolorowe baloniki z napisem „Jak nie czytam, jak czytam”, symbolizujące przyłączenie się naszej społeczności do tej ważnej i pięknej akcji.



7 czerwca w naszej placówce odbył się „Dzień Integracji” – festyn, na który po raz kolejny zaprosiliśmy milusińskich z zaprzyjaźnionych placówek oraz ich opiekunów i rodziców. W tym roku mieliśmy również szczególnych gości – młodzież i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Friedrich-von-Bodelschwingh-Schule w Hagen w Niemczech. Po powitaniu i przedstawieniu uczestnikom programu imprezy, szkolny teatrzyk „Raz, dwa, trzy” zaprezentował spektakl pt. „Piękne i Bestia”, który bardzo podobał się wszystkim widzom. Po spektaklu dla uczestników przygotowano liczne atrakcje - były to m.in. zabawy z chustą Klanza, zabawy plastyczne, budowanie z klocków piankowych, formowanie baloników, zawody sportowe na boisku szkolnym, pokaz tańca dawnego i tresury psów, malowanie twarzy, wesołe zabawy na kolorowych dmuchańcach oraz ZUMBA i mecz towarzyski drużyn mieszanych polsko - niemieckich. W trakcie imprezy policjant z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie, pan Wojciech Błaszkowski, przeprowadził pokaz pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomów oraz przy aktywnym udziale dzieci. Podczas festynu swoje umiejętności taneczne i muzyczne zaprezentowały także grupy przedszkolaków z zaproszonych placówek. Występy ogromnie podobały się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a artyści otrzymali ogromne brawa.

„Dzień Integracji” organizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.

Do obejrzenia fotorelacji zapraszamy na stronę
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1017210465110007

Przedszkolaki brały udział w XI Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym pt. "Moja Mała Ojczyzna" w Pelplinie.
Filip zdobył wyróżnienie i otrzymał nagrodę, a Dominik i Julek podziękowania za udział w konkursie.



6 czerwca wychowankowie grupy IV i V spędzili cały dzień w Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Strzechą" w Parchowie u państwa Klamanów. Atrakcjom nie było końca, a złożyło się na nie zwiedzanie Parchowa, Domu Pomocy Społecznej ze szczególnym uwzględnieniem pięknego parku, konsumpcja "kaszubskiej pizzy", jazda konna, opieka i dokarmianie zwierząt domowych, pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu.





Od września 2016 r. do czerwca 2018 r. dwudziestu uczniów szkoły podstawowej uczestniczyło w programie „Baw się, ucz się, odkrywaj, poznawaj” w ramach projektu „Kompetentni na starcie”.

Podczas dwuletniej pracy uczniowie poprzez zabawę mieli możliwość odkrywania swoich dobrych stron oraz poznawanie świata – czasem w niekonwencjonalny sposób.
Zajęcia były realizowane w dwóch obszarach:
1. Moje zmysły pomocą w poznawaniu świata i pokonywaniu barier.
2. Radość z działania - praktyczna aktywność.

Realizacja programu wpłynęła na stymulowanie i rozwijanie wyobraźni twórczej, rozwijanie zdolności manualnych i konstrukcyjnych oraz umiejętności spostrzegawczości, pamięci i koncentracji uwagi, stymulowanie umiejętności odkrywania, formułowania i nazywania problemów, stymulowanie i rozwijanie zdolności twórczych – płynności, giętkości i oryginalności myślenia, kształtowanie umiejętności odkrywania, rozpoznawania oraz wyrażania uczuć i emocji.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach i wspaniale się przy tym bawili i uczyli.

6 czerwca zespół BÓMKI wystąpił gościnnie podczas II Dnia Kaszubskiego w Tursku.


Na scenie wystąpiło 15 zespołów ze szkół powiatu bytowskiego. Pomiędzy występami tancerze chętnie odwiedzali różne stragany, m.in.:
-rogaliki i polewka kaszubska
-malowanie na szkle
-wystawa haftu kaszubskiego
-degustacja przetworów z borówki amerykańskiej
-skansen chleba
-"kuch" ze wszystkich zakątków Kaszub
-"Miodowy świat"- stoisko z wyrobami z pasieki
-swojski smalec i ogórki małosolne
-"Kaszebsko Reba" z Turska
-książki i publikacje kaszubskie
-salon fryzjersko-kosmetyczny.

Tancerze nawiązali wiele nowych znajomości i z żalem wyjeżdżali z tak pięknego i gościnnego miejsca.


5 czerwca Zespół Tańca Dawnego i uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bytowie. Czas upłynął na wspólnych rozmowach, zabawach i grillowaniu. Nasi uczniowie zaprezentowali kilka tańców dawnych, zapraszając do tańca uczestników WTZ, członków ich rodzin i zaprzyjaźnionych gości.



Tuż przed długim weekendem niemałą niespodziankę sprawiła nam produkująca zabawki i gry planszowe firma Alexander z Chwaszczyna https://m.facebook.com/Alexandergryizabawki która z okazji Dnia Dziecka przesłała świetlicy szkolnej dwa wypełnione po brzegi najróżniejszymi pomocami kartony. Memory, quizy, domino, chińczyk, przeróżne puzzle czy mozaiki - cały ogrom możliwości, a wszystko to ubarwione ulubionymi postaciami z filmów i kreskówek. Radość dzieci była ogromna, tym bardziej, że nowe gry stawiają przed nimi nowe wyzwania! Firmie Alexander z Chwaszczyna serdecznie dziękujemy za kolejny już raz okazane wielkie serce❤, zaś Wam, Drodzy Wychowankowie przypominamy, że czynione dobro zawsze do nas wraca!





Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy I-IIIa i IV -VIb wybrali się z wychowawcami do Bytowskiego Centrum Kultury
na przedstawienie Teatru "Tęcza" ze Słupska pt. "Niedźwiedź i Masza, gdzie moja kasza?".
Po przedstawieniu wszyscy udali się na pyszne lody.

30 maja klasy IV-VIb i IIIPdP uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych "Wesoły Ogródek" w Centrum Ogrodniczym "Treder" w Bytowie. Uczniowie wysłuchali pogadanki nt. zdrowego odżywiania, sadzili rozsady ziół do doniczek, kolorowali swoje ulubione warzywa i kwiaty. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali upominki - nasiona, preparaty do pielęgnacji warzyw i kwiatów oraz owoców.





29 maja przedszkolaki razem z rodzicami wybrały się na wycieczkę do Canpolu w Człuchowie. Dzieci chętnie oglądały i karmiły zwierzęta oraz poznawały rzadkie gatunki roślin. Zwiedziły salę rycerską i bawiły się na placu zabaw, a na koniec zjadły smaczny posiłek w restauracji. Wszyscy uczestnicy wycieczki świetnie się bawili i w rewelacyjnych humorach wrócili do domu.



28 maja dziewczęta z VI grupy wychowawczej wzięły udział w wycieczce do Gdańska.
Bawiły się w Loopys World, zwiedziły Starówkę i zajrzały również do McDonald's.
Humory i pogoda bardzo dopisały.


25 maja członkowie Koła Turystycznego wzięli udział w XIX Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację "Zorientowani na las". Tym razem bieg został zorganizowany w przepięknej scenerii wokół Zamku Bytowskiego. Jako pierwsze biegały dziewczynki: Klaudia, Sandra i Iwonka. Znakomicie poradziły sobie z trasą i wyszukiwaniem kolejnych punktów z mapy. Zawodniczki walczyły do końca i zajęły 9. miejsce. Na nieco zmienionej trasie swoich sił próbowali chłopcy. W wyścigu biegli Fryderyk, Adam, Przemek i Piotr, którzy zajęli 19. miejsce w dwukrotnie większej stawce zawodników. Był to udany debiut naszych uczniów na trasach biegów na orientację i już przygotowują się do następnego biegu, który odbędzie się w lesie rzepnickim. Serdecznie dziękujemy Lasom Państwowym za zaproszenie.



25 maja w placówce uroczyście obchodzono Dzień Matki. Z tej okazji uczniowie przygotowali część artystyczną, w trakcie której w pięknych słowach i piosenkach złożyli wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia.


W dniach 14 - 18 maja uczniowie naszej placówki wraz z opiekunami udali się z wizytą do zaprzyjaźnionej szkoły w Bergen na Rugii. To już druga placówka w Niemczech, z którą szkoła współpracuje. Uczniowie, wspólnie z niemieckimi rówieśnikami, brali udział w ciekawych warsztatach (tanecznych, kulinarnych, chemicznych, stolarskich), licznych zabawach sportowych, a także w wycieczce do Sellin, Binz oraz Sassnitz. Uczniowie obu szkół szybko nawiązali serdeczne kontakty, a nawet przyjaźnie, dlatego też czekamy już na przyszłoroczny przyjazd naszych przyjaciół z Bergen do Bytowa.


Wyjazd został zorganizowany przy wsparciu finansowym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży




24 maja czytelnicy naszej biblioteki mieli ogromną przyjemność uczestniczenia w spotkaniu autorskim z Panią Wiolettą Piasecką – baśniopisarką, autorką książek dla dzieci, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Spotkanie zorganizowano w ramach XXV Jubileuszowej Pomorskiej Wiosny Literackiej, dzięki wsparciu Pani Grażyny Kikcio, dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Bytowie. W trakcie spotkania czytelnicy przeżyli zarówno chwile wzruszeń, jak i wesołej zabawy. Wysłuchali niezwykłej opowieści o bohaterze jednej z książek - Ignasiu, czyli Ignacym Janie Paderewskim, który w ogromnej mierze przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Później świetnie bawili się, rozwiązując zagadki dotyczące postaci z bajek oraz sławnych piłkarzy i losując zabawne wróżby oraz inscenizując z pomocą kolorowych maskotek i pacynek wesoły wierszyk o małym Psiaczku Wędrowniczku i jego towarzyszach. Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli porozmawiać z Autorką oraz otrzymać miłe dedykacje w pięknych książeczkach.


24 maja zespół kaszubski "BÓMKI" wziął udział w XXVI Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w Bytowskim Centrum Kultury w Bytowie. Uczestnicy występowali w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Nasz zespół w trzeciej z kategorii zajął I miejsce Tancerze bardzo się ucieszyli z odniesionego sukcesu, jak również z miłych słów do nich kierowanych, m.in. przez panią prezes bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Katarzynę Kozłowską, która stwierdziła, że są najsympatyczniejszym zespołem na tym przeglądzie i zaproponowała wykonanie pamiątkowej fotografii, do której dołączyli inni pracownicy Centrum Kultury. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie i piękne przeżycia artystyczne.



22 maja nasi podopieczni wybrali się do Sarbska. Tam, w Sea Parku, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod hasłem „Błękitna szkoła”. Uczestnicy wycieczki z bliska i na żywo mogli podziwiać wodne show w wykonaniu rodzimych dla Morza Bałtyckiego gatunków fok: foki szarej i foki pospolitej oraz uchatek kalifornijskich, przybyłych z Ameryki Północnej. Zwiedzili oceanarium prehistoryczne i Real Ocean w technologii 3D. W czasie spaceru oglądali miniatury latarni morskich polskiego wybrzeża oraz makiety 20 gatunków zwierząt morskich w skali 1:1. Dodatkową atrakcją były woliery przechodnie, w których można było obserwować wygląd i zachowanie ptaków zamieszkujących strefę przybrzeżną Morza Bałtyckiego. Podziwiali też oryginalną replikę polskiego galeonu wojennego "Wodnik". Odbyli wizytę na wraku odwróconym do góry dnem, otrzymując lekcję historii o codziennym życiu marynarzy na okręcie. Uczestnicy wycieczki z pewnością poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą tematyki mórz i oceanów oraz historii i kultury Pomorza, a przy tym świetnie się bawili.


Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Pomóż mi” w Bytowie,
w ramach projektu „Błękitna szkoła – warsztaty edukacyjne w Sea Parku w Sarbsku” i dofinansowany przez Gminę Bytów.


22 maja w przedszkolu uroczyście świętowano urodziny Marcelego,
a pomiędzy wesołymi zabawami, głośnym "sto lat" i słodkim poczęstunkiem
dzieci zdążyły przygotować urocze motylki na Dzień Matki.



21 maja odbył się Mini Playback Show, zorganizowany przez Samorząd Grup Wychowawczych.

Wyniki konkursu są następujące:

I
miejsce Alina Adamczyk
II miejsce Alicja Gierszewska, Daniel Cyra
III miejsce Jacek Dallecki, Kamil Kreft


Wyróżnienia: Joanna Kleinszmidt, Angelika Leśnik z grupą oraz Radosław Cysewski



Na ostatnich zajęciach warsztatowych koła "Cztery pory roku - moja wyzwolona kreatywność", uczniowie podsumowali dwa lata pracy. Przy okazji świetnej zabawy nabyli nowe kompetencje oraz rozwinęli swoje umiejętności plastyczne. Poniżej przedstawiamy niektóre z prac.





14 maja wychowankowie grup wychowawczych wysłuchali koncertu muzyki rozrywkowej z cyklu "MUZYKA NA ZAMKU"
w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej z Bytowa i Kartuz.


10 maja w grupach wychowawczych odbył się apel, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu związanego z hasłem roku -"Kto Ty jesteś?" oraz konkursu "Okno w kolorach biało- czerwonych", realizowanego w ramach projektu "Bo w moim sercu - Polska". W wyniku rozstrzygnięcia konkursu "Kto Ty jesteś?" miejsce pierwsze zajęły dziewczęta z gr. VI Wiktoria Nochowicz, Natalia Nochowicz oraz Wiktoria Mantaj, miejsce drugie Adam Mielewczyk z gr. IV, a trzecie Kamil Kreft, również z gr IV. Natomiast konkurs "Okno w kolorach biało -czerwonych" wygrała grupa VI.



Co roku w pierwszej połowie maja w naszej placówce odbywa się konkurs wojewódzki związany z hasłem roku. Tej wiosny uczniowie i pracownicy szkoły również dołożyli starań, by już po raz siedemnasty podtrzymać tę wartościową tradycję. W związku z tym 9 maja zawodnicy z siedmiu szkół województwa pomorskiego stanęli do rywalizacji, opowiadając na pytania związane z tegorocznym hasłem - "Kto Ty jesteś?". Mimo, iż tematyka konkursu jest bliska większości uczniów, a w tym roku dodatkowo wpisała się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, konkurencje okazały się dla uczestników nie lada wyzwaniem, co dodatkowo wzmogło ducha rywalizacji. Po kilkudziesięciu minutach zmagań z geografią naszego kraju, jego historią i kulturą, jak również biorąc pod uwagę pomysłowość i staranność przywiezionych przez placówki prac konkursowych, jury udało się ustalić werdykt:


1 miejsce SOSW Starogard Gdański
oraz ex aequo
1 miejsce SOSW Malbork
2 miejsce SOSW w Bytowie
oraz ex aequo
2 miejsce ZSS Chojnice
3 miejsce SOSW Tursko
oraz ex aequo
3 miejsce SOSW Wejherowo
4 miejsce SPS Warcz

Reprezentację naszej szkoły stworzyli: Alina Adamczyk, Zuzia Remidowicz oraz Olek Schlutt, którym serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Jest nam również niezmiernie miło, że tegoroczną edycję uświetniła obecność znamienitych gości: wicestarosty Zbigniewa Batko, naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Dariusza Glazika, kierownika Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miejskiego Ewy Kulaszewicz oraz przedstawiciela jednego z głównych sponsorów tego wydarzenia - firmy Eko Color - Andrzeja Marcinkowskiego.



9 maja przedszkolaczki wybrały się do Eko Parku Szarlota, gdzie wspaniale spędziły czas karmiąc zwierzątka, korzystając z atrakcji placu zabaw oraz biorąc udział w pikniku pod pogodnym niebem.



Korzystając z pięknej słonecznej pogody, maluszki wybrały się do Przedszkola nr 1 "Bajka",
aby miło spędzić czas na wspólnej zabawie z rówieśnikami.

Uczniowie naszej szkoły wybrali się do Multikina w Słupsku na film Stevena Spielberga pt. "Player One". Seans rozpoczynał się o godzinie 11.00, dlatego też mieliśmy trochę czasu, aby każdy mógł sobie kupić coś smacznego do zjedzenia. Obejrzenie filmu było nie tylko rozrywką, ale również powodem do głębszych refleksji, np. na temat wartości przyjaźni. To była bardzo udana wycieczka, ponieważ towarzyszyły jej radość i dobry humor, a emocje i wrażenia po obejrzanym filmie pozostaną z nami na długo.




27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych: Święta Pracy, Święta Flagi Państwowej oraz Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przygotowali z tej okazji prezentację multimedialną oraz montaż słowno-muzyczny. Po apelu podsumowano szkolny konkurs plastyczny pod hasłem "KTO TY JESTEŚ?", w którym uczniowie zajęli następujące miejsca:

I MIEJSCE:

  • GRACJANA RANKAU

  • NATALIA PÓŁCZYŃSKA

  • JOANNA KLEINSZMIDT


II MIEJSCE:

  • JAN ZMUDA TRZEBIATOWSKI

  • PAWEŁ IWANCA

  • KLASA I SZKOŁY BRANŻOWEJ


III MIEJSCE:

  • KLASA III B SPdP

  • PAWEŁ STOLTMAN

  • KRYSTIAN TOPKA



Wiosna to czas, w którym odbywa się Wojewódzki Turniej Gastronomiczny "Najsprawniejszy w zawodzie kucharz” w Wejherowie. W tym roku w konkursie naszą szkołę reprezentowali Angelika Leśnik i Wojtek Jaśniak. Uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: teoria i wykonanie potrawy. W kategorii "teoria" pierwsze miejsce zajął Wojtek, a Angelika też zaprezentowała na wysokim poziomie swoje umiejętności, przygotowując zapiekankę z makaronu.



27 kwietnia odbyło się podsumowanie konkursu geograficznego pt. "Najpiękniejsze zamki w Polsce". Uczniowie przez osiem tygodni odpowiadali na pytania, korzystając z różnych źródeł informacji. 4 laureatów zdobyło wymaganą liczbę punktów i zgodnie z regulaminem otrzymają ocenę celującą z geografii, która podwyższy im o jeden stopień ocenę końcoworoczną.

Oto wyniki konkursu:

  • Alina Adamczyk I miejsce

  • Bartosz Kwasigroch I miejsce

  • Iwona Skowronek II miejsce

  • Fryderyk Klaman III miejsce


26 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się IX Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „KTO TY JESTEŚ?”, a uczestnicy prezentowali teksty poetyckie związane z naszą Ojczyzną. Uczniowie występowali w pięciu kategoriach, a jury oceniało ich prezentacje, biorąc pod uwagę płynność, poprawność, tempo oraz intonację czytania.

Werdykt jury był następujący:
Kategoria: szkoła podstawowa klasy I-III
1.Hubert Kroplewski
2.Olga Serafin
3.Wiktoria Mantaj

Kategoria: szkoła podstawowa klasy IV-VI i zespoły edukacyjno – terapeutyczne
1.Klaudia Bukowska
2.Roksana Stęplowska
3.Fryderyk Klaman
Wyróżnienie:
Mirosław Stoltman

Kategoria: gimnazjum
1. Alina Adamczyk
2. Zuzanna Remidowicz
3. Natalia Ostafij

Kategoria: szkoła przysposabiająca do pracy
1. Patrycja Kostrub
2. Maciej Cała
3. Jan Zmuda Trzebiatowski

Kategoria: szkoła branżowa i zasadnicza szkoła zawodowa
1. Wojciech Jaśniak
2. Izabela Gończ
3. Angelika Leśnik
Wyróżnienia:
Gracjana Rankau
Wioleta Lasecka



26 kwietnia uczniowie szkół przysposabiających do pracy wzięli udział w I Pomorskim Turnieju „Mistrz Układania Puzzli” w Człuchowie. Naszą placówkę reprezentowali: Natalia Półczyńska, Joanna Kleinszmidt, Krystian Topka, Ryszard Jędrusiak, Wiesław Kiedrowski oraz Jakub Lemańczyk. Turniej składał się z trzech etapów, a wszyscy uczestnicy układali jeden rodzaj puzzli. W I etapie brały udział wszystkie drużyny, do II etapu przeszło ich 6, w tym nasi uczniowie, którzy ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Impreza przebiegała w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, a pomiędzy rozgrywkami był czas na przyjemny relaks i rozmowy przy kawałku pysznego ciasta.



26 kwietnia wychowankowie grup wychowawczych wzięli udział w Trzecim Pomorskim Turnieju Gier Planszowych w Tczewie. W sportowej rywalizacji nasi wychowankowie w poszczególnych dyscyplinach zajęli następujące miejsca:

Warcaby:
drużynowo II miejsce
indywidualnie II miejsce - Adam Mielewczyk
IV miejsce Patryk Gierszewski
Chińczyk:
III miejsce Mateusz Matyszewski
V miejsce Patryk Gawroński


26 kwietnia obyło się podsumowanie całorocznej działalności koła warcabowego prowadzonego w ramach projektu "Kompetentni na starcie" . Opiekun koła przedstawił osiągnięcia wychowanków biorących udział w turniejach warcabowych oraz innych gier planszowych. W podziękowaniu za aktywne zaangażowanie wychowanków i udział w zajęciach oraz godne reprezentowanie placówki uczniowie otrzymali upominki. Podczas spotkania wręczono również nagrody, puchary i dyplomy za uczestnictwo w Turnieju w Warcabach Grup Wychowawczych.

Miejsca poszczególnych zawodników:

I miejsce - Adam Mielewczyk gr. IV
II miejsce - Mateusz Matyszewski gr. I
III miejsce - Patryk Gierszewski gr. III
IV miejsce - Patryk Gawroński gr. IV



24 kwietnia odwiedziły nas urocze Smerfy z Przedszkola nr 2.
Zaprezentowały naszym przedszkolakom i młodszym uczniom piękny program artystyczny z nawiązaniami do zbliżających się świąt majowych. Spotkanie zakończyło się wspólną radosną zabawą wszystkich dzieci.


W dniach od 16 do 20 kwietnia w placówce odbyła się druga edycja tygodnia ekologicznego pod nazwą ,,Moja Ekolandia – w trosce o naszą Ziemię”. Każdego dnia miało miejsce inne działanie proekologiczne. Pierwszego dnia odbył się apel informacyjny połączony z głośnym czytaniem wiersza o tematyce ekologicznej oraz prezentacją multimedialną przygotowaną i przedstawioną przez uczniów klasy II i III gimnazjum.
Dzień drugi był dniem haseł ekologicznych. Tego dnia uczniowie wymyślali lub wyszukiwali hasła ekologiczne i je ilustrowali. Dzień trzeci przeznaczony był na wykonanie pojemników do segregacji odpadów. Tego dnia uczniowie otrzymali materiały papiernicze, z których wykonali estetyczne pojemniki służące do sortowania odpadów w klasach. Po wykonaniu tego zadania wszyscy posilili się pyszną drożdżówką.
Kolejny dzień stał pod znakiem mody i to nie byle jakiej mody, bo mody ekologicznej. Uczniowie wcielili się w role modelek i modeli. Na wybiegu zaprezentowali stroje dzienne, wieczorowe, freestylowe wykonane z folii, gazet, bibuły, a nawet plastikowych butelek. W ostatnim dniu Tygodnia Ekologicznego uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. ,,Zielony Kapturek” . W role krasnali i Zielonego Kapturka wcielili się uczniowie starszych klas. Tego dnia zostały też wręczone upominki oraz ulotki o tematyce ekologicznej, a na podsumowanie całego tygodnia włączyliśmy się do akcji zbierania śmieci.
Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich działaniach, wykazali się dużym zaangażowaniem i inicjatywą w ciągu trwania całego tygodnia.

Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.992707544226966/992706184227102/?type=3&theater

W trakcie wycieczki do Ostrzyc chłopcy z grupy II również zadbali o naszą Planetę,
sprzątając teren Ośrodka Wypoczynkowego "U Stolema".


22 kwietnia przedszkolaki z okazji Dnia Ziemi sprzątały tereny, które znajdują się w pobliżu Ośrodka.


19 kwietnia w grupach wychowawczych odbyło się spotkanie z panią dietetyk. W obu grupach wiekowych specjalistka omówiła istotne sprawy dotyczące zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia. Wykład był bardzo interesujący i serdecznie dziękujemy pani Sylwii Kowalskiej (Milf Health Fit), właścicielce sklepu Sport i Zdrowie za poświęcony czas, zaangażowanie i niesamowite podejście do wszystkich wychowanków.


19 kwietnia przedszkolaki zwiedziły wystawę pn. "XXVI Przegląd Kaszubskiej Twórczości Dzieci i Młodzieży" w muzeum. Obejrzały malowidła na szkle, tradycyjne zabawki stworzone z naturalnych materiałów, płaskorzeźby wykonane w drewnie, instrumenty muzyczne i wiele innych prac związanych z kulturą i tradycją kaszubską, takich jak konstrukcje bytowskiego zamku krzyżackiego, fartuchy i serwetki z haftem kaszubskim, wózki i kołyski dla dzieci, gliniane garnuszki i diabelskie skrzypce.



18 kwietnia uczniowie klas: II-IVB, IV-VIB, VIC, I-IIIA i IIPP wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Szkoły Polskiej i Zagrody Rodziny Styp-Rekowskich w Płotowie. Uczniowie zwiedzili muzeum w starej szkole, wysłuchali przepięknej opowieści emerytowanej nauczycielki szkoły w Płotowie, pani Brygidy Pakulnickiej, na temat szkolnictwa na naszych ziemiach przed II wojną i tuż po wojnie. Była to dla uczniów niepowtarzalna lekcja historii. Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przeprowadzone w Zagrodzie Styp-Rekowskich przez panią Barbarę Borzyszkowską. Na zakończenie wycieczki odbyła się przepyszna część kulinarna - pieczenie kiełbasek na ognisku.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.991215861042801/991214624376258/?type=3&theater


18 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom konkursu pn. "Czysto wszędzie, miło będzie" w grupach wychowawczych. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i niezwykle trudno było wyłonić najlepszych, dlatego pomimo bardzo trudnego ustalenia czterech pierwszych miejsc, wszyscy biorący udział zostali nagrodzeni.



12 kwietnia zespół kaszubski „Bómki” został zaproszony do Przedszkola nr 2 w Bytowie na uroczystość z okazji „DNIA SMERFA”. Tancerze zaprezentowali wiązankę tańców kaszubskich, obejrzeli przepiękne występy przedszkolnych Smerfów, a później wszystkie dzieci wspólnie się bawiły, rozwiązywały zagadki i raczyły niebieskimi słodkościami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.


11 kwietnia uczniowie klasy I - III A wraz z wychowawcą gościli w świetlicy szkolnej na zajęciach kulinarnych. Podczas wspólnej pracy dzieci ochoczo uczyły się wypieku kruchych ciasteczek. Każde z nich uczestniczyło w próbach odmierzania składników, zagniatania i wałkowania ciasta, wykrawania i pieczenia ciasteczek, co znalazło finał we wspólnym poczęstunku. Zaangażowanie z jakim dzieci uczestniczyły w zajęciach pokazało, że samodzielności warto uczyć od najmłodszych lat!



7 kwietnia nasza placówka, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Pomóż mi”, już po raz trzeci aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizacja wydarzenia miała na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród społeczności lokalnej, sprowokowanie do rozmów i przełamywania barier, a także do pokonywania stereotypów. Obchody rozpoczęły się od wypuszczenia do nieba niebieskich baloników na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony symbolizowały to, że są wśród nas osoby, którym niekiedy trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie.
Pierwsze wykłady poprowadziła pani mgr Aneta Wasilewska – dietetyk, specjalista ds. żywienia dzieci. Tematem wykładu były „Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego u dzieci z autyzmem – rodzaje zaburzeń, częstość ich występowania, obserwacja, diagnostyka i dobór diety”. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach „Tadek Niejadek i jego obiadek”, podczas których omówiono, a także zaprezentowano w sposób praktyczny, między innymi:

wybiórczość żywieniową i preferencje smakowe u dzieci,
• przyczyny wybiórczości,
• jak rozpoznać, czy dziecko jest niejadkiem?
• metody pracy nad poszerzaniem menu.


Troje rodziców skorzystało również z indywidualnych, bezpłatnych konsultacji dietetycznych udzielonych przez Prowadzącą. Kolejne warsztaty pt. „Terapia dzieci z autyzmem – warsztaty praktyczne” poprowadziła mgr Katarzyna Krempla Patron - neurologopeda, właścicielka Centrum Terapii Neurologopedycznej - CTN w Gdańsku. Uczestnicy mieli również możliwość uzyskania specjalistycznych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej. Wylosowano również trzy bezpłatne diagnozy ADOS-2, które zostaną przeprowadzone w ustalonym, dogodnym dla zainteresowanych terminie. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zakupienia literatury specjalistycznej z Grupy Wydawniczej "Harmonia".


W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, SOSW wraz ze stowarzyszeniem „Pomóż mi” przyłączyły się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu” – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem budynek szkoły został podświetlony na niebiesko.


Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

Poniżej można zobaczyć filmik z tego wydarzenia:
https://www.facebook.com/starosta.bytowski/videos/1935334229811421/UzpfSTY5Njk5OTE4Mzc5NzgwNTo5ODU4NDAxNzgyNDcwMzY/
oraz zdjęcia:
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.985150971649290/985149038316150/?type=3&theater




28 marca do oddziału przedszkolnego zawitał uroczy wielkanocny Zajączek, który radośnie bawił się z dziećmi i obdarował je upominkami.



26 marca w gościnnych murach Biblioteki Miejskiej w Bytowie podsumowano osiemnastą edycję konkursu "Wielkanocne palmy i pisanki".



Konkurs organizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego oraz Gminy Bytów.


W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
Zajęcia będą realizowane w kasach i w grupach wychowawczych. Koordynatorami akcji są pedagog i wicedyrektor do spraw wychowawczych.

W tej edycji kampanii zapraszamy uczniów do uczestnictwa w kilku konkursach.
1. Konkurs indywidualny dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem „Autoportret”.
Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem uczniów będzie narysowanie swojego autoportretu lub opisanie swojej osoby. Premiować będziemy nieszablonowe podejście do tematu, nagrodzimy pomysłowość i kreatywność w interpretacji tematu.
technika wykonania pracy: dowolna
format pracy:
- praca plastyczna , format max A0,
- praca literacka – max 5400 znaków (3 strony)
2. Konkurs literacki "NAPISZ DO NAS LIST!" jest przeznaczony dla uczniów klas VII szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z klas II i III. Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy literackiej w formie listu motywacyjnego opisującego swoją osobę (dotychczasowe osiągnięcia, plany na przyszłość). Liczymy na nieszablonowe podejście do tematu. Nagrodzimy pomysłowość i kreatywność w podejściu do tematu.
Technika wykonania pracy: praca literacka w formie listu motywacyjnego.
Format pracy: maksymalnie 3600 znaków (2 strony).
3. Konkurs dla klas i grup świetlicowych. Zadaniem uczestników będzie zrobienie zdjęcia pod hasłem „My”. Jak pokazać na zdjęciu grupę ludzi w ciekawy, nowatorski sposób? Jak zrobić zdjęcie klasy, by w niczym nie przypominało tych oficjalnych? Przed takim wyzwaniem staną chętni, którzy zechcą wziąć udział w tej rywalizacji.
technika: zdjęcie

Pracę dokładnie podpisz:
1) podaj swoje imię i nazwisko oraz wiek,
2) nazwę gminy, w której znajduje się Twoja szkoła,
3) nazwę i adres szkoły oraz klasę, do której uczęszczasz,
4)) imię i nazwisko prowadzącego.
Prace na konkurs nr 1 i 2 należy oddać do koordynatorów do dnia 15 czerwca 2018 r.
Prace na konkurs nr 3 należy wysłać na adres kontakt@ trzezwyumysl.pl do 30 listopada 2018 r.

26 marca przedszkolaki zwiedziły wystawę "Świąteczna Pasja" Józefa Semmerlinga - rzeźbiarza z Krokowskiej Ziemi. Artysta tworzy rzeźby takie jak: ptaszki, różne postaci ludzkie, zwierzęta, pejzaże kaszubskie i związane z pracą na roli, dzieła religijne i fantastyczne, kapliczki, szopki, rzeźby bogów słowiańskich i kaszubskich diabłów, a także rzeźby w kamieniu. Dzieci oglądały też dzieła innych artystów zgromadzone w Muzeum.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.978246885673032/978246362339751/?type=3&theater



22 marca odbył się kolejny turniej tenisa stołowego Grup Wychowawczych, w którym udział wzięło 8 uczestników w różnym wieku. Po wielu zaciętych meczach wyłoniono najlepszą trójkę, która otrzymała pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe, a najmłodsi uczestnicy otrzymali słodkie upominki.


Najlepsza trójka to:
1. Mateusz Kowalczuk
2. Radosław Cysewski
3. Patryk Gawroński

22 marca odbyły się IX POMORSKIE SPOTKANIA TANECZNE W GDYNI. W teatrze Grom w Gdyni zaprezentowało się 10 zespołów tanecznych z terenu województwa pomorskiego. Nasz zespół „BÓMKI” zaprezentował wiązankę tańców kaszubskich i wytańczył I miejsce.


Organizatorem imprezy jest Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Gdyni, a cele imprezy to:
-rozwijanie zainteresowań i uzdolnień tanecznych,
-integracja dzieci i młodzieży,
-popularyzacja tańca jako sposobu na zdrowy styl życia,
-wymiana pomysłów oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnej twórczości.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.976096289221425/976095309221523/?type=3&theater



22 marca do naszej szkoły zawitała Pani Wiosna – przywitaliśmy ją niezwykle kolorowo, radośnie i ze śpiewem na ustach.


Więcej zdjęć na naszej stronie na Facebook-u

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.976031182561269/976029769228077/?type=3&theater


20 i 21 marca gościli w naszej placówce pracownicy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tczewie, którzy przybiegli w biegu charytatywnym na rzecz swoich podopiecznych. Celem biegu „Wybiegamy zieloną strefę relaksu” będzie zebranie pieniędzy na stworzenie dzieciom z Ośrodka w Tczewie miejsca do odpoczynku i relaksu. Bieg będzie trwał 5 dni drogami Kociewia i Kaszub, a cała trasa do pokonania to ponad 452 kilometry. Na biegnących gości na obrzeżach Bytowa czekali biegacze z naszego Ośrodka, nauczycielki oraz uczniowie Przemek Stoltman i Adam Mielewczyk. Obie grupy przybiegły razem na rynek miasta, gdzie powitali ich dyrektor Ośrodka Kazimierz Kerlin, wiceburmistrz Jacek Czapiewski oraz wychowankowie grup wychowawczych. Tam nastąpiło oficjalne przekazanie kasetki z pieniędzmi, które udało się zebrać w ciągu całego dnia. Po uroczystym powitaniu biegacze udali się do grup wychowawczych, gdzie spędzili noc, a 21 marca wczesnym rankiem wybiegli w kierunku Lęborka.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.975508705946850/975507312613656/?type=3&theater
na naszej stronie można obejrzeć filmik z biegu wspólnego https://www.facebook.com/667686006688429/videos/735668666556829/UzpfSTY5Njk5OTE4Mzc5NzgwNTo5NzU5OTg3MjU4OTc4NDg/


16 marca w Kartuzach odbył się XXX Jubileuszowy Wojewódzki Konkurs Żywego Słowa. Tym razem przebiegał on pod hasłem "Żywe słowo uczy, bawi, wychowuje…". Jak co roku i tym razem brali w nim udział nasi uczniowie. Przystępując do konkursu, wraz z recytacją wierszy należało przygotować pracę plastyczną Kartkę z Pamiętnika pt. „Tutaj byliśmy i …”, którą wyeksponowano jako ważny element tejże uroczystości. Z dumą możemy pochwalić się uczestnictwem naszych podopiecznych, ponieważ prezentując się na scenie wykazali wysoki poziom recytacji, a tym samym zdobyli wielkie uznanie Jury. Wystąpili w czterech kategoriach, zdobywając nagrody: Szkoła Podstawowa – Przemysław Stoltman – wyróżnienie, Szkoła Przysposabiająca do Pracy - Joanna Kleinszmidt – wyróżnienie, Gimnazjum – Zuzanna Remidowicz - I miejsce, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – Wojciech Jaśniak - I miejsce.


W dniach 12-14 marca w naszej szkole gościł ksiądz Adam Ryński z parafii Parafia św. Katarzyny w Bytowie , który poprowadził dla całej naszej społeczności wielkopostne "Rekolekcje z Maryją". Serdecznie dziękujemy Księdzu Adamowi za piękne i mądre przygotowanie do Świąt Wielkiej Nocy podczas radosnych spotkań, nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz uroczystej mszy świętej.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.972311619599892/972311366266584/?type=3&theater



Z ogromną radością informujemy, że Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe - Mikołaje na Motocyklach po raz kolejny wsparło naszych podopiecznych, dofinansowując im obiady.

Serdecznie dziękujemy i życzymy szerokiej drogi wszystkim Motocyklowym Mikołajom.




9 marca obchodziliśmy w przedszkolu 9. urodziny Dominika. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście, którzy złożyli mu życzenia i obdarowali prezentami. Później przybyły kolorowe postacie z bajek, które sprawiły dzieciom wielką radość, wspólnie z nimi bawiąc się i tańcząc. Wszyscy zaśpiewali Dominikowi „100 lat”, a po zdmuchnięciu świeczek przez Jubilata częstowali się słodkościami.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.968806979950356/968804309950623/?type=3&theater


Dzień Kobiet trzeba uczcić - koniecznie w kawiarni, najlepiej dużą porcją lodów z bitą śmietaną.
Dziewczęta z grup wychowawczych dziękują kawiarni Kawiarnia PAUZA za pyszne desery.
https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.968731126624608/968731029957951/?type=3&theater


7 marca uczniowie klas II-IV B i VII B zespołów edukacyjno - terapeutycznych w ramach zajęć edukacyjnych odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie.

Celem wycieczki było przybliżenie specyfiki zawodu strażaka. Dzięki życzliwości panów strażaków uczniowie zapoznali się ze sprzętem, jakiego używa się podczas akcji pożarniczych i ratowniczych. Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia stroju strażaka oraz wejście do wozu strażackiego. Uczniowie wzięli również udział w prelekcji na temat postępowania w obliczu niebezpieczeństwa oraz przyczyn powstawania pożaru. Dziękujemy strażakom za bardzo miłe i życzliwe przyjęcie.

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.968793799951674/968792863285101/?type=3&theater



Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji "Pomóż Marysi i innym", organizowanej na terenie Powiatu Bytowskiego przez Fundację DKMS. Dzięki rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych możemy uratować komuś życie. Szczegóły akcji znajdują się w załączonych materiałach informacyjnych.



14 lutego przedszkolaki z grupy B i C wspólnie obchodziły walentynkowe święto. Z tej okazji dzieci wręczyły sobie nawzajem czerwone serduszka i słodkie upominki, a później wesoło się bawiły.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego